Севернокорейският лидер Ким Чен-ун нареди на армията и предприятията от военната промишленост, включително тези, свързани с производството на ядрено оръжие, да ускорят подготовката за война като противодействие на по думите му безпрецедентните конфронтационни ходове от страна на САЩ, съобщиха държавните медии в КНДР, цитирани от Ройтерс.
Ким каза това на заседание на управляващата компартия, на което очерта политическите насоки за управлението на страната през новата година и на което обяви също, че Пхенян ще разшири стратегическото сътрудничество с "антиимпериалистическите, самостоятелни" страни, предаде Корейската централна телеграфна агенция (КЦТА).
"Той (Ким) постави боеви задачи пред Народната армия, а също и в областите на военната промишленост, ядрените оръжия и гражданската защита за по-нататъшно ускоряване на подготовката за война", посочи КЦТА.
Северна Корея наред с другото разширява отношенията си с Русия, като Вашингтон обвинява Пхенян, че доставя на Москва военно оборудване, което да се използва във войната в Украйна, а Русия в замяна предоставя техническа помощ на Севера в укрепването на военните му способности.
На заседанието Ким зададе и икономическите цели за новата година, която той определи като "решаваща" за изпълнението на петилетния план за развитие, се казва в съобщението.
"Той разясни важните задачи, които трябва да бъдат решени с по-голяма динамика в ключовите промишлени отрасли" и призова за "стабилизиране на земеделските добиви на високи равнища".
През последните десетилетия Северът премина през тежка продоволствена криза, включително глад през 90-те години, а причината за това често пъти бяха природни бедствия. Международни експерти предупредиха, че затварянето на границите по време на пандемията от КОВИД-19 е влошило положението с продоволствената сигурност.
Смята се, че през 2023 г. земеделските добиви на КНДР са се увеличили на годишна база благодарение на добрите метеорологични условия. Но според официален представител на Сеул количествата им все още са под необходимите прагове за решаването на хроничната продоволствена криза в Северна Корея.
Деветият пленум на ЦК на Корейската трудова партия започна във вторник, за да направи равносметка на изминалата година, в която изолираният Север записа ядрената си политика в конституцията, изстреля разузнавателен спътник и нова междуконтинентална балистична ракета.
Тези продължаващи с дни събрания на властта и партията през последните години се използваха за отправянето на ключови политически послания. Преди държавните медии разпространяваха речта на Ким на пленума в новогодишната вечер, отбелязва Ройтерс./БТА, Владимир Сахатчиев/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Alphabet оглави ръстовете на Wall Street след завръщането на AI във фокуса на трейдърите
Кадър на деня за 24 ноември
Германия ще проведе търгове за нови газови централи през март
Близо една трета от хората в Южния централен регион в България са в риск от бедност
Уолър от Фед призова за намаление на лихвите през декември
САЩ към ЕС: Ще понижим митата, ако предложите балансирани цифрови регулации
Най-добрите малки коли втора ръка през 2025 г.
Рецепта за запечено сирене със сладко
Рецепта от тефтера на баба: Маслени бисквити с орехи
Късна емисия
Мачовете по телевизията, днес 25 ноември
Евертън получи невиждан червен картон, но шокира Ман Юнайтед насред Олд Трафорд
Божинов с емоционално послание към Боби Михайлов
Сексбомба отряза италиански национал за трето дете + СНИМКИ
Пет години след смъртта му: Светът продължава да скърби за Диего Марадона
Росенов попиля унгарец насред Будапеща
Дневен хороскоп за 25 ноември, вторник
Тест: Какво ви носи декември?
5 храни с повече желязо от червеното месо
Таро карти за декември за всяка зодия
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
Auto Italia откри благотворителна фотоизложба Deus Ex Machina с емблематични модели Ferrari и Maserati
Пребиха в Скопие известният македонски българин Владо Перев
Борислав Михайлов е в средно увредено състояние след инсулта
Камиони в историческата църква "Света София" в Истанбул предизвикаха възмущение
Дезертьори от руската армия са връщани насила обратно на фронта
Кои 7 български месни продукта са защитени от ЕС като храни с традиционно-специфичен характер
Сезонният грип е тук: Какви са симптомите и как да се предпазим?
Екипажът Crew-12 ще излети към МКС по-рано от планираното
В САЩ тестваха автономно въздушно такси от следващо поколение
Учени откриха какво може да превърне една ябълка в лекарство против рак
За първи път от 10 хил. години: Вулкан в Етиопия изригна зрелищно, в Индия очакват замърсяване
Истината е някъде там: Защо е трудно да открием извънземен живот
В пояса на Кайпер е открита загадъчна структура