IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Китайски соларни фирми изграждат нови инсталации в Индонезия и Лаос

Китайските фирми за слънчеви панели многократно са свивали производството

Китайски соларни фирми изграждат нови инсталации в Индонезия и Лаос

Снимка: БГНЕС/ EPA

Някои от най-големите притежавани от Китай фабрики за слънчеви панели във Виетнам съкращават производството и съкращават работници, подтикнати от разширяването на търговските тарифи на САЩ, насочени към тях и три други страни от Югоизточна Азия.

Междувременно в близките Индонезия и Лаос се появяват множество нови слънчеви централи, собственост на Китай, извън обсега на търговските протекции на Вашингтон. Техният планиран капацитет е достатъчен да достави около половината панели, инсталирани в САЩ миналата година, показва доклад на Ройтерс.

Китайските фирми за слънчеви панели многократно са свивали производството в съществуващите хъбове, докато изграждат нови фабрики в други страни, което им позволява да заобиколят митата и да доминират американския и световния пазар въпреки последователните вълни от американски мита за повече от десетилетие, предназначени да ги овладеят.

Въпреки че китайските фирми преместват своето производство на слънчева енергия от години, обхватът на преместването към Индонезия и Лаос в тази последна фаза не е докладван досега. Повече от дузина хора в пет държави, включително служители в китайски заводи, служители в некитайски слънчеви компании и адвокати бяха интервюирани за тази статия.

„Това е огромна игра на котка и мишка“, каза Уилям А. Райнш, бивш търговски служител в администрацията на Клинтън и старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания.

"Не е толкова трудно да се движиш. Настройваш и играеш играта отново. Дизайнът на правилата е такъв, че САЩ обикновено са една крачка назад."

Китай представлява около 80% от световните доставки на слънчева енергия, докато експортните центрове на други места в Азия съставляват голяма част от останалото, според SPV Market Research. Това е рязък контраст с преди две десетилетия, когато САЩ бяха световен лидер в индустрията.

Междувременно американският внос на соларни доставки се е утроил, откакто Вашингтон започна да налага своите мита през 2012 г., достигайки рекордните 15 милиарда долара миналата година, според федерални данни. Докато почти никой не идва директно от Китай през 2023 г., около 80% идват от Виетнам, Тайланд, Малайзия и Камбоджа – дом на фабрики, собственост на китайски фирми.

Вашингтон наложи мита върху износа на слънчева енергия от тези четири страни от Югоизточна Азия миналата година и ги разшири през октомври след оплаквания от производители в Съединените щати.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата