Най-голямата германска отбранителна компания Rheinmetall работи с американски софтуерен специалист за разработване на общи оперативни стандарти за управление на автономни бойни дронове, в ход, който обещава да разтърси бързо развиващата се индустрия. В рамките на партньорството Rheinmetall ще интегрира своите дронове със софтуер, разработен от базираната във Вирджиния Auterion с цел създаване на система за военни цели, пише Financial Times.
„При общата промяна от пилотирани към безпилотни системи е от решаващо значение автономните системи да могат да общуват една с друга“, каза Лоренц Майер, главен изпълнителен директор на Auterion, чийто софтуер вече се използва от дронове в Украйна.
Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна преди почти три години стимулира развитието на дронове и други автономни системи, създавайки това, което индустрията нарича „софтуерно дефинирана“ война, която съчетава прецизност с мащаб. За да могат тези системи да се разпространяват и да работят заедно, е необходим общ оперативен стандарт.
Операционната система на Auterion ще позволи на „клиента да комбинира всички дронове на обща основа и да интегрира различни производители в обща архитектура“, каза Майер.
С повече от „двеста различни въздушни безпилотни системи“, работещи в Украйна, „военното обучение е много скъпо и отнема много време, а оперативната съвместимост на системата не е гарантирана“, каза Тимо Хаас, главен дигитален директор на Rheinmetall.
„Разработването на хомогенна операционна система ще даде възможност за ефективно и мащабируемо внедряване на безпилотни системи“, добави той.
Auterion, заедно с други компании, вече е част от инициатива на Министерството на отбраната на САЩ за разработване на стандарт с отворен код за автономни системи. Компанията се надява, че партньорството й с Rheinmetall ще помогне за насочването на подобен подход сред съюзниците от НАТО.
Ако „всяка страна в НАТО има свой собствен стандарт за комуникация с дронове, НАТО няма да може да се бие заедно“, каза Майер, който вижда партньорството с Rheinmetall като важна еволюционна стъпка в отбранителната индустрия.
Rheinmetall, която произвежда танкове и бойни машини за пехотата, както и бойни дронове, се очерта като един от големите корпоративни победители от войната в Украйна и увеличи разходите за отбрана от европейските правителства.
Армин Папергер, нейният главен изпълнителен директор, беше вокален за въздействието, което изкуственият интелект ще има върху военните действия. Той каза пред Financial Times през октомври, че войниците все повече ще разчитат на AI, за да вземат „правилното решение“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.