Босненската прокуратура, чиято дейност е забранена в босненската Република Сръбска, издаде заповед за арест на президента на тази федеративна единица Милорад Додик, както и за премиера Радован Вишкович и председателя на парламента Ненад Стевандич, заради "нападение срещу конституционния ред", съобщи днес босненската телевизия АТВ.
На 26 февруари президентът на Република Сръбска Милорад Додик бе осъден от босненски съд на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност Кристиан Шмит.
На следващия ден парламентът на Република Сръбска прие закони, с които забрани работата на босненските съд и прокуратура, на Държавната агенция за разследване и защита (СИПА) и на Висшия съдебен и прокурорски съвет (ВСТС) на територията на Република Сръбска.
В петък конституционният съд на Босна и Херцеговина прие временна мярка и спря прилагането на законите, които според него нарушават конституцията на Босна и Дейтънското мирно споразумение.
Прокурорът Чазим Хасанспахич е издал заповедта за арест на Додик, Вишкович и Стевандич до съдебната полиция, като е поискал сътрудничеството на Министерството на вътрешните работи на Република Сръбска, както и на СИПА, чиято дейност към момента е забранена в съставната част на Босна.
Адвокатът на президента на Република Сръбска Горан Бубич заяви, че заповедта за арест на Додик все още не е връчена.
Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на бойната в Босна и Херцеговина (1992-1995 г.), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Дейтънското споразумение дава широки правомощия на върховния представител на международната общност, включително да налага закони, да назначава и уволнява държавни служители и др. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 22 август
Путин признава икономическите щети от украинските удари и хвали "героите" от руската армия
Унгария рестартира един ядрен реактор заради повишено ниво на Дунав
Канада налага ответни мита "долар за долар" на САЩ от 8 септември
Шест страни искат общоевропейски данък върху извънредните печалби на петролните компании
Може ли IPO-то на Anthropic да надмине това на SpaceX?
Какво покрива НЗОК при автоимунни заболявания
Напаст от комари: Как да се предпазим и да използваме правилно репелентите
"Славия" измъкна точка в Разград срещу 10 от "Лудогорец"
Жена падна тежко на Мальовица, вдигнаха хеликоптер "Кугър" да я спасява
Комо пак не може да победи в Удине
Реал и Моуриньо потеглиха с драма в Каталуня
Де Бройне влезе и донесе победа на Наполи
АЕК Атина загря за Левски с разгром 4:0 в Гърция
Шампионът се забавлява: Левски продължава победния си рейд в Първа лига
Хулио Веласкес за реванша с АЕК Атина: Левски ще остави сърцето си на терена
Седмична таро прогноза за 24 – 30 август 2026
Дневен хороскоп за 23 август, неделя
Сочна италианска торта с шоколад и кафе
Маникюри в стил Chanel (+Снимки)
Родените на тези дати имат потенциал да станат известни
Седмична нумерологична прогноза за 24 – 30 август
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Зеленски: Макрон обеща да ускори доставките на нова военна техника