Докато Сирия е изправена пред продължаващ конфликт, Израел може би планира по-широка конфронтация с новото правителство.
Израел все повече се фокусира върху събитията в Сирия. През последния месец израелски служители наблюдаваха отблизо промените в Дамаск и Южна Сирия близо до израелската граница. В края на февруари израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Израел изисква "пълна демилитаризация на Южна Сирия в провинциите Кунейтра, Дераа и Сувейда от силите на новия режим", пише за The National Interest Сет Францман, автор на „Войната от 7 октомври: Битката на Израел за сигурността в Газа“ (2024 г.)
Освен това Нетаняху заявява, че Израел "няма да толерира никаква заплаха за общността на друзите религиозно малцинство в Южна Сирия".
За да подкрепи политиката на Израел, новият началник на щаба на Израелските отбранителни сили (IDF) Еял Замир посети Голанските възвишения на 9 март. Замир встъпи в длъжност на 5 март , поемайки поста от генерал-лейтенант Херци Халеви. Замир е изправен пред няколко сложни предизвикателства. Негов дълг е да възстанови вярата в ИД след нападението от 7 октомври 2023 г., което доведе до смъртта на 1200 израелци и 240 взети за заложници.
Посещението му обаче само дни след като пое юздите на армията илюстрира колко лазерно фокусиран е Израел на тази северна граница.
ИД установи нови постове в буферната зона и на върха на планината Хермон, планинския връх, който гледа към Южна Сирия, Северен Израел и Ливан. Войските на IDF превзеха сирийската страна на планината на 8 декември.
Първите ходове първоначално бяха тихи и включваха удари по военна техника на бившия сирийски режим, като летища и хеликоптери. Краят на февруари и началото на март донесоха значителна промяна в тона. Министерството на външните работи на Израел публикува публикация в социалните медии на 9 март с изображение на новия президент на Сирия Ахмед Шараа.
„Джихадистите в костюми все още са джихадисти. Клането в Сирия го доказва“, казаха от министерството.
Изявлението на министерството дойде след боевете в сирийския град Латакия, където бяха убити множество цивилни. Боевете първоначално включват атаки срещу сирийските сили за сигурност от екстремисти, все още лоялни на Асад, последвани от ответни действия от въоръжени групи, свързани с новото сирийско правителство. Последните са вилнели, убивайки до стотици цивилни. Латакия е дом на много от алауитското сирийско малцинство, което формира основата на подкрепата на бившия режим.
Следователно убийствата в Латакия имат политически и религиозни нюанси. Израелските власти осъдиха клането и предупредиха Дамаск да не прави същото срещу кюрдите или друзите в Сирия. Израелският министър на диаспората и борбата с антисемитизма, Амихай Чикли, написа , че „Израел ще действа, за да защити малцинството на друзите в райони близо до границата си и трябва да се положат усилия за защита на всички малцинствени популации в Сирия, с акцент върху кюрдите, от джихадисткия геноцид на Хаят Тахрир ал Шам.“
Израел сега отделя сирийския президент Шараа и Хаят Тахрир ал-Шам (HTS). HTS е групата, която дойде на власт в Дамаск, след като победи силите на режима на Асад. HTS работи за укрепване на контрола си и обединяване на други бивши сирийски бунтовнически групи за създаване на преходно правителство. Шараа и неговият външен министър са провели разговори с европейски пратеници. Той е пътувал до Саудитска Арабия , Турция , Египет и Йордания за срещи. По-широкият легион и Западът се ангажираха с Шараа предпазливо.
Осъжданията на Израел срещу Дамаск и решението за налагане на демилитаризация в Южна Сирия представляват потенциално предизвикателство за Шара и също така показват, че Израел желае да бъде по-агресивен. Израел е извършвал военни действия в Сирия през годините, голяма част от които тайни.
По време на гражданската война в Сирия ИД често нанасяше удари срещу контрабандата на иранско оръжие в страната. Тези удари се увеличиха през годините, тъй като Иран се опитваше да играе по-значима роля в Сирия след 2015 г. Израелците нарекоха тези операции „ Кампанията между войните “.
Когато режимът на Асад падна, това изглеждаше като добра новина за Израел. Режимът улесни подкрепата на Иран за Хизбула . Асад беше не само близо до Иран, но също така беше домакин на палестински военни групи като Палестински ислямски джихад , който изигра роля в клането на 7 октомври. До меден месец с новите власти в Дамаск обаче така и не се стигна. Вместо това ИД нанесоха удари в Южна Сирия срещу бази на бившия сирийски режим.
Засега исканията сирийското правителство да „ демилитаризира “ Южна Сирия може да не бъдат оспорени от Дамаск. Силите за сигурност на Sharaa се състоят от мъже с малки оръжия и превозни средства в цивилен стил, като пикапи, преназначени за военна употреба. Накратко, той няма армия. Катастрофата в Латакия илюстрира колко му липсва контрол над собствените си сили. Някои от онези, които подкрепят новото правителство, са бивши сирийски бунтовници в Южна Сирия. Някои от тези групи получиха мълчалива подкрепа от Израел и Йордания по време на гражданската война. Следователно те вероятно ще бъдат гъвкави засега по отношение на новите политики на Израел.
Възникват по-широки въпроси. Ще направи ли Израел повече, за да подкрепи друзите? Ще искат ли друзите помощта на Израел или ще намерят споразумение с Дамаск , както изглежда се случва? Отвъд областите на друзите в Сувейда, на около тридесет мили от границата с Голанските извори, други региони играят съществена роля в Южна Сирия. Американските военни разполагат с гарнизон в Танф близо до границата между Йордания и Ирак. Тук гарнизонът подкрепя Сирийската свободна армия, малък бивш сирийски бунтовнически отряд, обучен да се бори с ISIS.
По-на изток американските сили на река Ефрат работят със Сирийските демократични сили. Въпреки че израелската реторика, осъждаща новото сирийско правителство, засега е точно това, ясно е, че Йерусалим изработва нова, по-мощна политика в Сирия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Колко струва SpaceX преди предстоящото IPO?
Какъв е полският модел за индексиране на строителните договори с цел управление на разходите и риска?
Отваряне на Ормузкия проток със сила? Лондон и Париж имат друга идея
България се оказва "троянският кон" за електроника от Китай и Турция в ЕС
Ирландия тества цифрова идентификация за проверка на възрастта на потребителите в социалните медии
„Корадо-България“ няма да разпределя дивидент за втората половина на 2025 г.
Оставки на министри в Гърция заради скандала с досиетата
Гърция с таван на печалбите от горива и солени глоби за бензиностанции
Малена Замфирова се придвижва самостоятелно и успява да изкачва стълби
Обедна емисия
Колко време могат да се съхраняват яйцата в хладилник
Как Роби Баджо бе готов да промени италианския футбол с доклад от 900 стр.
Малена Замфирова вече е в България, започна активна рехабилитация
ОФИЦИАЛНО: Гатузо хвърли оставка!
Скандал в Челси: Извадиха Енцо Фернандес от състава
Бивш на Реал Мадрид отсвирил купища пари от Милан преди 30 години
Уейн Руни с голямо разкритие за миналото
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Поверия за ангелската дата 4/4
Д-р Сергей Иванов: Накисвайте зеленчуците 15-20 минути с оцет или сода
Световна премиера на новия филм на Коста Каракашян „Те“ на Cinedans Festival в Амстердам
Лазарски питки със сусам
Зеленски обвини Русия в ескалация на атаките в навечерието на Великден
Малена Замфирова се прибра в България
Над 10 000 деца от Варна в здравно-образователната програма "Бързи герои 112"
Бербатов предлага реформа за насърчаване на инвестициите в спорта
Черно море без Берк Бейхън срещу Славия
Ученици от Варна влязоха в ролята на участници в симулиран процес за разпространение на наркотици
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век
Телескопът „Джемини-юг“ потвърди връзката между състава на екзопланетите и техните звезди
SpaceX направи първата крачка към борсата с конфиденциална заявка за IPO
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.