Според документи на украинското разузнаване, от началото на април във въоръжените сили на Русия служат най-малко 155 китайски граждани, съобщи „Киев Индипендънт“.
„Има 155 китайски граждани, които се сражават срещу украинците на територията на Украйна“, заяви украинският президент Володимир Зеленски.
„Събираме информация, смятаме, че те са много повече. За тези 155 души има паспортни данни, откъде са, китайските им документи, възраст и т.н.“, добави Зеленски.
Според него китайските войници са служили в руската 70-а отделна гвардейска мотострелкова бригада, 255-а стрелкова дивизия и други.
Ден по-рано украинският лидер съобщи за залавянето на двама китайски граждани, воюващи за Русия в източната част на Донецка област. Групата от шестима китайски граждани е влязла в сблъсък с украинските сили, а двама от тях в момента са задържани от Службата за сигурност на Украйна (СБУ).
В документите са изброени имената, личните данни, мястото на служба и длъжността в руската армия на други китайски граждани. Материалите включват и снимки на някои от тях.
Заловените китайски войници са идентифицирани като Уан Гуанджун и Джан Ренбо, родени съответно през 1991 г. и 1998 г.
Гуанджун е заловен близо до Белогоривка, Донецка област, а Ренбо - близо до Тарасивка, още по на юг.
Един от заловените войници твърди, че е платил 300 000 рубли (приблизително 3 000 долара) на посредник в Китай, за да се присъедини към руската армия в замяна на обещание за гражданство.
„Пекин знае за това. Руснаците разпространяват рекламни видеоклипове за набиране на военнослужещи чрез китайските социални мрежи“, каза Зеленски.
След залавянето Зеленски инструктира външния министър Андрий Сибиха да се свърже с Пекин. Украйна привика шарже д'афер на Китай, за да поиска официално обяснение и да изрази осъждане.
„Записваме, че това са китайски граждани, те се борят срещу нас, използват оръжие срещу украинци на територията на Украйна“, заяви президентът.
В отговор Пекин заяви, че „проверява“ твърденията, като отново подчерта, че на китайските граждани е забранено да участват в чуждестранни въоръжени конфликти.
Украинският президент заяви, че очевидното присъствие на китайски граждани в редиците на руската армия е още едно доказателство, че Москва не се стреми към мир и продължава да получава подкрепа от страни като Китай, Иран и Северна Корея.
Държавният департамент на САЩ нарече инцидента „обезпокоителен“, като добави, че следи отблизо ситуацията. „Наясно сме с тези съобщения“, заяви на 8 април говорителката Тами Брус.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Притесненията около оценките на AI компаниите потопиха индексите на Wall Street*
Иво Коларов: Wall Street предупреждава за корекция на пазара
IBM планира да съкрати хиляди служители през четвъртото тримесечие
Приходите на Harley-Davidson изостават от прогнозите въпреки силната печалба
ЕС одобри отпускането на помощ от 1,8 млрд. евро на Украйна
Цената на биткойна падна под 100 хил. долара за първи път от края на юни*
Традиции за днешния празник за здраве и да "не се заплете" животът ни
Времето в сряда: Облачно, дъждовно и застудява
Какви проблеми причинява нискокачественото гориво?
Рецепти за закуски с тиква и чиа
Лесни начини за почистване на дома без химии
Спортът по телевизията днес, 5 ноември
Мачовете по телевизията днес, 5 ноември
Вижте всики резултати и класиране в Шампионската лига
Ливърпул прободе Реал Мадрид
Байерн Мюнхен показа на ПСЖ кой е шефът
И със Спалети пак същото! Само равенство за Юве
Протеинов тост с авокадо и бурата
Таро карта за 5 ноември, сряда
Дневен хороскоп за 5 ноември, сряда
Тест: Коя емоция управлява живота ви в момента?
Пълнолуние в Телец на 5 ноември – портал към изобилие и сбъдване на желания
Как ще плащаме в Новогодишната нощ - с левове или с евро?
Безработицата в България е под средното равнище на ЕС
Предприемачите са бесни заради Бюджет 2026: Идват тежки времена
Десет пъти е скочил броя на починалите българи след употреба на фентанил
Демографска криза: Броят на пенсионерите в България ще расте, а работещите ще намаляват
Притеснително: Черно море се затопля по-бързо и от Средиземно
Китай стартира първия в света ториев реактор
Пакистански астронавт ще посети китайската орбитална станция „Тянгун“
Обсерваторията „Вера Рубин“ откри огромен звезден поток
В монголската пустиня издигат „марсиански“ лагер
Тъмната материя се подчинява на гравитационни „кладенци“
SpaceX изстреля в Космоса изцяло турски спътник