95 000 евро глоба отнесоха сръбски граждани, предлагащи имота си под наем чрез обяви във фейсбук. Гръцките власти предприемат мерки срещу незаконното къмпингуване и незаконното строителство, дори върху земя, която е ваша собственост, ако е в разрез с гръцкото законодателство. За всяка дейност, напр. изграждане на септична яма, свързване към електрически мрежи и други, трябва да има разрешение от службата, отговорна за издаване на строителни разрешения, пише „Труд“.
Сръбските граждани са закупили парцели земя близо до Лептокария, Пиерия, с изглед към Егейско море. Въпреки че според гръцкото законодателство това е имот, който не е предназначен за строителство, тоест извън плана, собствениците са инсталирали каравани, тоалетни, барбекюта и са започнали да ги отдават под наем.
На страницата на „Greece Info“ във фейсбук беше публикувана обява, която предлага имота под наем.
Гръцките власти реагираха незабавно. Отделът за градско планиране пристигна на място и нареди да се премахне всичко възможно най-скоро, а собствениците бяха глобени с 95 000 евро.
За всеки, който планира самостоятелна почивка в Гърция, особено с каравани, мобилни къщи и барбекюта, това е едно сериозно предупреждение.
В хаоса на градоустройството, който в момента цари в райони извън строеж, където някои органи по градоустройство продължават да издават строителни разрешителни, а други не, има много собственици, които поставят мобилни къщи и каравани като алтернативно решение в опит да оползотворят земята, която притежават и да предотвратят обезценяването на активите си.
Много от тези собственици на имоти вярват, че могат законно да инсталират каравани и мобилни къщи, без да е необходимо строително разрешение, тъй като тези конструкции имат оборудването на къща, транспортират се и поставят на земята.
Това обаче не е така. Според законодателството за градско планиране е необходимо строително разрешение за всяка дейност, базирана на земята. Ето защо заинтересованите страни трябва да се свържат с инженер, преди да купят и да поставят каквото и да е строителство върху имота си, за да определят законността или несъответствието на техния проект.
Временното поставяне на каравана е разрешено, при условие че тя има валидно разрешение за регистрация от Министерството на транспорта, има регистрационен номер и се тегли от автомобил. Караваната може да бъде поставена на частен терен, стига да не е определен археологически обект, брегова линия, плаж или горска зона.
Постоянното поставяне на каравана извън къмпинги, или ако имате закупен имот без строително разрешение, е забранено.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

САЩ и Израел атакуваха иранското съоръжение за обогатяване на уран в Натанз
ЕС иска от страните членки да започнат да запълват газовите хранилища отрано
Пламен Димитров: От страна на САЩ липсва пълна стратегическа яснота в конфликта с Иран
Поскъпването на АІ компания за дронове с 1000% изобличава новата мода на Wall Street
Amazon ще направи нов опит да стъпи на пазара на смартфони
Путин: Русия остава приятел и партньор на Иран
Надежда за ранна диагностика: Стартират ключови скринингови програми за рак
ЦИК обещава: Никакви промени в гласуването, всички секции подготвени за изборите
Цените на горивата в България продължават да растат - дизелът над 1,50 евро
Над 35 хиляди поискаха да гласуват в чужбина
Румен Радев: Ще си върнем държавата, няма сила, която да ни пречупи
Еуфория в Кърджали: Арда разнебити Септември
Тръгва ли си? Дортмунд взе важно решение за Емре Джан
Драматична победа: Ива Иванова е на финал в Египет
Сенада Нуркич
Шеф напусна Ауди, ще оглавява закъсал тим
ЦСКА 1948 е кошмарът на Генчев
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Горивата у нас са поскъпнали с 8-9 евроцента за седмица
Полицията във Варна отбелязва Световния ден на хората със синдром на Даун
Повикаха футболист на Черно море в националния отбор до 17 години
Международна изложба на котки се провежда във Варна
Какво ще бъде времето в неделя?
Връчиха акт на Бербатов заради пистолет
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април