Русия не е способна на ново мащабно настъпление в Украйна. В най-добрия случай тя може да завоюва незначителни територии, но с цената на големи загуби, казва пред АРД германският военен експерт Франц-Щефан Гади.
Има индикации, че Русия може да подготвя лятна офанзива в Украйна. Очаквате ли ново руско настъпление?
Франц-Щефан Гади: Не бих използвал този термин. Това, което наблюдаваме в момента, е постоянно и бавно засилване на интензивността на руските военни операции - има по-скоростни и повече на брой операции и атаки на ден. Но представата за нова офанзива внушава нещо погрешно, защото за руските въоръжени сили е много трудно да провеждат по-интензивни атаки. Ограниченият капацитет и способност за извършване на атаки в по-голям мащаб са най-големият ограничаващ фактор за руската армия. Това е така, защото руските въоръжени сили постоянно са притискани до границите на своите организационни възможности.
Основният проблем на Украйна – недостиг на пехота
С какво Украйна може да противодейства на засилените руски атаки?
Франц-Щефан Гади: Основен проблем за украинската страна продължава да бъде недостигът на пехотни сили. Сама по себе си обаче украинската отбранителна система издържа на атаките, защото руснаците не са в състояние да атакуват на широк периметър, а самата Украйна произвежда достатъчно мини и дронове. До края на годината могат да бъдат произведени до четири милиона нови дронове.
Към това трябва да добавим и артилерията – област, в която Европа поема все по-голяма роля и вече успява да компенсира отдръпването на американците. Макар че руснаците продължават да имат превъзходство, те не разполагат вече с решаващо предимство. Освен това значението на артилерията вече намаля в сравнение с тази на безпилотните летателни апарати. Точно при дроновете Украйна разполага с достатъчно боеприпаси и капацитет, за да попречи на руснаците да постигнат оперативен пробив. Като цяло е налице негативна тенденция за Украйна, но тя в никакъв случай не е е катастрофална.
Минимални териториални печалби, но значителни загуби за Русия
Ако всичко това се запази така, руснаците ще напредват бавно с минимални териториални печалби, но със значителни загуби. Въпросът е ще издържи ли украинският фронт, докато се изтощят руските сили, за да може след това Украйна да започне сериозни преговори за прекратяване на огъня.
Германският канцлер Фридрих Мерц обяви, че отпада ограниченият обхват на оръжията, които Германия доставя на Украйна. Какво ще означава това?
Франц-Щефан Гади: Все още е трудно да се прецени. Отпадането на ограничения обхват може би се отнася до ракетната пускова система MARS с обсег на действие 85 километра. Това не е много, но от друга страна може да се окаже от значение при сраженията, водени в Сумска област. Не вярвам изявлението на Мерц да е свързано с предстояща доставка на ракетите "Таурус" - такова решение не изглежда да е било взето.
Европа не е беззащитна
Но дори и тези доставки да станат факт, от това не бива да очакваме твърде много: със сигурност те няма да променят из основи хода на войната, а "само" ще осигурят допълнителни възможности и ще спомогнат за поддържане на натиска срещу руските сили. В този смисъл виждам в изказването на Мерц преди всичко принос към основния дебат за това доколко европейците ще продължат да подкрепят Украйна в бъдеще.
С други думи: целта е да се покаже, че германското правителство все още е готово да подкрепи Украйна с оръжейни доставки. Така ли?
Франц-Щефан Гади: Германия трябва да продължи да играе водеща роля в този дебат. Американците искат да намалят военната си подкрепа за Украйна, а капацитетът им за отделни видове оръжия, като например прецизни оръжия с голям обсег, е ограничен. Така че ако те намалят своите доставки и подкрепата си в областта на разузнаването, това ще трябва да бъде компенсирано от европейските съюзници на Украйна. Това е възможно, но не напълно, а само в ограничена степен. И тъй като украинците няма да могат сами да компенсират липсите, със сигурност ще се наложи европейците да доставят и повече от необходимите оръжия. Това обаче е по силите ѝ, Европа не е беззащитна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Най-слабото място на бизнеса у нас са процесите и координацията между екипите
Атаката срещу газово находище в Иран оцвети в червено европейските борси
Иран състави списък с ключови петролни цели в съседните държави
Фед остави непроменена основната лихва и очаква само едно понижение тази година
Пазарът на имоти у нас - успокоение, но влошаваща се достъпност
Кадър на деня за 18 март
Борисов пред Фон дер Лайен: България напредва по ключови закони за ПВУ
Гюров и Антонио Коща обсъдиха санкциите срещу Русия и подкрепата за Украйна
Спорове в НС, нови играчи, стари проблеми – страната влиза в изборен режим (ВИДЕО)
Иван Шишков: Радев е единственият начин да си върнем държавата
Славчо Велков: Израел започва опасни игри, трябва да се готвим за най-лошото
Левски се издъни, извъртя 1:1 със Септември
Нова драма с оставката на Стефка Костадинова
Вихрушката на “Камп Ноу” помете Нюкасъл
Лудогорец ще гони Левски с бой във Варна
Вечното дерби наближава! Размяна на звезди между Левски и ЦСКА
Гергана Топалова размаза испанка
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Пак проблеми! Мощна магнитна буря се насочва към Земята
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?