Нови доказателства за нацистките зверства на английския остров Олдърни хвърлят светлина върху ужасите, случили се в лагера за военнопленници Силт по време на Втората световна война, съобщава The Guardian.
Според очевидци, есесовците са организирали „забавление“, като са стреляли по затворници през уикендите. Хората са били връзвани към вагони и застрелвани на случаен принцип – в главата, сърцето или крайниците, оставяйки ги да умрат в агония.
Пазачи в затворнически лагер на един от островите в Нормандските острови се забавлявали през уикендите, като използвали затворници за стрелба по мишени, според нови доказателства за нацистки зверства, извършени там през Втората световна война.
В неделя есесовците редовно събирали около дузина мъже, затворени в Силт, лагера, който управлявали на Олдърни, и ги транспортирали до близката леколинейка, където ги връзвали за самосвали и се забавлявали, като ги стреляли.
В продължение на час-два те се прицелвали в определени части от тялото на затворника, ранявайки го многократно, докато не умре. Според изследвания това е било редовно забавление за есесовците.
Това е сред разказите за зверства, които ще бъдат разкрити в „Призраците на Олдърни“, предстоящ документален филм за жертвите на нацистката окупация на острова между 1940 и 1945 г.
Сред интервюираните от режисьора на документалния филм Пиърс Секунда са две дъщери на Георги Збоворски, украинец, затворен в Олдърни през 1942 г. в продължение на 18 месеца. Много преди смъртта си през 2006 г. той им разказва за ужасите, на които е бил свидетел, докато есесовците са принуждавали затворниците да гледат стрелба по мишени.
Ингрид Збоворски си спомня разказа на баща си:
„Затворниците бяха накарани да стоят в формация. Пазачите действаха от скука. Избираха 12 или 15 от затворниците. Те бяха обърнати с главата надолу, завързани за вагоните. След това пазачите започваха да стрелят на случаен принцип, за забавление. Куршум в главата или сърцето и си мъртъв. Изстрел в ръката и крака и страдаш с часове.“
Секунда прекара пет години в проучване на робските работници, изпратени в Олдърни, където те изтърпяха стрелба, побоища и глад.
Той каза:
"Збоворски лично е наблюдавал стрелбата по мишени в неделя, докато е бил в лагера Силт. Вероятно затова германците са изпратили делегация от Берлин в Олдърни, за да разберат защо смъртността е толкова висока. Началникът на СС охраната в Олдърни, Ото Хогелов, е стимулирал СС на острова да стреля по затворници. Той е предлагал 10 дни отпуск, допълнителна храна и цигари за всеки петима застреляни затворници.“
Джили Кар, професор по конфликтна археология и наследство на Холокоста в университета в Кеймбридж, каза пред „Гардиън“:
„За съжаление, има толкова много истории от Олдърни за зверства и брутално отношение към затворниците. Богатството от доказателства, част от които са и тези, потвърждава ужасяващия характер на германската окупация на острова.“
„Въпреки че един обучен историк би трябвало да отбележи този разказ, трябва да се зададат допълнителни въпроси, на които сега не може да се отговори, преди да се използва този разказ за изчисляване на броя на смъртните случаи. Например: колко дълго е продължила тази практика? Дали е бил един и същ брой затворници всеки път? Дали Георги е бил свидетел всеки път? Това не е с цел да се оспори разказът, а за да се разпита правилно и да се обмисли как може да се използва.“
Тя беше и координатор и член на експертната комисия „Лорд Пикълс Олдърни“ , която миналата година заключи, че е вероятно над 1000 роби-работници да са загинали на британска земя от ръцете на нацистите, стотици повече, отколкото е официално регистрирано в историческите архиви.
Збоворски е отведен в Олдърни, след като се опитва да избяга от принудителен труд в Австрия. През 1944 г. е изпратен в Белгия да работи на обекти с ракети V1, но е сред украинците, които убеждават немски войник с полска националност да не ги стреля, ако избягат в гората.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Повечето основни храни, плодове и зеленчуци на едро са поскъпнали през седмицата
Основателят на Telegram: Мерките срещу VPN в Русия са причина за прекъсването на банковите услуги
„Алтернатива за Германия“ изпревари партията на Мерц в ново социологическо проучване
Тр. Трайков: Временна промяна на схемата за емисии ще помогне за по-ниски енергийни цени
Тръмп и Израел притискат Иран преди изтичането на крайния срок за споразумение
Украйна и Турция договориха засилване на сътрудничеството в областта на сигурността
Как работи съвременният флорист и каква е тайната на дългия живот на цветята
Патриарх Даниил на Цветница: Да принесем вяра и добродетели, за да царува Христос в сърцата ни
Патриарх Даниил оглави тържествената литургия за Цветница (СНИМКИ)
ФБР арестува племенница на Солеймани и дъщеря ѝ в САЩ?
Народната певица Цветелина: За мен Цветница е възраждане и ново начало
Мъж е пострадал при пожар в хоспис в София
Флик за издънката на Реал: Не коментирам други отбори
Босът на ЦСКА 1948 се майтапи с ЦСКА и Берое
ЦСКА спря прогреса и изпуска контрола на мачовете
Левски лети към титлата: Веласкес ще матира Ясен с три рокади
Йокич и Уемби сътвориха страхотно шоу в НБА
Левски е длъжен да бие в Добрич заради психологията
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
По-слаб интерес към Северното Черноморие за Великден, хотели остават затворени
Патриарх Даниил: Да принесем на Христос вяра и добродетели на днешната Цветница
"Артемис II" вече е почти на половината разстояние до Луната
Реставрация „на коляно“: безценни артефакти се спасяват във фургони зад музея във Варна
Кукленият театър във Варна ще зарадва децата днес с представлението "Пепеляшка"
Колко войници са загубили САЩ в Иран?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал