Ситуацията е меко казано тревожна, каза бившият министър на отбраната Красимир Каракачанов пред Нова тв. Той коментира американските удари по ядрени цели в Иран.
“От няколко години повтарям, че не трябва да се фокусираме само върху конфликта в Украйна, защото това, което се случваше след 7 октомври 2023 г. в Близкия изток ще доведе до ескалация. Това се случи още с атаката преди няколко дни на Израел срещу Иран. Не смятам, че ще се стигне до ядрена война, но е възможен по-глобален конфликт в Близкия изток”, заяви Каракачанов в предаването “На фокус”.
По думите му в този конфликт все още наблюдаваме прокситата на Иран. “Едно 60% от населението на Ирак е шиитско. След падането на Садам Хюсеин се ползваше с подкрепата на Иран. Хусите, Хизбула и Хамас все още могат за създават проблеми. Не трябва да забравяме, че Иран е ислямистка държава и тактиката на удари с атентати е много възможна”, каза Каракачанов. „Грешка бяха първоначалните удари на Израел”, каза още Каракачанов.
“В България много хора си представят Израел като сателит на САЩ. Не е така! Те са най-близкия партньор, особено в Близкия изток са единствен. Но Израел винаги са водили самостоятелна политика. Нетаняху няма начин да не е информирал Тръмп за това, което мисли да прави. Но за разлика от Брюксел, където Тръмп с едно обаждане може да ги накара да правят това и онова, в Израел това не може да се случи, тъй като те са извеждали винаги на преден план своите интереси и своята сигурност”, коментира екс министърът на отбраната.
Той коментира Европейския съюз и влизането ни евентуалното ни влизане в еврозоната в началото на следващата година. “От една страна си в икономическа война с руснаците и не получаваш суровини оттам. Сега се конфронтираш Тръмп. Поставен между чука и наковалнята – ЕС остава доста безпомощен. При липсата и на икономически ресурси, липсата на военен потенциал, не ми харесва това, което ни очаква в Европа”, каза Каракачанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещите европейски борси затвориха сесията с понижения
Pernod Ricard проучва придобиване на собственика на Jack Daniel's
Banking Today 2026 (Галерия)
С близо 1,7 млрд. евро ще се изпълняват проекти по програма „Развитие на регионите“
Лихвите по заемите намаляват през февруари
Как българският бизнес може да спечели от сделката ЕС-Австралия
Инфлация, доходи и горива: Партиите с различни "рецепти" за справяне с цените
Централна емисия
Централна емисия
Терзиев: Реконструкцията на бул. "Ал. Стамболийски" завършва след два месеца
Световни легенди в бойните спортове пристигат в Пловдив за лагера на SENSHI
Пожар в столичния "Бъкстон", открито е овъглено тяло
След провала в квалификациите: България търси задължителна победа
Косово обеща 1 млн. евро на футболните национали за класиране на Мондиал 2026
Траур! Почина легендарен италиански нападател
Станка Златева не мисли да хвърля оставка
Левски продава Сангаре, ясно е бъдещето на Дуганджич
Голяма новина за Роналдо
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Тийнейджър уби майка си с чук след съвети от AI (ВИДЕО)
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Българите кътат милиарди в банките
Третият музикален конкурс „Пиленце пее, мамо ма“ събира 70 млади изпълнители във Ветрино
Какво време ни очаква в петък?
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво