Лидери на MAGA, като конгресменката Марджъри Тейлър Грийн и Стив Банън, засилват критиките си към израелското правителство, скъсвайки с десетилетната подкрепа на републиканците за съюзника на САЩ, пише Newsweek.
Подкрепата на САЩ за Израел е крайъгълен камък на външната политика на Републиканската партия от десетилетия, но отношенията между САЩ и Израел са под нарастващ натиск на фона на военната операция на страната в Газа.
На 7 октомври 2023 г. Хамас поведе атака срещу Израел, убивайки 1200 и отвличайки 251. Израел заяви, че в Газа остават 58 заложници и че се смята, че само 21 от тях са живи. Оттогава Израел започна офанзива срещу Газа, убивайки над 60 000 души, според Асошиейтед прес, позовавайки се на Министерството на здравеопазването на Газа. Критиците бият тревога заради военната операция на Израел, изразявайки загриженост относно броя на убитите или разселените цивилни.
Докато много републиканци продължават да подкрепят Израел, антиинтервенционното крило на партията става все по-скептично относно условията в Газа и опасенията си дали американската помощ за Израел наистина е от полза за американците или за интересите на Израел в чужбина. Израел се превръща в нова разделителна линия сред републиканците, като някои съюзници, близки до президента Доналд Тръмп, се откъсват от дългогодишния подход на партията.
Грийн, консерватор от Джорджия и близък съюзник на Тръмп в Камарата на представителите, тази седмица стана първият избран републикански служител, който нарече действията на Израел в Газа „геноцид“.
По-рано през юли тя внесе и поправка за спиране на финансирането на израелската система за противоракетна отбрана, въпреки че тя не беше одобрена, като само шестима членове на Конгреса гласуваха „за“.
Консерватори като Грийн изразиха загриженост относно това дали военната помощ за Израел и други страни в чужбина е в съответствие с външната политика „Америка на първо място“, възприета от някои от десницата. Те предложиха вместо това финансирането да се изразходва у дома за справяне с проблеми като националния дълг или граничната сигурност.
Стив Банън, дългогодишен съюзник на Тръмп, изрази подобни опасения относно Израел. В коментар пред Politico във вторник той прогнозира, че подкрепата за Израел може да стане по-слаба, след като Тръмп изрази загриженост относно съобщенията за глад сред цивилното население в Газа.
През юни Банън заяви, че подкрепя Израел като суверенна нация, но каза, че не трябва „да се вземат решения, основани на предположението, че Америка ще се намеси не само за отбрана, но и за нападение“.
Консервативният експерт Мегин Кели предупреди, че Израел „губи позицията си пред останалия свят“ по време на интервю с Пиърс Морган тази седмица, добавяйки, че остава скептична, че снимки от Газа могат да бъдат манипулирани от Хамас.
„Израел, независимо дали осъзнава или не, се превърна в световен злодей, като позволи това да продължава толкова дълго. Те загубиха подкрепа сред най-скъпите си приятели“, каза тя. „Дори цялата Демократическа партия тук, в Съединените щати, се обърна срещу тях и те губят републиканци с всеки изминал ден тук, в Америка, която е най-важният им съюзник.“
Промяната в реториката относно Израел може да се дължи на факта, че републиканците „гледат нещата на общественото мнение“ по отношение на конфликта, каза пред Newsweek Костас Панагопулос, политолог от Североизточния университет.
„Мисля, че част от това, което може би се случва, е, че тези законодатели са под натиск от избирателите си относно случващото се в Газа и да държат Израел под отговорност“, каза той, добавяйки, че известна дългогодишна подкрепа за Израел може да се „разсее“ на фона на повече съобщения за хуманитарни условия в Газа.
Републиканците отдавна поддържат произраелски възгледи, основани на религиозни връзки, но също и поради историята на Израел да избира центристко-дясно или консервативни правителства, каза Панагопулос.
Чандлър Джеймс, професор по политически науки в Университета на Орегон, заяви пред Newsweek, че много от тези републиканци са направили разлика между подкрепата за Израел като държава и опасенията си относно това, което правителството му прави в Газа.
Републиканците може би са по-склонни да изразят критиките си към Израел сега, защото има „различен натиск сред републиканците за решаване на този проблем“, след като в Белия дом няма демократ, каза той.
Ако базата на Републиканската партия продължи да се обръща срещу Израел, това би могло да доведе до някои промени в подхода на администрацията на Тръмп към конфликта, тъй като президентът е „чувствителен към общественото мнение“, каза Джеймс.
Последните проучвания показват, че американската подкрепа за Израел е намаляла на фона на хуманитарната криза в Газа. Ново проучване на Gallup установи, че 60 процента от американците не одобряват действията на Израел в Газа.
Въпреки това, то установи, че подкрепата на републиканците за действията на Израел се е увеличила до 71 процента, в сравнение с 66 процента през септември 2024 г. Анкетирани са 1002 възрастни от 7 до 21 юли и е имало допустима грешка от плюс или минус 4 процентни пункта.
Проучване на Pew Research Center, публикувано по-рано тази година, установи, че негативните възгледи за Израел са се увеличили повсеместно. Петдесет и три процента от анкетираните са заявили, че гледат негативно на Израел, в сравнение с 42 процента през 2022 г.
Сред републиканците само 37% имат отрицателно мнение за Израел, въпреки че това бележи увеличение спрямо 27% през 2022 г.
Степента, до която нарастващата негативна реакция относно Газа ще се отрази на отношенията между САЩ и Израел, тепърва ще се види, но администрацията може да продължи да се сблъсква с натиск от страна на своите избиратели по въпроса.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китай започна ключова космическа мисия в амбицията си да изпрати хора на Луната до 2030 г.
Новият филм от "Междузвездни войни" направи един от най-слабите дебюти в боксофиса
Тръмп: Не е нужно да бързаме със споразумение с Иран, американската блокада остава
Мадяр: Правителството на Орбан остави скелети в гардероба относно бюджета
Нарастващите наеми в Милано карат дори хора на ръководни позиции да го сменят с Торино
Кадър на деня за 24 май
Никола Цолов завърши четвърти в Гран При на Канада от Формула 2
Съборът "Нишка от корен" в Мюнстер обединява хиляди българи от различни държави
Проф. Темелкова посочи доходоносните професии и тези на бъдещето
3 от 4: Холанд стана голмайстор №1 на Висшата лига
След 22 години чакане Арсенал отново вдигна титлата във Висшата лига
Европейският шампион по борба Симеон Велков: Много ме мотивира загубата на брат ми
Никола Цолов 4-и в Канада след здрав екшън
Сълзи и овации за Салах! Ливърпул се сбогува с легендата след реми с Брентфорд
Астън Вила развали празника на Ман Сити
Дневен хороскоп за 25 май, понеделник
Седмичен хороскоп за 25 – 31 май: Напредък за Лъва
Българската копродукция „Мечтаното приключение“ спечели Наградата на журито на Филмовия фестивал в Кан
Женски хороскоп за юни 2026
Седмична таро прогноза за 25 – 31 май 2026
3 мързеливи протеинови неделни закуски
Четвърто място за Никола Цолов в Канада
Президентът Йотова: Изкуственият интелект няма да измести учителите
Хороскоп за 25 май 2026
В ТУ–Варна наградиха медалистите от Националната олимпиада по математика
Оправдаха шофьора на Кирил Петков за катастрофата с жертва край Варна
25 май е обявен за ден на траур в Благоевград
Учени: Възможно е извънземният живот да се изплъзва на нашите детектори
Пентагонът публикува видео с летящ „хуманоид“ над САЩ?
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?
SpaceX изстреля за първи път новата версия на Starship (снимки)
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка