На фона на продължаващото нахлуване на Русия в Украйна, източноевропейските държави продължават да укрепват отбранителните си способности.
Споделяйки граница с Украйна, Полша предприе конкретни мерки за укрепване на военните си системи във всички области. Варшава наскоро подписа споразумение със Сеул за закупуване на допълнителен контингент основни бойни танкове (ОБТ) K2. В това последно споразумение между двете държави южнокорейският производител Hyundai Rotem ще получи разширено присъствие в отбранителната индустрия на европейската държава. Тази новина идва, след като полски представители обявиха, че са поели ангажимент да увеличат бюджета за отбрана на Полша до 5 процента от брутния вътрешен продукт през 2026 г., пише Мая Карлин, журналист по национална сигурност в The National Interest, е анализатор в Центъра за политика на сигурност и бивша стипендиантка на името на Ана Собол Леви в IDC Herzliya в Израел.
Според вицепремиера и министър на националната отбрана на Полша Владислав Косиняк-Камиш, 116 танка K2 Black Panther ще бъдат произведени във варианта K2Gf, а останалите 64 ще бъдат произведени във версията K2PL. Варшавската отбранителна промишленост ще поеме изграждането на 61 танка от версията K2PL. „Новите единици ще бъдат по-добре оборудвани от съществуващите, а производството ще започне следващата година. В периода 2028-2030 г. планираме пълномащабно вътрешно производство“, заяви Косиняк-Камиш по време на церемонията по подписването.
Сеул работи от десетилетия за повишаване на самостоятелността си в производството на оръжия. Въвеждането на основния боен танк K2 е резултат от тези усилия. По време на Студената война Южна Корея се стреми да обнови флота си от остарели танкове. Първоначално Сеул задоволи тази нужда чрез произведената в Америка серия M1 Abrams. Южнокорейските власти обаче никога не изоставиха амбициите си за проектиране на вътрешни основни бойни танкове. Производителят Hyundai Rotem, дъщерно дружество на Hyundai Motor Group, разработи концепцията на K2 за армията на Република Корея.
Забележително е, че танкът "Черна пантера" на Сеул разполага с автоматичен товарач, разположен в горната част на кулата, в който е поставено немско гладкоцевно оръдие Rheinmetall CN08 120 мм/L55, лицензирано в Южна Корея. Тази смъртоносна система може мигновено да открива, избира и зарежда необходимия вид и количество боеприпаси въз основа на заплахата. Както е подробно описано от списание Military Watch, максималната скорострелност е 15 изстрела в минута, въпреки че е значително по-ниска в реални бойни условия. Шестнадесет изстрела се съхраняват в автоматичния товарач, а останалите 24 се съхраняват вътре в корпуса. „K2 също така интегрира термографска камера с режим „заключване“, което му позволява да проследява конкретни цели на разстояние от 9,8 км. Сензорите също така са способни да увеличат оцеляването на танка, с милиметрова радарна система, способна да работи като система за предупреждение за приближаване на ракети, която допълва способността на компютъра K2 да триангулира входящите снаряди и да изстрелва визуални и инфрачервени димни гранати“, според изданието за отбрана.
Усъвършенстваните характеристики на K2 го правят популярен на експортния пазар. Желанието на Полша да увеличи броя на собствените си Черни пантери е логично, тъй като значението на бронираните машини в съвременната война продължава да се доказва от продължаващата руска инвазия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Прогноза: Застоят на имотния пазар у нас – най-късно до лятото
Настроенията на потребителите в САЩ се влошават с мрачните перспективи за инфлацията
Ще се превърне ли "Средният коридор" Китай - България алтернатива в хаоса на войната
Проектирането на Националната детска болница ще струва 6 млн. евро
Американците са все по-критични към войната на САЩ в Иран заради цените на горивата
S&P 500 се насочва към пета поредна седмица на загуби*
Терзиев: Пролетното почистване на София е повече от инициатива
Хванаха над 180 дрогирани и над 150 пияни шофьори само за седмица
Израел: Атаките срещу Иран ще ескалират и ще се разширят
Banking Today 2026: Еврозоната носи повече ликвидност, технологии и достъп до капитал
За да оцелее във Висшата лига: Тотнъм шокира с избора за заместник на Тудор
НА ЖИВО: ЦСКА – Оборище 3:0, Годой избухна два пъти
Барса готви сензационен трансфер, взима бивш на Реал Мадрид
Александър Василев прегази брутално тенисист с 700 места пред него в световната ранглиста
Кошмарна новина за Барса преди битките с Атлетико Мадрид в Шампионска лига
Ще играе ли Меси на Мондиал 2026? Селекционерът на Аржентина даде отговор
Как се държат зодиите, когато са тайно влюбени
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„София и хвърчащото креватче“- гледайте премиерната постановка на 29 март
Дневен хороскоп за 28 март, събота
5 навика, които подкрепят хормоналното здраве след 40
Проф. Михаил Боянов: Който има инфаркт е късметлия, който има инсулт – не
Ветераните на Спартак продължават напред в републиканското
Варненски пожарникари бяха отличени на национално ниво
Радостна вест! Васил Евтимов стана дядо
Освободиха шефа на Софийския затвор
Подават по 500 заявления на час за компенсация от 20 евро за горива
Хванаха за ден 32-ма шофьори с алкохол или наркотици
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури
8 неща, които трябва да знаете за историческата мисия Artemis II
Астронавт на НАСА изуми интернет със снимка на яйцевиден обект с пипала