IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Полша и Корея със сделка за $6 млрд. за 180 танка К2: Как това ще укрепи Украйна?

К2 в момента се счита за най-боеспособния клас танкове

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Южнокорейската компания Hyundai Rotem и полското правителство финализираха сделка за продажбата на 180 основни бойни танка K2 за оборудване на полската армия.

Споразумението беше обявено на 2 юни, два месеца след като се появиха съобщения, че преговорите между двете страни са стигнали до задънена улица . "Правителството последователно демонстрира силния си ангажимент към трансфера на технологии и военното сътрудничество, спечелвайки дълбокото доверие на Полша чрез различни политически подкрепи, като например финансиране на износа за отбрана", обяви южнокорейската администрация на програмата за придобиване на отбранителна техника.

Сделката ще доведе до сглобяване на 63 от 180-те танка в Полша, което ще бъде наблюдавано от полската държавна отбранителна група PGZ. Ще бъдат осигурени и нови конфигурации на танка, трансфер на технологии, както и пълна поддръжка, ремонт и основен ремонт, което прави сделката значително по-скъпа от предишната поръчка за 180 танка K2, подписана през 2022 г., на стойност 6 милиарда долара - или 33,3 милиона долара на танк, пише MWM.

Полската армия ще получи последните 96 от 180-те поръчани танка преди края на 2025 г., като последващите поръчки се считат за жизненоважни, за да може армията да продължи бързо да изважда от въоръжение своите танкове Т-72 и ПТ-91. По-старите машини се прехвърлят бързо на украинската армия и са силно зависими от тях за попълване на загубите, понесени в продължаващите военни действия с руските и севернокорейските сили.

След  доставката на нова партида модернизирани Т-72 в началото на март, с което общият обем на доставките достигна над 300, се очаква ускоряването на доставките на К2 да улесни по-бързите доставки на Т-72 и ПТ-71 в Украйна. Подписването на последващо споразумение ще гарантира, че темпът на доставки на употребявани танкове в Украйна ще се запази. Самата руска армия се бори с намаляването на доставките на танкове, като запасите ѝ от хиляди танкове от съветската епоха в резервни складове са почти до изчерпване, докато темповете на производство на нови танкове Т-90, макар и да се увеличават близо четири пъти от 2022 г. насам, все още са далеч от достатъчни, за да попълнят загубите.

К2 в момента се счита за най-боеспособния клас танкове, въоръжени от държава членка на НАТО, като плановете на Полша да закупи приблизително 1000 от машините, а плановете на Турция да придобие подобен брой, значително променят баланса на силите на земята в Източна Европа.

Границата на Полша с Украйна, дълга над 500 километра, големите инвестиции в сухопътните ѝ сили и изключително твърдата  ѝ позиция срещу евентуални мирни преговори с Москва, допринесоха за спекулациите, че страната може активно да разположи сухопътни сили, за да превземе части от Украйна, ако пълното ѝ падане под руски контрол изглежда вероятно. Полските подразделения на контрактори, като Полския доброволчески корпус, вече изиграха  особено централна роля  във военните усилия на Украйна на множество фронтове, включително наскоро в Сумска област.

Докато К2 вече се смята за най-боеспособния танк по стандарта на НАТО в производство, в момента се разработва наследник по програмата К3 и се очаква да бъде активно предлаган на пазара на Полша и други европейски държави. Следващото поколение южнокорейски автомобил вероятно ще увеличи още повече разликата в производителността си с конкурентните машини, произведени от Германия, която преди това беше най-големият доставчик на танкове за Полша и Турция, преди да бъде изместена от източноазиатската конкуренция.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата