Полският министър на отбраната Владислав Кошиняк-Камиш даде начало на строителството на нов завод за производство на 155-милиметрови артилерийски муниции в град Крашник, Източна Полша, приветствайки проекта като важна стъпка за повишаване на сигурността на Полша, предаде полската новинарска агенция ПАП.
Инвестицията включва увеличаване на производствената площ на отбранителния завод на полската оръжейна компания „Меско“ (Mesko) до около 9000 квадратни метра и модернизиране на съществуващите съоръжения.
„Днешното полагане на основен камък е още една стъпка към развитието на Крашник, „Меско“ и сигурността на Полша“, заяви Кошиняк-Камиш на церемонията.
Той каза още, че се очаква новият завод да достигне пълен производствен капацитет в рамките на две години и има за цел да произвежда годишно 150 хиляди снаряда, използвани за полските гаубици Krab и южнокорейските K9 Thunder.
„Производственият капацитет за 155-милиметровия снаряд в Полша ще се увеличи с 3500 процента. Това е гигантски скок, световен рекорд“, подчерта Кошиняк-Камиш.
Той говори и за възможностите на полската оръжейна индустрия, твърдейки, че местното производство на малокалибрени боеприпаси, достигащо 250 милиона патрона годишно или един милион на ден вече е на световно ниво.
„Това представлява петкратно увеличение за две години, защото се вземат правилните решения“, каза министърът.
В речта си той спомена и механизма за финансиране на отбраната на Европейския съюз в рамките на Програмата за сигурност за Европа (SAFE), отбелязвайки, че една трета от ресурсите от този инструмент (43,7 милиарда евро) ще бъдат заделени за Полша.
„Меско“ има над век производствен опит и доставя съвременни военни продукти на полските въоръжени сили и други членове на НАТО. Компанията използва съвременни производствени технологии в производството на ракети и боеприпаси, включително малокалибрени боеприпаси.
(БТА)

Пет членки на НАТО ще стигнат 3,5% от БВП за основни разходи за отбрана тази година
Търговията на SpaceX в Nasdaq-100 започна с разочарование за инвеститорите
Негативизъм обзе пазарите в Азиатско-Тихоокеанския регион в сряда
Непознатата Гърция: Янина и Додона
САЩ извършиха удари срещу Иран и блокираха продажбите на петрола му
Петролът поскъпва, докато САЩ и Иран си разменят нови удари*
Преизбраха Антон Гечев за шеф на разузнаването (СНИМКИ)
"Родопи филм фест" събира документалното кино в Смолян от 9 до 12 юли
Получаваме от Белгия и Нидерландия седем кораба за противоминна борба
3 евро на вид артикул: Как ще плащаме за малките пратки от държави извън ЕС
По договора с "Боташ" за над 3 години са разтоварени 4-5 кораба, съобщи Явор Куюмджиев
Ники Урумов за реализирането на "Демон" и "Друг" и ролята на AI
Голмайстор на Египет изригна: Световното е нагласено в полза на Аржентина
Локо Сф обяви нов №6
Салах е бесен на съдийството в мача с Аржентина
„Ябълката на раздора“ Балогун се извини на феновете
Христиaн Господинов донесе световната титла за България на Световната купа „Варна“ по карате киокушин
Капитанът на Швейцария е на седмото небе
10 летни рецепти с тиквички
Маникюри за пари и късмет през юли: Слънчеви нюанси и красиви акценти (+Снимки)
Гръцка салата с паста
Бързи кисели краставички
Нумерологична прогноза за 8 юли
Кремообразни ньоки с пиле и песто
Христиaн Господинов донесе световната титла за България на Световната купа „Варна“ по карате киокушин
Антоан Гечев е новият шеф на разузнаването
Коста Стоянов: Незаконният град край Варна процъфтява
Започва подаването на документи за гимназия
Радев: Ще продължим да подкрепяме Украйна съобразно възможностите си
Тръмп пак посегна на Гренландия: Островът трябва да е наш
Проектът CAPSTONE на НАСА приключи: Платформата продължава да работи в окололунна орбита
След слънчева буря: Индийски стартъп изгуби първия си сателит
Как „Союз“ стига до МКС за три часа: Обяснение на свръхбързата схема за скачване
Слънцето е зелено джудже: 7 изненадващи факта за звездите
САЩ се сдобиха с ново космическо оръжие за неутрализиране на вражески сателити
Древен „изгубен свят“, открит в Калифорния, пренаписва историята на първите американци