Един от най-големите клонове на германската протестантска църква защити пастор, след като тя благослови връзка между четирима мъже и нарече церемонията „брак в очите на Бога“.
Мъжете присъстваха на временен сватбен фестивал в църквата „Свети Павел Апостол“ в Берлин като част от програма, предлагаща безплатни благословии за двойки, които желаят да избегнат „дългите формалности“.
Лена Мюлер, 33-годишна пасторка за региона Берлин и Бранденбург на протестантската църква, каза, че връзката се е състояла от двама латвийци, тайландски гражданин и четвърти мъж, за когото тя смята, че е испанец.
По думите на Мюлер мъжете са говорили на английски помежду си и са изглеждали невероятно щастливи заедно.
„Веднага се виждаше, че има толкова много любов между тях“, каза тя пред вестник „Нойе Оснабрюкер Цайтунг“. „Защо Бог би имал нещо против да са четирима, а не двама?“
Въпреки че еднополовите бракове бяха легализирани в Германия преди осем години, полигамията остава забранена от закона и не е възможно повече от двама души да сключат гражданско партньорство.
Мюлер обаче заяви, че е благословила полиаморната връзка, сякаш е сватба.
„Не можахме да я запишем в църковния регистър, защото за това е необходимо да сте преминали през граждански брак, а в тази конфигурация това, разбира се, не би било възможно“, обясни тя. „Но във всеки случай съм убедена, че те наистина са се омъжили в очите на Бог.“
В публикация в Instagram, която оттогава е изтрита, Мюлер добави:
„Каква чест е, че тези четирима поискаха благословия с толкова много доверие.“
Кристиан Щеблейн, епископът на Берлин, настоя, че церемонията не е била брак и затова „твърденията за полигамия са неоснователни“.
Критиците обаче се възползваха от епизода като доказателство, че протестантската църква е загубила своите опори в традицията, като един от тях предположи в X, че Мартин Лутер би се оттеглил от тези, които са отприщили Реформацията, ако е можел да предвиди какво ще се случи с неговото наследство.
Харалд Мартенщайн, колумнист на вестник Welt, сатирично предположи, че църквата „изгражда мостове“ към исляма чрез полигамия и че по същата логика трябва да одобрява браковете между хора и техните домашни любимци.
Църквата заяви, че е „ужасена“, че хората са се „отнесли с Мюлер с огромна враждебност“ в социалните медии, добавяйки, че е готова да предприеме правни действия срещу потребители, които са я малтретирали.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Димитър Радев: Реалната конвергенция изисква фискална дисциплина и икономическа адаптация
Морски, градски и културен туризъм са най-предпочитани от българите
Общо 7 акционери са поискали от мажоритаря на "Арома" да изкупи акциите им
Индексът SOFIX приключи последната борсовата сесия за март с ръст
ООН: Страните от арабския свят може да изгубят 200 млрд. долара заради войната в Иран
150 години от рождението на Кръстьо Сарафов – вдъхновение за поколения актьори
Американска журналистка е отвлечена в Багдад (+ВИДЕО)
Йотова удостои с Почетен знак на президента НДК
Енергийната сигурност: Конфликтът в Близкия изток събра министрите на ЕС извънредно
Над 400 жертви на трафик от България и Румъния просят в Гърция
Сърбия обърна Саудитка Арабия, звезда на Лудогорец игра за „плавите“
Милиарди на "Герена": Обявиха новия собственик на Левски!
ЦСКА готви нова звездна селекция
Официално: Българин е новият треньор на Гьозтепе
Ясен е първият съперник на България в Лигата на нациите
Изненада! Велислав Вуцов официално се завърна във футбола
Дневен хороскоп за 1 април, сряда
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Програмата на Театър „София“ за месец април
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Иновация от последно поколение може да ви спаси в опасна ситуация с колата
Нищо ново: България е с най-ниски почасови разходи за труд в ЕС
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Печалбата на банките у нас расте
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно