Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум призова мексиканците да запазят спокойствие, след като при военна операция в неделя бе убит наркобаронът Немесио Осегера Сервантес - Ел Менчо, един от най-издирваните престъпници в страната, предаде Франс прес.
„Трябва да останем информирани и спокойни“, заяви Шейнбаум в публикация в „Екс“ (X), след като въоръжени мъже блокираха пътища и подпалиха редица магазини в щатите Халиско, Мичоакан, Гуанахуато, Пуебла и Синалоа.
Наркобосът, който беше известен с прякора си Ел Менчо, ръководеше картела „Халиско нуева хенерасион“. Той е бил ранен при престрелка с мексиканската армия и е починал при въздушен трансфер към столицата Мексико.
След информацията за смъртта му в страната избухнаха размирици, а Съединените щати призоваха гражданите си в някои мексикански райони, включително градове и туристически региони като Канкун, Гуадалахара и Оахака, да „се укрият до второ нареждане“.
„Поради продължаващите операции по сигурността, пътни блокади и престъпна дейност, гражданите на САЩ в гореспоменатите места трябва да потърсят убежище до второ нареждане“, обяви американското посолството в Мексико на страницата си.
След операцията на мексиканските сили въоръжени мъже са блокирали няколко пътя в щата Халиско, където бе убит Ел Менчо, като са запалили автомобили и камиони. Подобни блокади е имало и в съседния щат Мичоакан.
Местните власти призоваха хората да останат по домовете си.
Междувременно няколко американски и канадски авиокомпании отмениха полетите си до няколко дестинации в Мексико след безредиците, свързани с военната операция.
Американските превозвачи "Юнайтед еърлайнс" (United Airlines), „Саутуест Еърлайнс“ (Southwest Airlines) и „Аляска еърлайнс“ (Alaska Airlines), както и канадските „Еър Канада“ (Air Canada) и „УестДжет“ (WestJet) обявиха в отделни изявления, че отменят полети до Пуерто Ваярта, Гуадалахара и Мансанильо.
На някои самолети им е било наредено да се върнат, докато вече летят към Мексико, заявиха от авиокомпаниите.
Агенция Ройтерс и „Си Би Ес нюз“ съобщиха, позовавайки се на информация от служител на американското министерство на отбраната, че армията на САЩ е участвала в операцията по залавянето на Ел Менчо чрез Съвместната междуведомствена работна група за борба с наркокартелите. Тя беше официално създадена през миналия месец и включва множество американски правителствени агенции, както и представители на Мексико.
Служителят на Пентагона, който е пожелал да запази анонимност, не е предоставил допълнителни подробности за информацията, която ръководената от американските военни оперативна група може да е предоставила на мексиканските власти. Той обаче е подчертал, че самата операция е била на мексиканската армия.
Министерството на отбраната на Мексико обяви, че американските власти са предоставили „допълнителна информация“ по случая, но не разкри подробности.
Източник от мексиканското правителство, запознат с операцията, каза, че в нея не са участвали пряко американски военни, като тя е планирана и изпълнена от мексиканци, посочи Ройтерс./БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Надеждите за мир в Близкия изток тласнаха европейските борси до най-високото им ниво от 2 март
Войната натежава на глобалния растеж, а опасенията за цените се засилват
Има ли риск от разпродажба на американски ДЦК?
Anthropic: Развитието на AI трябва да се насочва от религиозни лидери и гражданското общество
Тръмп настоява Саудитска Арабия да признае Израел като част от споразумението с Иран
Кадър на деня за 25 май
В Гърция приходите от туризъм скочиха с 64% за тримесечие
Земетресение с магнитуд 6,9 разтърси Северно Чили (+ВИДЕО)
Водоснабдяването в Севлиево и околните села е възстановено след бедствието
Времето днес, 26 май: Температури до 28 градуса и валежи в южните райони
Църковен празник, поверия, обичаи и забрани на 26 май
Лоша новина за ЦСКА: Титуляр пропуска началото на следващия сезон
Мондиал 1982: Паоло Роси носи трета световна купа на Италия
Усик отвърна на Рико Верхувен: Какво точно ще обжалвате?
Трима станаха голмайстори на Първа лига
Наташа Томсен
Разпада ли се Лудогорец? Ето какво казаха от Разград
Хитри съвети как да посрещате гости като професионалист
Нумерологична прогноза за 26 май
Печено пиле с брюкселско зеле и лук
Как качеството на съня влияе върху теглото и хормоните
3 поверия за Черешова задушница
Таро карта за 26 май, вторник
Днес по Черноморието ще бъде предимно слънчево
Пазаруването вече се превръща във финансова стратегия
От врачанското село Згориград до залата на Чимаев и спаринги с Царукян: Българин покорява ММА в Америка
Съвременните градове поставят фокуса върху личностното развитие на хората
Локо Пд победи Ботев и стигна до бараж, Черно море не успя да се класира
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
„Джеймс Уеб“ откри метан в атмосферата на екзопланета, подобна на Сатурн
„Шънджоу-23“ пристигна на „Тиенгун“: Китай се готви да кацне на Луната до 2030 г. (видео)