Глобата за офшорни компании, които притежават земеделски земи, може да се отложи с две години. Причината е одобрено изменение в закон, което е минало на първо четене през парламентарната комисия по земеделие преди дни. Вносител на лобистката поправка е проф.Иван Станков. По закон санкционирането трябва да се прилага от октомври тази година, но тихомълком е направен опит за отлагане до 1 октомври 2017 г. през преходните и заключителните разпоредби на Закона за опазването на земеделските земи, въпреки че самата забрана е записана в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.
"Водихме разговори с Министерството на земеделието, защото не можахме да се подготвим за този срок, който беше определен. Създават се доста сериозни проблеми, защото това е международен въпрос", казва пред „Труд“ проф. Станков. И допълва, че срокът се удължава, без да отпада самото изискване към офшорните компании да се освободят от нивите.
Спорният текст предстои да бъде гласуван в пленарната зала. Ако той бъде приет, това ще е третото отлагане на срока за налагане на глоби на офшорките. Още от април 2014 г. беше ясно, че ще има санкции за тези компании. В началото на тази година обаче бяха направени промени, според които налагането на глоби трябваше да влезе в сила от май, а после срокът беше променен на октомври – отново с мотива, че компаниите имат нужда от време да се съобразят с изискванията на закона.
Според екпертни оценки в сектора от 2014 г. насам от близо 1 млн. дка земя, в момента офшорките държат 300 хил. дка. По закон глобата за тях е 100 лв. на дка. Това означава, че държавата може да събере 30 млн. лв., ако приложи закона. Санкциите се налагат от областните управители. Приходите от глобите трябва да постъпват по бюджета на Министерството на земеделието и храните. За целта обаче самото ведомство, което разполага с актуална информация за собствеността на нивите, трябва да я предостави на областните управители. Такава информация е достъпна и публична и през Търговския регистър.
Това си е чист лобизъм. Ясно се прави реверанс за няколко десетки фирми, които са закононарушение, коментират в сектора. Юристи посочват още, че въпросните промени са в противоречие със Закона за нормативните актове, в който се забранява да се дава обратна сила на разпоредби, които предвиждат санкции. Това може да се прави само ако новите санкции са по-леки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.