На 19 май 2016 г. пред Народния театър „Иван Вазов“ се проведе специално организиран ден, посветен на тайландската култура. Събитието бе организирано от Посолството на Кралство Тайланд за Румъния и България.
Н.Пр. посланикът Комгрит Варакамин, съпругата му Дуангчай Варакамин, както и почетният консул на Тайланд в България Виктор Меламед официално откриха събитието, което се проведе под егидата на Столичната община.
Стотици посетители имаха възможността да се запознаят със самобитни елементи от културата на древното кралство, представени от атрактивна танцова трупа, която пристигна в България специално за събитието.
Специалните гости от Тайланд демонстрираха традиционни тайландски танци под съпровода на автентична фолклорна музика и впечатлиха публиката с оригиналните си пъстри облекла и характерни движения.
Традиционни бойни изкуства бяха представени от старши треньора на спортен клуб „Аргус” Варна Николай Скипарнов и неговите възпитаници. В демонстрациите се включи и трикратният световен шампион по „муай тай” Димитър Илиев, който показа различни техники, движения и бойни сцени от древното тайландското бойно изкуство „муай буран“ – първообраз на популярния спорт „муай тай“. Създаден преди няколко столетия, днес „муай тай“ е тайландски национален спорт, благодарение на който Кралството има множество спечелени титли в различни професионални и аматьорски съревнования.
Специалната изненада на събитието бе участието на шеф Андре Токев, който запозна посетителите със спецификата на тайландската кухня и презентира селекция от традиционни ястия под формата на хапки.
Посетителите имаха възможност да дегустират специалитети от тайландската кухня и сами да се включат в активностите по време на специално организираните работилници. Гостите от Тайланд обучаваха всички желаещи на основни елементи, стъпки и техники както в танците, така и по „муай тай“. Активно участие взе и водещата на събитието - актрисата от народния театър Василена Винченцо.
Повече за Кралство Тайланд
Тайланд е разположен в сърцето на Югоизточна Азия, обхваща площ от 513 115 кв.км. и се разпростира на около 1 620 км. от север на юг и 775 км от изток на запад. Столицата Банкок е с население 12 милиона жители. Тайланд граничи на запад с Бирма, на север – с Лаос, на изток – с Лаос и Камбоджа и на юг – с Малайзия.
Тайланд означава „страна на свободата“. За 800-годишната си история тайландците могат да се похвалят с факта, че са единствената държава в Югоизточна Азия, която никога не е била колонизирана. Позната като Сиам за чужденците, които първи идват в този регион малко преди началото на XII век, името на страната е променено на Тайланд с идването на демокрацията. Дълго преди появата на Тайландското кралство през XII век районът, познат като долината Chao Phraya, е бил населен от древна цивилизация, която може да бъде проследена до праисторически времена.
Тайландският национален флаг, тържествено издиган всяка сутрин във всеки град и село, е съставен от пет хоризонтални ленти в червено, бяло и синьо. Трибагреникът, който в Тайланд наричат „trirong“ е въведен за първи път при крал Vajiravudh (Рама VІ-ти) през 1917 г., следвайки стария модел на тайландското знаме – бял слон върху червен фон.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Българската металургия се модернизира, но страда от недостиг на млади специалисти
Цените на златото и среброто се сриват заради опасения от повишаване на лихвите
Тръмп осигурява заеми за 17,5 млрд. долара за изграждане на големи ядрени реактори в САЩ
Рекордният ръст на батериите в Европа продължава и още няма признаци за насищане
Европейските борси затвориха на червено под натиска на разпродажбите в технологичния сектор
Туристическият бранш у нас очаква лек ръст на полския и чешкия пазар за лятото
"Левски" се разписа с 6 гола срещу "Етър" (Велико Търново)
Експерти: Истинският проблем не е Невзоров, а институционалният чадър над него
Самолет от Египет кацна извънредно на летището в Горна Оряховица
Харалан Александров: ГЕРБ съчувства на ПБ, но Радев няма да счупи рекорда на Борисов
Ботев Пд размаза отбор от Втора лига на старта на контролите
Най-добрата ни тенисистка приключи скоропостижно с „Уимбълдън“,19-годишна българка продължава
Веласкес проговори за проблем в Левски и първия мач в ШЛ
Страхотно! България стана балкански шампион
Роналдо стана №1 в историята на Мондиалите
Левски разнебити Етър ВТ, новите нямат спирачки
Дневен хороскоп за 24 юни, сряда
Нумерологична прогноза за юли 2026
„Сцената е моето лекарство“: Здрава Каменова за дебютния ѝ роман, театъра и живота
Арабски парфюми: богатството на ориенталската парфюмерия
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
Практични идеи и трикове за скандинавски интериор
Русия обяви готовност за нови преговори с Украйна
Египетски самолет кацна аварийно в Горна Оряховица
Лекари спасиха бременна след тежка катастрофа
Жалбата за "Парад на гордостта" във Варна остана без разглеждане
Никола Цолов може да се състезава във Формула 1 още догодина
Над 400 са случаите на морбили в страната
Рядко небесно явление: Марс преминава през звездния куп Плеяди
Любопитно: Земни патогени оцеляват при марсиански условия
Астронавти ще ремонтират роботизираната ръка на МКС в открития космос
Космическият телескоп „Нанси Грейс Роман“ на НАСА вече е във Флорида
Китайски студенти разработват мисия до астероида Апофис
SpaceX подготвя мистериозна мисия с нова капсула за завръщане на Земята