Над 15 000 полицаи ще охраняват над 11 700-те избирателни секции в страната в деня на вота, стана ясно на брифинг на вътрешното министерство.
МВР е получило допълнителни 4 милиона лева за заплати на униформените, които ще работят извънредно в деня на изборите – 2,5 млн. лв. за първия тур и 1,5 млн. лв. за втория.
И.д. министър на вътрешните работи Веселин Вучков посочи, че ведомството е заявило по голяма сума, но тя не е била отпусната. По думите му средствата ще са недостатъчни, „защото ще се натрупа доста извънреден труд на колегите, което не е честно към тях, особено след събитията в Катуница“.
500 полицейски служители са обучени специално за разследване на престъпления, свързани с търговията с гласове.
От септември до сега са образувани 20 досъдебни производства за престъпления срещу избирателното право, съобщи Вучков. Съставени са над 158 акта по нарушения на Закона за гражданската регистрация и 270 предупредителни протокола.
Вучков подчерта, че при разследването на престъпленията срещу избирателното право не се използват СРС-та, като по думите му това не прави полицаите безсилни.
Над 82 000 души могат да бъдат лишени от право на глас в деня на вота. Причината е, че те са с изтекли документи за самоличност.
За това звената „Български документи за самоличност“ ще работят с увеличено работно време до изборите, включително и на 22 и 23 октомври. Личните карти пък ще бъдат издавани в по-кратки срокове – за 10 вместо за 30 дни, ако гражданите подадат заявление за това до 17 октомври.
В противен случай хората с изтекли или загубени документи за самоличност могат да подадат заявление за издаването на удостоверение, с което да гласуват.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Тръмп замрази 106-годишен закон в САЩ, за да намали цените на бензина
Най-слабото място на бизнеса у нас са процесите и координацията между екипите
Атаката срещу газово находище в Иран оцвети в червено европейските борси
Иран състави списък с ключови петролни цели в съседните държави
Фед остави непроменена основната лихва и очаква само едно понижение тази година
Късна емисия
Късмет и благополучие за три зодии по време на Луната в Овен на 19 март
Ватиканът към Тръмп: Сложете край на войната в Близкия изток възможно най-скоро
Кендра Лъст
Левски се издъни, извъртя 1:1 със Септември
Нова драма с оставката на Стефка Костадинова
Вихрушката на “Камп Ноу” помете Нюкасъл
Лудогорец ще гони Левски с бой във Варна
Вечното дерби наближава! Размяна на звезди между Левски и ЦСКА
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?