Излишък от 45,5 млн. лева по Консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа отчитат от Министерството на финансите (МФ) към края на май. Бюджетното салдо се формира от излишък по националния бюджет в размер на 71,8 млн. лева и дефицит по европейските средства в размер на 26,2 млн. лева, сочат данните на ведомството.
За сравнение, за същия период на 2012 г. излишъкът бе в размер на 67,4 млн. лева, като се формира от излишък по националния бюджет в размер на 334,5 млн. лева и дефицит по европейските средства в размер на 267 млн. лева.
Само за месец май е отчетен излишък в бюджета от 331,9 млн. лева при 284,6 млн. лева през май миналата година, сочат още данните на министерството.
Постъпилите приходи и помощи на консолидирано ниво към края на месец май са в размер на над 11,8 млрд. лева, което е 38,6% от разчетите за 2013 г. Съпоставени със същия период на 2012 г. приходите и помощите по консолидираната фискална програма към май 2013 г. бележат номинален ръст от 7,2%, отчитат от министерството.
Данъчните постъпления до края на май са в размер на близо 9,19 млрд. лева, което представлява 39,3% от планираните за годината. Изпълнението на данъчните приходи за същия период на 2012 г. бе 40,3% от разчетените със закона за бюджета, допълват от финансовото ведомство.
Постъпленията в хазната от преки данъци възлизат на над 1,913 млрд. лева, което е 46,3% от разчета за годината, от косвени данъци – над 4,57 млрд. лева, или 37% от планираното, в т. ч. малко над 3 млрд. лева от ДДС и близо 1,48 млрд. лева от акцизи.
Постъпленията от други данъци (вкл. имуществени данъци и др. данъци по ЗКПО) са в размер на 390 млн. лева, което е малко над 45 на сто от годишните разчети.
Приходите от социалноосигурителни и здравни вноски към края на май възлиза на над 2,315 млрд. лева. Неданъчните приходи и помощите са в размер на близо 2,613 млрд. лева.
Разходите в бюджета до края на май възлизат на близо 11,757 млрд. лева. Спрямо края на месец май 2012 г. общо разходите по консолидирания бюджет са по-високи със 7,4%. Текущите нелихвени разходи са в размер на близо 9,939 млрд. лева, капиталовите възлизат на 991 млн. лева, а лихвените плащания са 361,7 млн. лева.
Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена за петте месеца на 2013 г. от централния бюджет, възлиза на 465,3 млн. лева.
Фискалният резерв към края на май е 5,8 млрд. лева.
Още икономически новини можете да прочетете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мирното споразумение на САЩ и Иран: Големи финансови облаги срещу отказ от ядрено оръжие
Украинските производители на дронове се надлъгват с руските ракети
Земеделците очакват добра, но изключително скъпа реколта
ИПИ: Без лимит на дейностите в болниците разходите ще растат безкрайно
Мирчо Мирев: AI променя начина, по който потребителите взаимодействат с умните домове
Брюксел подготвя нов предпазен механизъм за следващ банков срив
МВР издирва изчезнал 47-годишен мъж от Казанлък (+СНИМКА)
МВР провежда акция в Пловдивско срещу джигити, пияни и дрогирани шофьори
48% от всички раждания в България се извършват чрез цезарово сечение
Късмет и просперитет за 4 китайски зодии на 18 юни 2026 г.
Дешан разкритикува Франция на почивката, Мбапе отвърна с рекордни голове
Мачовете по телевизията днес, 17 юни
Австрия победи Йордания с 3:1 на Мондиал 2026
Селтик заплашва трансферните планове на Левски за Иван Башич
Белгийски клубове следят Оливер Камдем, защитникът на Левски привлича все по-сериозен интерес
Меси изравни рекорда на Клозе с хеттрик за Аржентина, Скалони остана без думи
Как да привлечете пари в живота си според фъншуй
Нумерологична прогноза за 17 юни
Таро карта за 17 юни, сряда
Испанска лятна салата с хамон
5 мързеливи тренировки, докато сте на почивка
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите билети за PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure”
Хороскоп за 18 юни 2026
Затварят участък от основна варненска улица днес
Мачовете по ТВ днес (17 юни)
Без ток във Варна на 17 юни 2026
Времето във Варна на 17 юни 2026
Честваме паметта на светите мъченици Мануил, Савел и Измаил Персийски
Физици обясниха как ятата птици нарушават третия закон на Нютон
Дърветата ще поглъщат все по-малко въглерод в бъдеще
Сканиране на сърцето може да предскаже риска от рак години преди диагнозата
Ядрен часовник е използван за изучаване на свойствата на тъмната материя
Успешен старт за китайската ракета „Чанджън-3Б“ със сателит „Шъдзиен-31“
Astrobotic представи масивния лунен модул Griffin, който ще се отправи към Луната