Ценовите оферти на девет от кандидатите по обществената поръчка за изработване на идейния проект на тунела под Шипка бяха отворени днес в Агенция „Пътна инфраструктура”.
Офертите на двама от кандидатите - "Проджект планинг енд мениджмънт" и "Трансконсулт-22", не бяха допуснати до този етап от процедурата, като мотивите на възложителя – пътната агенция, ще бъдат изяснени по-късно.
Предстои да се вземе решение и кой точно ще изготви идейния проект на тунела заради големите разлики в офертните цени.
"Инжконсултпроект" предлага да изработи идейния проект на съоръжението за 189 878 лева без ДДС, "Трафик холдинг" – за 226 642 лева, а "Свеко Енерго проект" – за 219 600 лева.
Консорциум "Групо Текопи - Алве", в който участват"Текопи", "Алве консулт" и "Текопи инженеринг", дава цена за изработка на идейния проект на тунела от 197 626 лева, Обединение "Виа план – Амберг 2013", в което влизат "Амберг инженеринг”, Словакия и "Виа план" – 214 789 лева.
"Илия Бурда" предлага цена от 164 807 лева, а „Рутекс” дава най-високата цена – 294 898 лева.
„Пътпроект” предлага да изработи идейния проект на съоръжението за 198 920 лева, а „Консорциум Мости”, в който участват "Мости България" и "Мости Катовице" – 104 232 лева, което е и най-ниската цена в процедурата.
Очакваната стойност на тунела под Шипка е 150 млн. евро. Съоръжението е сред приоритетните проекти за финансиране по оперативната програма „Транспорт” за програмния период 2014 – 2020 г., но заради недостига на средства за реализация на всички предвидени проекти още не е ясно кога може да започне строителството. Плановете бяха реализацията на проекта да започне през 2015 г., след като Еврокомисията го одобри за финансиране по програмата.
Проектът за тунела под Шипка се обжалва от екоорганизации и граждани заради преминаването на трасето през защитени зони. През декември Върховният административен съд отхвърли жалбите срещу оценката за въздействие върху околната среда на проекта, но организацията WWF обжалва на следваща инстанция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Германски доставчик: Китай е отменил забраната за износ на чипове на Nexperia
Monte Paschi изненада анализаторите с по-голяма от очакваното печалба
ЕС обмисля пауза за части от AI законодателството си заради натиск от Big Tech
Съществува ли съвършен инвестиционен портфейл в днешната несигурна среда?
Olympus съкращава 2000 служители в рамките на глобално преструктуриране
Недостигът на чипове и слабото търсене в Китай накараха Honda да понижи целта за печалбата
Воден Ад в Рая: Крит е парализиран от наводнения
Терзиев: Цинизъм е Детската болница да се използва за политически цели
Пеевски ще подкрепи бюджета на България в евро
При гастрит избягвайте някои храни и подправки
Още 8 отсечки на АМ "Тракия" засичат средната скорост на шофьорите
Ливърпул се радва: Исак подновява тренировки
От Бахрейн с трета поредна оферта към Карлос Насар
Хитър ход: Левски ще заимства от хита в Шампионска лига
Колос иска да отмъкне Годой от ЦСКА
Готви ли Левски тотална разпродажба за милиони? Руснаци искат асове на "сините"
Веласкес посочи силата на ЦСКА и похвали атомното дуо на "червените"
Напитка със супер съставки за детокс
Венера преминава в Скорпион на 7 ноември – ние ставаме най-важни
3 зодии, които ще жънат успехи през ноември
Пало санто – срещу негативна енергия и за уют в дома
Сочен кекс със сини боровинки
5 храни, които да избягвате при гастрит
Издирват младо момиче, тръгнало към Витоша
Зверска катастрофа затвори пътя Варна – Русе
Стотици изгоряха с фалшив концерт на Миле Китич в Габрово
Нова ало измама: Замесени сте в престъпление с фалшиво пълномощно
Как китовете могат да помогнат на хората да живеят 200 години
Китай се обърна към НАСА, за да предотврати космическа катастрофа
Най-силната магнитна буря за 2025 година ще настъпи днес, 7 ноември
Японската орбитална мисия Akatsuki окончателно замлъкна
Нова боя за покриви отразява 97% от слънчевата светлина
Опровергана е една от основните теории за строежа на Вселената