Airbus подаде жалба в Прокуратурата на Германия срещу неизвестен извършител заради публикациите, че германските тайни служби са помогнали на САЩ да шпионират групата, съобщава FT. Компанията поиска и разяснения от германското правителство, допълва изданието.
“Наясно сме, че като основен играч в отбранителната индустрия сме мишена за разузнавателни дейности. В този конкретен случай изглежда има основание за съмнения за предполагаем промишлен шпионаж. Ние сме разтревожени от това и ще поискаме от властите да предприемат действия за всеки предполагаем акт на престъпен промишлен шпионаж”, посочва се в изявление на компанията.
Вчера в. "Sueddeutsche Zeitung" публикува материал, според който германската разузнавателна служба е шпионирала Франция и Европейската комисия (ЕК) за американската Агенция за национална сигурност. Вестникът твърди, че са били шпионирани длъжностни лица от френското председателство на ЕК, френското министерство на външните работи, както и от самата ЕК.
Подслушването, според медията, е осъществявано от станцията на германското разузнаване в Бавария, а информацията е предадена на американската агенция съгласно споразумение, подписано още през 2002 г.
Вестникът не уточнява обаче кога точно и колко време е продължило наблюдението.
Станцията в Бавария е бивша секретна американска база, която е предадена на германското разузнаване през 2004 г., според репортаж на Der Spiegel.
По-рано медиите съобщиха и за подслушвани от Германия европейски дружества от сектора на отбраната, включително EADS и Eurocopter. Според публикациите кабинетът на канцлера е наясно с това още от 2008 г.
Иронията е в това, че германското разузнаване разследва твърденията, че американското разузнаване е подслушвало телефона на канцлера Ангела Меркел. FT припомня, че през миналата година Германия дори експулсира ръководителя на американското разузнаване в страната заради скандала.
Твърденията, че Германия е подпомогнала службите на САЩ да шпионират едни от водещите промишлени предприятия в Европа поставят правителството на Меркел в твърде неудобно положение, посочва изданието.
Томас де Мезиер, министър на вътрешните работи на Германия и близък съюзник на Меркел, беше принуден тази седмица да се отрече, че е излъгал парламента за сътрудничеството на германското и американското разузнаване.
Още икономически новини от света четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow Jones и Nasdaq затвориха на ръба на корекцията
Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
НАСА ускорява темпото с по един робот към Луната всеки месец от 2027 г.
Великден 2026: По-малко шоколад за повече пари
Иран нападна Ерусалим: Чуха се експлозии и предупредителни сирени
Рецепта за карфиол на фурна с домашен чеснов сос
Късна емисия
Мачовете по телевизията днес, 21 март
Борнемут и Манчестър Юнайтед си спретнаха зрелищно реми на „Виталити“
Байерн Мюнхен - Унион Берлин
Евертън - Челси
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Аржентина ще мери сили с екзотичен отбор след пропадането „Финалисима“
Таро карта за 21 март, събота
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната