Не е потвърдена информацията, че Европейската централна банка (ЕЦБ) е готова да отпусне помощ за България и други държави в региона, за да се предотвратят негативни последствия върху банковите системи от гръцката криза. Това заяви председателят на финансовата комисия към Народното събрание Менда Стоянова пред "Фокус".
Припомняме, че вчера Bloomberg съобщи, позовавайки се на информирани източници, пожелали анонимност, че ЕЦБ е готова да отпусне помощ на България, както и да подпомогне други държави в региона, за да предотврати негативни последствия върху банковите им системи от гръцката криза. Според агенцията ЕЦБ ще осигури достъп до своите операции по рефинансиране, предлагащи евро за банковата система, срещу допустими обезпечения.
Това не е потвърдено нито от Европейската централна банка, нито от нашата централна банка, коментира Стоянова. Според нея, ако това стане, не бива да се счита за лош сигнал, защото е нормално ЕЦБ да следи кризата в Гърция и да търси всякакви възможни последици и рискове, до които може да доведе тя.
"Когато говорим за възможни последици и рискове, винаги трябва да отчитаме и най-малките такива. Въпреки това, засега не бива да приемаме съобщението за помощта на ЕЦБ за потвърдено и вярно", каза още Стоянова.
Същевременно тя поясни, че няма риск за българската финансова и банкова система заради гръцката криза.
"Българските банки, включително и тези с гръцки собственици, са в отлично финансово състояние и имат сериозна ликвидност. Доколкото имам информация, банките с гръцки собственици не притежават държавни и ценни книжа на Република Гърция – такива, които се обезценяват постоянно", каза Стоянова.
Според нея рискът може да дойде само, "ако ние сами направим така, че да се поддадем на някакви внушения и паники, които са без никакви основания". Подобно изказване направи преди дни и премиерът Бойко Борисов. "Ако не създадем от глупост истерия, няма какво да се случи в България", каза в сряда премиерът в парламента.
По думите на Стоянова гръцката криза не е внезапна, от доста време има индикации, че ще се стигне до това ниво, особено след изборите в Гърция. Всичко това е дало достатъчно основания на БНБ и на правителството ни да започнат постепенни превантивни мерки.
Според нея българският бизнес, който има взаимоотношения с гръцки фирми, най-вече износ и внос, сигурно ще бъде засегнат от кризата. По думите ѝ сериозен сигнал за това бе приемането на правила за облагане на целия внос в Гърция с данък от 26 % преди около месец.
"Българското правителство започна борба срещу това и тези правила може би ще отпаднат", добави тя. "Така е записано в предложението на гръцкото правителство за сключване на споразумение", добави Стоянова. Благодарение на това този бизнес вече е успял да преструктурира плащанията и взаимоотношенията си с гръцките партньори. Това дава надежда той да не бъде засегнат силно.
Стоянова обаче смята, че при всички случаи стокообменът с Гърция ще претърпи някакви сътресения.
Четете още икономически новини в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Ватман хлопнал вратите под носа на пътник: "Ще се научите да идвате навреме"
Отлични финанси за четири зодии през април
Рецепта за дубайски трюфели с шамфъстък
Защо комарите хапят някои хора повече от други
Четири жени са убити при украинска атака в руската Белгородска област
ЦСКА излиза да смачка бивш на Левски
Драма в Италия: Милан и Торино си набутаха 5 гола
Провал за Зографски, не успя да влезе в първите 30
ЦСКА и Левски бият с по 3:1
Илиан Илиев каза защо не успя да спъне Левски
Еуфория на "Герена": Хулио Веласкес със силни думи за Левски
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Кметът на "Аспарухово" обсъди със съкварталците си премахването на дървета над ул. „Моряшка“
Седмичен хороскоп 23 - 29 март 2026
Стана ясен максималният размер на глобата, която Бербатов ще плати заради пистолета
Черно море загуби с 1:2 при гостуването си на Левски
Премахват 15 автомобила от улиците в кварталите "Младост" и "Трошево"
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона