Българският енергиен холдинг (БЕХ) е изтеглил заем в размер на 535 млн. евро за разплащане с американските централи в Маришкия басейн - AES Гълъбово и КонтурГлобал. Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова при представянето на финансовите резултати на държавните енергийни дружества.
Подробности по договора не бяха оповестени, защото банковият консорциум, отпуснал кредита, е поискал защита на информацията като търговска тайна.
Теменужка Петкова уточни, че лихвата е под 4,25%, колкото беше по старата облигационна емисия на БЕХ.
До 12 месеца от мостовото финансиране от банковия консорциум ще бъде емитирана нова емисия облигации. Нейният размер ще зависи от интереса на пазарите, коментираха от енергийното министерство в отговор на въпрос дали с нея ще се търсят поне 535 млн. евро, колкото е размерът на кредита за БЕХ.
Изчаква се най-подходящият момент за излизане на пазара, но желанието е възможно най-бързо да емитираме тази емисия, коментира зам.-министърът Николай Николов.
Според Петкова българската енергетика е получила кредит на доверие, защото банките няма да дадат ресурс за система, която не работи добре. Тя се позова и на подобряването на финансовите резултати на дружествата в енергийната система като мотив за отпускането на средствата.
Припомняме, че БЕХ търсеше финансиране в размер до 650 млн. евро. Според Министерството на енергетиката получените 535 млн. евро са достатъчни за подобряване на ликвидността на енергийната система.
Парите от заема вече са по сметките на холдинга и се очаква до часове да бъдат преведени нужните суми на Националната електрическа компания (НЕК). Тя от своя страна ще се разплати с централите, като преди това задържи задълженията, които централите имат към мините – 364 млн. лева.
Още икономически новини четете в Investor.bg

Новите данни за инфлацията в САЩ помрачават настроенията на Wall Street*
BNP Paribas: IPO-тата на технологични компании в САЩ подхранват апетита и в Европа
Лято 2026 - свободни места за летния сезон в България все още има
Потребителските цени в САЩ са достигнали най-високото си ниво от три години
Платформа на БАН отваря вратите за българския бизнес с готови AI модели
България в индекса „Богатството на народите“: Икономиката расте, но държавата е слаба
МВР хвана десетки пияни и дрогирани шофьори само за ден
Обвиниха 7 души и 2 компании за огромния пожар със 168 жертви в Хонконг
Нургюл Салимова: България може да изгуби талантите си, включително и мен
Украйна: България не ни дава безплатна военна помощ
НИМХ обяви жълт код за интензивни валежи за 16 области в четвъртък (+КАРТА)
Над 1300 литра нелегален алкохол са иззети при акция край Петрич
Славия започна лятната подготовка с пет нови попълнения
Стана ясно кога Левски и ЦСКА ще спорят за Суперкупата на България
Бивш кандидат за акциите на Локо Пловдив става собственик на друг пловдивски клуб
Звезди на Челси се появиха в новия клип на Мадона
България отново без съдия в елита на УЕФА, Кабаков и Гидженов остават в Категория 1
Жозе Моуриньо се сбогува с Бенфика и се завръща в Реал Мадрид
Експлозия от десени за лято 2026 (+Снимки)
Погрижете се за домашния уют с шест ТОП сезонни оферти от HomeMax
Коста Каракашян завършва юбилейния пети сезон на Karakashyan & Artists с наградени спектакли и международни участия
Най-доброто упражнение за гърба това лято не е във фитнеса
Летен хороскоп за всяка зодия
Маги Джанаварова и нейната „Лудост“
Ударен от дрон кораб пристига във Варна
Американските самолети се връщат в България
Приключи финалния турнир по шахмат за VIII-X клас от Ученическите игри във Варна
Цветелин Чунчуков удължи контракта си със Спартак Варна
Директорът на "Евровизия": За нас е много вълнуващо, че конкурсът идва в страна, в която досега не е бил
В Слънчевата система може да е имало още две планети гиганти
Започнаха първите изпитания на „еликсир на младостта“ върху човек
Край Шанхай заработи първият подводен център за данни, захранван от вятър
Планетата е заплашена от екстремни горещини и хаос
Тези места гъмжат от хищници със зъби: Регионите, където акулите атакуват най-често
НАСА обяви екипажа на „Артемида III“: Четирима астронавти, сред които и първият европеец