Разходите на Националната електрическа компания (НЕК) по заема за т.нар. „американски“ централи в Маришкия басейн – AES Гълъбово и КонтурГлобал, ще бъдат признати от Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това каза пред журналисти председателят на регулатора Иван Иванов.
Очакванията са Българският енергиен холдинг (БЕХ) да подпише до дни договор за заем с банковия консорциум, с който преговоря за отпускане на до 650 млн. евро. Прогнозата на НЕК, вписана в ценовото заявление за новия ценови период, е разходите само за лихви по този кредит да бъдат в рамките на 68 млн. лева годишно.
„Ако бъде подписано кредитното споразумение в неговия краен вариант, ще бъде един много добър знак, защото НЕК ще се разплати за стари задължения. Това, че след това ще трябва да плаща кредитът, се разбира от само себе си – всеки гражданин, всяко дружество, което получава кредит, се разплаща. Разбира се, ние ще признаваме тези разходи“, каза Иванов пред журналисти.
Признаването на този разход обаче ще означава, че цената на кредита ще влезе в цената на електроенергията.
Председателят на регулатора отказа да коментира ценовите заявления на енергийните дружества, които бяха подадени до 31 март. От тях е видно, че ЧЕЗ България предлага значимо увеличение от 20 на сто на дневната тарифа и от 21,6% - на нощната. Повишение искат и другите две електроразпределителни дружества, макар и в по-ограничен порядък.
Средно повишение на цената на тока от 2,92% поиска Енерго Про, като искането е нощната тарифа да поскъпне с малко над 10 на сто. EVN България пък поиска дневната тарифа да се повиши с 2,3%, а нощната – с 3,5%.
НЕК от своя страна предлага увеличение на таксата „Задължения към обществото“ до 47,41 лева за мегаватчас, спрямо сегашните 39,70 лева.
„Мога да ви уверя, че много детайлно и подробно се анализират тези заявления. И много критично“, заяви Иванов и допълни, че отговор на въпроса основателни ли са исканията ще бъде даден с ценовото решение на КЕВР. То ще стане ясно до 30 юни, когато приключва този регулаторен период.
Още енегийни новини можете да прочетете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow се срина с над 900 пункта, разпродажбите в сектора на чиповете се засилиха
САЩ тайно са помогнали за износа на над 100 млн. барела петрол през Ормузкия проток
OpenAI се присъединява към IPO манията за изкуствен интелект за 3,6 трлн. долара
Porsche няма да произвежда изцяло електрическа версия на 911
Експерт: До 2030 г. AI и центровете за данни може да консумират ток колкото цяла Япония
Правителството осигури над 25 млн. евро по бюджета на Фонд „Земеделие“
AI намалява стреса и риска от медицински грешки в болниците
Плодовете, които мощно подобряват сърдечното здраве при преддиабет
Странни пътни знаци в Европа, които шофьорите трябва да познават
5 зодии с най-голям шанс за повишение през юни 2026
Рецепта по турски: Плачещ сладкиш
Спортът по телевизията днес, 11 юни
Мачовете по телевизията днес, 11 юни
Хамилтън е сигурен: Първата ми победа с Ферари е близо
Тайсън Фюри избесня
ЦСКА ще играе първите си мачове в Лига Европа на стадион "Васил Левски"
Дунав Русе пусна абонаментни карти по 120 и 160 евро
Испанска рецепта за хрупкави чушлета Падрон (pimientos de Padrón)
Дневен хороскоп за 11 юни, четвъртък
6 зодии с много късмет до края на юни
Експлозия от десени за лято 2026 (+Снимки)
Погрижете се за домашния уют с шест ТОП сезонни оферти от HomeMax
Коста Каракашян завършва юбилейния пети сезон на Karakashyan & Artists с наградени спектакли и международни участия
Ново европейско проучване: Българите са против приемането на Украйна в ЕС
До 2035 г. България ще увеличи разходите за отбрана на до 5% от БВП
"Коперник": Преживяхме вторият най-топъл май в историята
Как реагира светът на новината, че спираме да пращаме оръжия на Украйна
Фен събра бири от всички страни на Световното първенство и предизвика сензация
Забраниха да се вдигат цените без ясна обосновка
Ледникът на Страшния съд се топи все по-бързо
Откриха ген, устойчив на антибиотици, в Средиземно море
В Слънчевата система може да е имало още две планети гиганти
Започнаха първите изпитания на „еликсир на младостта“ върху човек
Край Шанхай заработи първият подводен център за данни, захранван от вятър
Планетата е заплашена от екстремни горещини и хаос