Ръст от 15% или 3 млн. и 100 хил. туристи за първото полугодие у нас, отчете министърът на туризма Николина Ангелкова в предаването България сутрин на Bulgaria ON AIR. По думите й това е най-добрият резултат от 1990 г. и демократичните промени насам.
"Надявам се с тези темпове да вървим и до края на годината, за да можем да отчетем и най-успешната година в българския туризъм", коментира тя.
Събитията, които се случват в международен план са доста неприятни и в сектора предполагат различно пренасочване, отбеляза министърът на туризма. По думите й предвид последните събития в Турция, най-вероятно ще има отлив на български туристи към Турция.
За юни има повишение на туристи с 28%, което е рекордно спрямо същия месец на предходните години, отчете още министър Ангелкова.
Приходите от нощувки за юни също отбелязват осезаем ръст - 163 млн. лева, което е над 20% ръст, добави тя в студиото на Лора Инджова и Симеон Белев.
"Към момента има най-голям ръст от германски туристи като за първото полугодие, той е около 40%, а само за юни е 65%. В абсолютна стойност са на първо място. От Полша - имаме ръст от 100% за първото полугодие, а за юни - 177%. Румъния продължава да бъде един от най-устойчивите ни пазари и ръстът за тях за юни беше 44%. Върнахме си руските туристи. Великобритания също е в топ 10 и има ръст на британски туристи", посочи министърът на туризма.
Фокусът на ресорното ведомство ще падне върху културно-историческия туризъм, балнео- и спа туризма, екотуризма, вино и гурме. Целта е България да стане целогодишна дестинация, тъй като в момента 70% от приходите са от летен туризъм, отбеляза Ангелкова.
Шезлонгът и чадърът са сериозно перо върху бюджета на плажуващите, коментира репортерът на национална телевизия Bulgaria ON AIR Вяра Станева от Варна. Тя отбеляза, че в сайта на Министерство на туризма има приложение, на което може да се провери колко струва "сянката", но масово туристите не знаят за тази опция.
"Ще разчитаме на медиите да популяризираме тази методика, както и горещия телефон, който непрекъснато уверяваме, че трябва да се ползва за сигнализиране на нередности и предложения", призова министър Николина Ангелкова.
Тя отбеляза, че на горещия телефон постъпват сигнали най-вече за чистота и че свободната зона не отговаря по размери на платената. Около 300 сигнала сме получили, но не всички са и пряко в компетенциите на Министерството, отбеляза Ангелкова и даде пример със сигналите за липса на касов бон.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Силният оптимизъм около преговорите с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 3 август
Експерт: Децата трябва да мислят и използват технологиите за разширяване на кръгозора
Зеленски продължава да прави рокади във военното ръководство
„Сирма Груп“ е изкупило 64 452 собствени акции като част от програмата си за обратно изкупуване
България губи китайски инвестиции заради административни пречки
Психолози обясниха защо някои хора ни изтощават само след един разговор
Рецепта за бъбъл тий - как да приготвим чай с балончета
Стрес и работа след края на работния ден - ежедневието на европейците
5 зодии с най-силен късмет до 9 август 2026 г.
Късна емисия
Арсенал вдига офертата за Вини, ясно е колко максимално ще извадят лондончани
Трансферен удар! ЦСКА взе топ играч на Лудогорец
Трус в Левски: Ще има нов генерален спонсор!
Легенда на ЦСКА: Клубът се изгаври с мен, махам се!
Левски не лъже футбола! Веласкес доказа, че Мъри беше прав
ЦСКА дава 10 000 евро за нов треньор
Дневен хороскоп за 4 август, вторник
Мъжете, които не ви уважават, правят тези неща
Най-съдбовните дни през август за всяка зодия
Поверия за Преображение – 6 август
Маникюри за късмет и пари през август (+Снимки)
Последните дни на лятото с -10% за морска почивка в Къмпинг „Градина“
Млякото променя хранителния си състав според сезона
Невроимунна сигнализация е в основата на бързия антидепресивен отговор на кетамин и психеделици
Консумацията на по-малко протеин може да забави стареенето при някои
Хемодинамични промени при високи температури
Прекомерно изпотяване - как може да го третираме?
Умереното количество силови тренировки в напреднала възраст може да удължи живота
Спартак стартира с победа при Ясен Петров
28 закона и 89 решения е приело 52-рото НС през първата си сесия
Тръмп призова иранците да сключат споразумение или да се предадат
Зеленски уволни посланичката на Украйна в САЩ
Огромно куче нападна и нахапа жестоко 6-годишно дете
Шефът на Формула 2 посочи Никола Цолов за фаворит за титлата