2016 година за българската енергетика минава под знака на либерализацията. Формално процесът започна още през 2007 година, когато големите стопански потребители бяха изведени от регулирания пазар и започнаха да купуват ток след договаряне с производителите.
От 1 април 2016 година обаче и битовите домакинства вече могат да се ориентират към свободния пазар. За тях няма спънки след изработването на т.нар. „стандартизирани товарови профили“ (СТП) и така дори потребители без електромер с почасов отчет могат да се възползват от свободния пазар.
На този етап ЕРП-тата са категорични, че СТП си вършат работата и няма необходимост от спешна промяна в профилите на домакинствата. Все пак те се използват едва от четири месеца и не може да бъде изключена ревизия след около година, с която да се добавят нови профили или да се прецизират сегашните.
В допълнение от началото на годината заработи и енергийната борса, която трябва да е важен индикатор как се развиват пазарите и как се движат цените на електроенергията.
Как точно ще се случи пълното отваряне на енергийния пазар у нас обаче все още не е ясно, защото се чака публичното представяне на пътната карта и модела, разработени с помощта на Световната банка. Едно е сигурно – процесът на пълната либерализация приключва с окончателното изчезване на регулирания пазар. И тогава всички битови потребители ще трябва да имат своя доставчик на електрическа енергия.
Опитът в различните държави от Европа сочи, че отварянето на енергийния пазар върви с различна скорост. Макар и още да не е публичен, според запознати с доклада на Световната банка, очакванията са у нас процесът да приключи в рамките на около пет години. Дотогава ще има хибриден модел – с домакинства на свободния пазар и на регулирания пазар.
Какво обаче може да мотивира излизането на битовия абонат на свободния пазар още преди това да стане задължително? От електроснабдителните дружества са категорични – по-добри условия и изгодната цена. На този етап търговците на ток не обръщат сериозно внимание на домакинствата заради тяхното ниско и понякога непредвидимо потребление, а и заради по-високите административни разходи по обслужването им.
Електроснабдителните дружества обаче добре познават своите клиенти и именно на базата на своя опит те могат да предложат добри условия за бита. Затова не е изненада, че дружествата предприемат стъпки да се превърнат от крайни снабдители в търговци на електроенергия на бъдещия свободен пазар.
EVN България например кандидатства и очаква лиценз за търговия с енергия от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Енерго – Про пък разработи платформа за сключване на договори за доставка онлайн, в които се предлагат разработени продукти за клиенти, които отразяват спецификата в потреблението им.
ЧЕЗ България, която вече има лиценз за търговия с електроенергия, също е в процес на разработване на пакети за предлаганите услуги, които да удовлетворяват бъдещите клиенти на ЧЕЗ Електро като търговец. Най-вероятно те ще бъдат готови през есента, коментира ръководителят на „Регулаторни дейности“ в дружеството Зорница Генова. Те ще привлекат клиентите с „конкурентно предимство“, което всеки търговец търси за своите клиенти, категорична е тя.
Дружеството ще се опита да привлече клиенти не само от Западна България, където оперира като краен доставчик.
Лятото е лежерен сезон, призна и Илина Стефанова, ръководител на отдел „Енергийна политика и околна среда“ в EVN България пред Investor.bg. Но и от април досега не се наблюдават настроения сред битовите потребители за излизане на свободния пазар. През есента обаче нагласите може и да се променят.
Едно от обясненията за бавното движение на домакинствата към свободния пазар е, че на регулирания пазар те все още получават по-ниска цена за електроенергията.
Сред основните причини е кръстосаното субсидиране, което е налице на регулирания пазар – по-ниската цена за бита се покрива от по-висока цена за малките стопански потребители, които все още са в този пазарен сегмент. В допълнение и цената на нощната тарифа не се определя пазарно – тя е по-ниска, отколкото тази, на която електроснабдителните дружества я изкупуват от Националната енергийна компания (НЕК).
С последното си ценово решение обаче КЕВР започна да премахва кроссубсидирането и така и домакинствата скоро ще получат своя стимул да излязат на свободния пазар.
Процесът на либерализация върви нормално и няма сътресения, коментират от ЧЕЗ България. Пълна яснота на процесите може да има едва след разработването на модела на свободния пазар, а дотогава електроснабдителните дружества вече се подготвят да отговорят на нуждите на своите сегашни и бъдещи клиенти. Защото конкуренцията е най-хубавото нещо, което може да се случи на пазара, но и клиентите трябва да бъдат защитени от злоупотреби.
Още енергийни новини можете да прочетете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Анализатор: Тръмп търси бърза сделка, а Китай играе стратегически за десетилетия
Въглеродните емисии от сградния фонд в света нарастват с ускоряването на урбанизацията
Всяка четвърта доставка от електронната търговия у нас ще бъде насочена към автомати за пратки
Структуриран депозит INDEX EURO STOXX SD 30 – 2026: Повече от стандартен депозит
Нов документален филм на Bloomberg TV Bulgaria разкрива как електромобилите променят световната икономика
Собственикът на Mango е арестуван във връзка със смъртта на баща му през 2024 г.
Доживотен затвор без замяна за Станимир Рагевски за двойното убийство в Бургас
Обедна емисия
Нов документален филм на Bloomberg TV Bulgaria разкрива как електромобилите променят световната икономика
Даниел Наумов пренаписа историята на "Ботев" (Пд)
Фолклор срещу рок: "Дует от сърце" празнува 10 години с клубен концерт
Официално! Италианец смени Силвиньо начело на Албания със странен договор
Шотландия включи 43-годишен за Мондиал 2026
Много важна информация за финала за Купата на България между Локо Пд и ЦСКА
УЕФА се „разграничи“ от ФИФА по ключов казус
Гуардиола се извинил на играчите на Ман Сити
Треньорска драма в Италия, замесен е Наполи
Рецепта за царевична питка с мащерка
Ето как премина третото издание на семейното събитие Day Off: Family Time (Снимки)
Силни поверия за Спасовден
Завръщане на работа след майчинство – как да се справите
3 вкусни рецепти за Спасовден
DARA: Трябваше ми много време да простя
КПС "Астери" Варна с 9 медала от Гран При в Бургас
„Прогресивна България“ ограничава правомощията на управителя на „Лукойл“
Умно използване на финансови инструменти без излишен риск
Тома Биков: Ограничаването на парламентарния контрол е негативна тенденция
Фестивалът на българската легенда в "Галата" с отворена покана за участници
Магистратите притежават апартаменти и къщи за над 1,4 млрд. евро
Изследовател: САЩ са открили четири вида извънземни от катастрофирали НЛО
Сигналът от „Вояджър 1“ вече пътува над 23 часа до Земята
Откриването на планети като Земята остава огромно предизвикателство за учените
Отложиха изстрелването на Starship V3: Кога ще гледаме тестовия полет?
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната