Най-голямата в света социална мрежа Facebook губи пореден голям клиент - американското списание за мъже Playboy прекратява всички връзки с мрежата.
Купър Хефнър, 26-годишният син на починалия миналата есен основател на Playboy Хю Хефнър, обяви промяната в четвъртък, предава DPA.
"Има над 25 млн. фенове, които с влизат в контакт с Playboy чрез нашите различни страници във Facebook, а ние не искаме да носим вина, ако те участват в практиките, за които научаваме сега", пише в становището на издателя Playboy Enterprises Inc.
Така Playboy последва примера на Илон Мъск, който като реакция на скандала с данните на потребителите обяви оттеглянето на двете свои по-големи компании Tesla и SpaceX от Facebook.
Предисторията на скандала с данни във Facebook са разкрития около компанията за анализ на данните Cambridge Analytica. За компанията от Обединеното кралство се твърди, че е получила неоторизиран достъп до информация на 50 милиона потребители на Facebook, за да повлияе на изборите в САЩ, както и на гласуването за Brexit във Великобритания.
Основателят на Facebook Марк Зукерберг наскоро обяви мерки, които да дадат на потребителите по-голям контрол върху данните си.
Сред критиците на практиките във Facebook и поддръжниците на кампанията за напускане #DeleteFacebook са софтуерният експерт и член на Надзорния съвет на Siemens Джим Хагеман-Снабе и съоснователят на WhatsApp Брайън Екшън. Екшън продаде преди години популярната услуга за съобщения WhatsApp именно на Facebook за 22 млрд. долара.
Отношенията между американската медийна компания Playboy Enterprises и Facebook никога не са били безоблачни и без напрежение. От едната страна са условията за използване на социалната мрежа, които не разрешават показване на голи снимки. От друга страна Playboy като мъжко списание с разголени и еротични снимки може да достигне във Facebook потенциално до милиони потребители - с възходяща тенденция.
Това обяснява мнението на Playboy за решението. Буквално в изявлението се казва: "Насоките на Facebook продължават да противоречат на нашите ценности. Опитахме се да бъдем представени като глас на платформата, която по наше мнение е сексуално репресивна".
Прекратяването на отношенията между Playboy и Facebook е забележително и по друга причина - защото мъжкото списание започна през 2016 г. да показва жените не напълно съблечени. Това съответстваше на правилата на Facebook. Но през пролетта на 2017 г. Купър Хефнър обяви чрез услугата за кратки съобщения Twitter завръщането на списанието към пълната голота, което, разбира се, е против правилата на Facebook.
Както се казва в изявлението на Playboy, компанията не иска да бъде "съучастник", като излага своите 25 милиона потребители на "докладваните практики". Следователно Playboy ще напусне платформата на Facebook и ще деактивира всички профили Playboy, които пряко се управляват от Playboy Enterprises.
Още новини от света на технологиите и комуникациите четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Добивът на петрол в ОПЕК нараства през юни с увеличаването на потоците през Ормуз
Тръмп: Уорш ще се изправи пред „малко враждебен“ Управителен съвет на Фед
Европа иска да върне баланса в търговията с Пекин, но не спира да купува китайски климатици
Стоил Цицелков: Политиката във Венецуела ще има все по-голяма роля в етапа на възстановяване
Липсата на горива в Русия бави доставките на храни, опашки за бензин се виждат от космоса
SOFIX се повиши в петък, но на седмична база реализира спад
Църковен празник на 4 юли: Молитвите са за изцеление от немота и за опрощение на греховете
Бактериално откритие проправя път към по-ефективни лекарства срещу рак
3 заболявания, които изчезват през лятото
Късна емисия
Откриха тялото на едно от издирваните деца в река Струма
Колумбия удари Гана и е на 1/8-финал на световното
Меси и Аржентина оцеляха срещу чудото Кабо Верде в драма
Свърши се! Веласкес зачеркна Сангаре в Левски
Този път завинаги? ЦСКА разкарва екзотично крило
Вдигнаха Рафиня на крака за мача с Норвегия
Спортът по телевизията днес, 4 юли
Нумерологична прогноза за 4 юли
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Хапвайте кайсии за баланс на кръвното и при горещи вълни
Летен коктейл с джин, краставица и мента
Таро карта за 4 юли, събота
Дневен хороскоп за 4 юли, събота
EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Работата на бюро увеличават риска от рак
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл