Дигиталните пари няма да заменят изцяло фиат валути, но дават възможност за свободен избор, децентрализират финансовата сфера и с времето, когато отмине истерията, ще станат по-стабилни и хората ще им се доверяват повече.
Това каза Алиса Березутска, СЕО, Krypton Events в предаването "Светът е бизнес" с водещ Николай Кръстев, по повод предстоящата международна конференция NEXT BLOCK – една от водещите блокчейн конференции в Източна Европа, която събира индустриални визионери от цял свят в България.
"България е известна с вече две добри IT-поколения още от времето на комунизма, има втория най-голям резерв на биткойн в света след създателя на биткойн.”, коментира Березутска.
По думите и това допълнително показва влиянието на страната в света на криптовалутите, заради многото експерти, които стоят зад кода на блокчейн технологиите, а и банковите акаунти на техните партньори са в България.
Гости на конференцията са влиятелни хора от различни части на света – Стерлин Люан, амбасадора на bitcoin.com, Марк Бернегер, опитен финтех и крипто предприемач, Мичъл Игълстейн, съучредител и главен изпълнителен директор на FDCTech.Inc., модератор на панел "Дигиталните активи срещу физическите активи", една от темите, които ще се дискутират на конференцията.
Едно от най-интересните събития към конференцията, съобщи гостът, е хакатонът, който се организира за пръв път, в рамките на цял ден няколко отбора ще се състезават да открият отговор на един от двата проблема, които партньорите от Paysafe ще предложат. Наградният фонд надвишава 15 хил. долара, участието в събитието е безплатно и организаторите се надяват да намерят нови таланти. Всеки, който желае да участва може да се запише до 13 септември.
"Много хора вярват в нов вариант на парите - дигиталните пари, които ние наричаме криптовалути, техният брой се увеличава всеки ден, абсолютно вярвам, че бъдещето е в децентрализацията и в свободата на транзакциите“, каза още Березутска.
Тя изрази съмнение криптовалутите да заменят фиат валутите, но дават добра възможност хората да трансферират пари по между си.
Еволюцията на парите е от времето на размяна на стоки и услуги, каза още гостът, на бартерен принцип преди векове. Бартерът първо се е осъществявал чрез метал и други ресурси, после с монети и парични средства на хартиен носител, и днес е поредната стъпка, благодарение на блокчейн технологията.
"Какво е довело до тази стъпка, какво означава тя за бъдещето на парите, ще обсъждаме на конференцията с нашите гости и участници", каза още Березутска.
Още бизнес новини четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
От Ferrari на върха до Tesla под натиск: големият автомобилен завой на 2025 г.
Кадър на деня за 3 януари
„Тенгиз“ – нефтеното сърце на Казахстан, което Chevron не иска да изпусне
Мадуро пише последната глава от историята на авторитаризма си над Венецуела
Как корейската козметика се превърна от модна тенденция в икономическа сила
Turkish Airlines ще изгради най-големия товарен терминал в света
Тенденциите в домашния дизайн за 2026 г.
Транспортираха едногодишно бебе от Сливен по въздух
Главният архитект на София: Опитват да ми прехвърлят политическа отговорност
Люк Литлър прегази съперника си и отново е световен шампион по дартс
Барса взе трудно каталунското дерби
Гриша Ганчев към Димитър Пенев: Маестро, преподавай в по-добрия свят
И Кюстендилеца плаче за Пената: Фенове на ЦСКА почетоха легендата + СНИМКИ
Виляреал вече е трета сила в Испания
Арсенал изяде "черешките" и марширува към титлата
Дневен хороскоп за 4 януари, неделя
КОЛЕДНА ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни книги
Задължителни ястия за Йордановден (6 януари)
Седмична нумерологична прогноза за 5 – 11 януари 2026
Рецепти за трапезата на Йордановден
Любовен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
Трикове правят регистрационните номера на колите "невидими" за камерите за скорост
In memoriam: Незабравимите бисери на Димитър Пенев
Влизаме във варненския зоопарк само с карта
За първи път: Кукери прогониха злите сили във Велико Търново
Все млади хора са първите идентифицирани загинали при пожара в Швейцария
Какво време ни очаква в неделя?
Спря течът на въздух от руския сегмент на МКС
Дания получи зелена светлина от EКA за първата си лунна мисия
Вълчата Суперлуна на 3 януари 2026 г. ще бъде с 30% по-ярка
Очаква се магнитна буря на 2 срещу 3 януари
Възможно ли е животът на Земята да се е зародил на Червената планета?
Тревога в Индонезия: Забелязва се повишена активност на вулкана Бур Ни Телонг