До края на деня ще сме готови с търговския тест за отпускане на заемите за физически лица по програмата на Българската банка за развитие, като средства от 200 млн. лева ще бъдат насочени към търговските банки за отпускане на безлихвени, гарантирани потребителски кредити в размер до 1500 лв. Този модел е в по-напреднал етап от другия, по който 500 млн. лева ще са насочени към търговските банки за подпомагане на бизнеса в пандемията с коронавируса. До края на следващата седмица ББР ще е готова и с този работещ модел, за който се иска одобрението на Европейската комисия. За това съобщи ръководството на държавната банка на специален брифинг, на който коментира и трите нови програми на ББР.
От банката увериха, че до края на април финансовият ресурс ще бъде “уплътнен“.
"По механизма за бизнеса с държавно финансиране ББР ще издава единствено портфейлни гаранции на търговските банки, а те по действащите стриктни банкови правила ще финансират клиентите си според техните нужди. Максималният размер на кредитите ще е до 2 млн. лв. Програмата ще има ясни и прозрачни правила, които ще ограничат до минимум възможностите за злоупотреби“, каза Стоян Мавродиев, главен изпълнителен директор на кредитната институция.
Безлихвени кредити за физически лица
Очакванията на банката са, че над 130 хиляди души ще могат да се възползват от безлихвения заем в размер до 1 500 лева. Средствата ще са за всички физически лица, които са пуснати в неплатен отпуск заради пандемичната обстановка. Кредитите отново ще бъдат отпускани от търговските банки, като срокът им ще е до 24 месеца с 6-12 месеца гратисен период.
„Българската банка за развитие е първата сред банките за развитие в Европа, която реагира със собствена програма, обяви Мавродиев. "Ресурсът, с който ще се подпомогне бизнесът, е извън 700-те милиона, гласувани от бюджета. През последните две години договорихме кредитни линии от 1,7 млрд. евро с международни банки, сред които Европейската инвестиционна банка, която е наш основен партньор.“

Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Защо бебето ни се усмихва насън?
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с моркови
Как влияе изключително мощното пълнолуние на 1 април на зодията ни
Разкритата престъпна мрежа за трафик на оръжие: Има арести в Испания, България и Гърция
"Олимпиакос" и Везенков надиграха "Панатинайкос" в битката за върха
Радев: Споразумението с Украйна рискува националната сигурност на България
Мачовете по телевизията днес, 31 март
Германия тотално надигра Гана, но спечели трудно в края
ВИДЕО: Яник Синер – Иржи Лехечка
Стилияна Николова: Конкуренцията със сигурност не спи
Обявиха важна новина за Левски
България спечели първи трофей от половин век
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята