За да излезе българският капиталов пазар от сегашната си летаргия, сегашното и следващите правителства могат да предприемат съчетаят два подхода - на еволюционно и революционно развитие. Това заяви Камен Колчев, председател на Съвета на директорите и главен изпълнителен директор на "Елана финансов холдинг", в ефира на предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.
По отношение на еволюционно развитие Колчев посочи, че фокусът трябва да бъде върху компании като "Алтерко", "Телелинк" и "SIN CARS", като се позволи на малки компании да набират капитал, което е изключително важно.
"Това е закъсняла мярка, но все пак Nasdaq е възникнал като пазар за малки компании и виждаме къде е сега. Това е начинът пазара да се развие трайно и устойчиво", каза Колчев.
Другата мярка, ако искаме да наваксаме, защото сме много изостанали, е рязко вдигане на оборотите и капитализацията на пазара, коментира още гостът.
"Това може да се постигне чрез листване на няколко много големи компании в държавната енергетика. Те са качествени компании, които са много зле управлявани, но с един добър мениджмънт биха могли да се превърнат от касички и място за назначаване на роднини в едни наистина работещи и много печеливши дружества".
"България има зле управлявана, но добра енергетика. Ако тя бъде листвана, това ще удвои и дори утрои капитализацията на местния пазар, което от своя страна ще привлече външни инвеститори", допълва гостът.
"Външните инвеститори избягаха от България през 2008 г. и не се връщат поради две причини - ликвидност и ниски обеми. Много малко са компаниите, които могат да привлекат външни инвеститори. Такъв случай е "Телелинк", при която първият външен инвеститор влезе в България от 7, 8 години насам".
"След случаите с "Градус" и "Монбат" и липсата на сериозно правораздване, което да наложи ред и справедливост, как един чуждестранен инвеститор ще подходи на Българска фондова борса", коментира Камен Колчев пред Bloomberg TV Bulgaria."Аз винаги съм упреквал пенсионните фондове, които имат огромен ресурс от около 14-15 млрд. лева, че не инвестират на българския пазар. Но ги разбирам напълно - те са длъжни да действат като професионални инвеститори и се въздържат от нашия пазар, просто защото няма сигурност. Те инвестират на сигурно в германския пазар, в американския пазар и оттам генерират дохода си, което е тъжно и е загуба за държавата".
По отношение на влизането на институционален инвеститор на българския пазар събеседникът посочи, че от години насам Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) проявява интерес.
"Те направиха това в Румъния и Сърбия, но в България държавата като че ли не прояви интерес. По този начин ЕБВР вдигна доверието в техните пазари и доверието на инвеститорите, което означава ликвидност. Това е като спирала - повече ликвидност означава повече възможност за набиране на капитал, което от своя страна означава повече компании, които ще излезат на борсата, увеличавайки ликвидността и спиралата ще върви нагоре".
В края на разговора Камен Колчев посочи, че основната причина за малкия брой качествани компании на БФБ е техният страх да не се превърнат в "боксова круша".
"Този страх е основателен - има факти, че това се прави. Компанията става видима и хората се притесняват за това, което е абсурд за една нормална икономика, но е факт. Другото, което ги притеснява, е липсата на достатъчно капитал. Това е като яйцето и кокошката - капитал няма, защото няма предлагане; а предлагане няма, защото няма капитал", обобщи гостът.
Целия разговор може да видите във видеото
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Повечето основни храни, плодове и зеленчуци на едро са поскъпнали през седмицата
Основателят на Telegram: Мерките срещу VPN в Русия са причина за прекъсването на банковите услуги
„Алтернатива за Германия“ изпревари партията на Мерц в ново социологическо проучване
Тр. Трайков: Временна промяна на схемата за емисии ще помогне за по-ниски енергийни цени
Тръмп и Израел притискат Иран преди изтичането на крайния срок за споразумение
Украйна и Турция договориха засилване на сътрудничеството в областта на сигурността
Как работи съвременният флорист и каква е тайната на дългия живот на цветята
Патриарх Даниил на Цветница: Да принесем вяра и добродетели, за да царува Христос в сърцата ни
Патриарх Даниил оглави тържествената литургия за Цветница (СНИМКИ)
ФБР арестува племенница на Солеймани и дъщеря ѝ в САЩ?
Народната певица Цветелина: За мен Цветница е възраждане и ново начало
Мъж е пострадал при пожар в хоспис в София
Флик за издънката на Реал: Не коментирам други отбори
Босът на ЦСКА 1948 се майтапи с ЦСКА и Берое
ЦСКА спря прогреса и изпуска контрола на мачовете
Левски лети към титлата: Веласкес ще матира Ясен с три рокади
Йокич и Уемби сътвориха страхотно шоу в НБА
Левски е длъжен да бие в Добрич заради психологията
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
По-слаб интерес към Северното Черноморие за Великден, хотели остават затворени
Патриарх Даниил: Да принесем на Христос вяра и добродетели на днешната Цветница
"Артемис II" вече е почти на половината разстояние до Луната
Реставрация „на коляно“: безценни артефакти се спасяват във фургони зад музея във Варна
Кукленият театър във Варна ще зарадва децата днес с представлението "Пепеляшка"
Колко войници са загубили САЩ в Иран?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал