На 17 февруари рожден ден празнува вероятно най-великият баскетболист на всички времена – Майкъл Джордан. Въздушния, както е известен още Джордан, е роден през 1963 година в Бруклин, Ню Йорк.
Майкъл прави своя дебют в професионалния баскетбол на 26 октомври 1984 г., отбелязвайки 16 точки за първия си отбор в НБА Чикаго Булс срещу отбора на Вашингтон Булетс. И след това, в следващите приблизително 20 години, той се превръща в може би най-голямата легенда на този спорт.
За общо 15 сезона, в които играе, Air Jordan има 1072 мача и 41 011 минути. В тях той има 706 победи и общо 32 292 точки (30,1 средно на мач).
Днес Джордан е собственик на отбора от НБА Шарлът Хорнетс. Извън терена Майкъл Джордан се превърна в едно от най-използваните лица в американската рекламна индустрия.
Ето любопитни факти за живота и кариерата на Джордан:
Джордън често е споделял, че любимият му спорт е бейзболът. Това до голяма степен е било и под влиянието на баща му, който винаги е мечтал да види сина си професионален бейзболист.
Още от колежанските си години Майкъл избира да играе с емблематичния за него №23. По-късно той обяснява това с факта, че любимият номер на брат му е 45 и той е избрал от уважение към него номер, приблизително наполовина по-малък от 45.
Още в първия си сезон в НБА той е избран за новобранец на годината и играе в Мача на звездите.
Джордан участва на Олимпиадата в Барселона през 1992 година с Дрийм Тийм отбора на САЩ (който и до момента е баскетболният отбор с най-много звезди, участвал на Олимпиада). Отборът печели златните медали, като просто „смазва“ всеки свой противник.
На 6 октомври 1993 година Въздушния шокира своите фенове, като обявява оттеглянето си от баскетбола, за да започне кариера на професионален бейзболист. В крайна сметка обаче още през март 1995 година той отново се завръща в екипа на любимия „Чикаго Булс“.
След още едно отказване и завръщане Майкъл Джордан изиграва последния си мач в НБА на 16 април 2003 г. с екипа на Вашингтон Уизърдс срещу отбора на Филаделфия Севънти Сиксърс. В него той отбелязва 15 точки и е сменен под бурни аплодисменти на публиката.
В своята кариера Джордан е шест пъти шампион на НБА с Чикаго Булс (1991, 1992, 1993, 1996, 1997, 1998) и два пъти Олимпийски шампион с отбора на САЩ (1984, 1992).
Шест пъти е определян за Най-полезен играч (MVP) във финалите на НБА и пет пъти за Най-полезен играч (MVP) в редовния сезон.
Джордан се пробва и в киното, като през 1996 година се снима в игрално-анимационния филм „Космически забивки“. Там си партнира с други легенди от НБА – Чарлз Баркли, Патрик Юинг, Лари Бърд и... Бъгс Бъни и още редица анимационни герои.
Майкъл Джордън има двама синове – Джефри Майкъл и Маркус Джеймс, както и дъщеря – Жасмин.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street не повярва на уверенията за прогрес в преговорите между САЩ и Иран
ВЕИ и френските ядрени централи засега удържат поскъпването на тока в Европа
Глобалното качество на въздуха се влошава през 2025 г., основно заради горските пожари
Дигитализация и клиентско преживяване: Ролята на финтех сектора
Какво стои зад стратегията на Безос за AI трансформация на традиционни индустрии?
ЕЦБ ще започне нови проверки на излагането на банките към частния кредит
Рецепта за паста с телешко месо
Тези 3 зодии винаги намират изход от всяка ситуация
Как шумът от трафика разрушава живота на животните?
Късна емисия
Рецепта от тефтера на баба: Телешко варено
Черно море разби Левски
Лукаку аут за Белгия
Лехечка срази Фриц в Маями
Джорджия Стийл
Пуска ли го без пари? Ливърпул с новина за Салах
Високо напрежение! Мъри Стоилов бесен на селекционера на България Сашо Димитров
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
България, Румъния и Хърватия с най-висока смъртност по пътищата в ЕС
Няма българи за работа по хотелите, дават по 1500 евро заплата на непалци, индийци, киргизи и узбеци
Някои българи влизат в имотния пазар с мисълта да излязат по-богати
Български астрономи откриха нова свръхземя
България е сред най-големите търговски партньори на Иран – четвърти по внос, осми по износ
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога