Пътниците по двете линии на софийското метро вече имат достъп до глас и данни през мрежата на трите български телеком оператора – GLOBUL, Мтел и VIVACOM. Официалният старт на услугата беше даден днес в присъствието на кмета на столицата Йорданка Фандъкова и директора на „Метрополитен“ АД инж. Стоян Братоев.
Пътниците на метрото ще могат да говорят и да сърфират в интернет по всички линии на подземната железница, независимо дали се намират на станция или са в самата мотриса по време на движение в тунелите. Мрежата осигурява скорости до 42 Mbps за сваляне и до 5.76 Mbps за качване на информация.
Това позволява на пътниците освен да водят обикновен разговор по телефона, да свалят и качват файлове от интернет, да гледат филми, да слушат музика или да играят в мрежа в реално време. Мобилната мрежа има капацитета да предостави гласови услуги и услуги за пренос на данни на всички пътници в софийското метро. В момента то обслужва средно по 450 000 човека на ден. Hidden Field
Услугите на телекомите са достъпни във всички пуснати в експлоатация към момента 23 станции на софийското метро и 36 километра железопътни линии. Очаква се станциите от участъците, които са все още са в строеж, също да бъдат включени в покритието на мрежата.
Мобилната мрежа се ползва едновременно и от трите оператора, като за станциите е използвана антенна система, а в тунелите – излъчващ кабел. Дотук инвестицията, която GLOBUL, Мтел и VIVACOM са направили в изграждането на мрежата, е около 1,7 млн. евро, а изпълнението на проекта беше поверено на шведската компания Ericsson, с чиято помощ бе изградена 3G.
До този момент стабилна мобилна връзка имаше на станциите, които влязоха първи в експлоатация – от жк "Люлин" до спирка "Сердика". Базовата техника и управлението на мрежата ще бъдат разположени в станция "Сердика", обяви още през септември Стоян Братоев.
Проектът прави софийското метро едно от най-модерните в Европа. Припомняме, че британските мобилни оператори се отказаха от амбициозната си идея да добавят покритие на своите мрежи в лондонското метро преди началото на олимпийските игри. Причините са както технически, така и икономически. Най-модерно е метрото в столицата на Южна Корея – Сеул, където 4G мрежа го покрива напълно, включително и в тунелите.
Още подобни новини вижте в Investor.bg!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Силният оптимизъм около преговорите с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 3 август
Експерт: Децата трябва да мислят и използват технологиите за разширяване на кръгозора
Зеленски продължава да прави рокади във военното ръководство
„Сирма Груп“ е изкупило 64 452 собствени акции като част от програмата си за обратно изкупуване
България губи китайски инвестиции заради административни пречки
Психолози обясниха защо някои хора ни изтощават само след един разговор
Рецепта за бъбъл тий - как да приготвим чай с балончета
Стрес и работа след края на работния ден - ежедневието на европейците
5 зодии с най-силен късмет до 9 август 2026 г.
Късна емисия
Арсенал вдига офертата за Вини, ясно е колко максимално ще извадят лондончани
Трансферен удар! ЦСКА взе топ играч на Лудогорец
Трус в Левски: Ще има нов генерален спонсор!
Легенда на ЦСКА: Клубът се изгаври с мен, махам се!
Левски не лъже футбола! Веласкес доказа, че Мъри беше прав
ЦСКА дава 10 000 евро за нов треньор
Дневен хороскоп за 4 август, вторник
Мъжете, които не ви уважават, правят тези неща
Най-съдбовните дни през август за всяка зодия
Поверия за Преображение – 6 август
Маникюри за късмет и пари през август (+Снимки)
Последните дни на лятото с -10% за морска почивка в Къмпинг „Градина“
Млякото променя хранителния си състав според сезона
Невроимунна сигнализация е в основата на бързия антидепресивен отговор на кетамин и психеделици
Консумацията на по-малко протеин може да забави стареенето при някои
Хемодинамични промени при високи температури
Прекомерно изпотяване - как може да го третираме?
Умереното количество силови тренировки в напреднала възраст може да удължи живота
Спартак стартира с победа при Ясен Петров
28 закона и 89 решения е приело 52-рото НС през първата си сесия
Тръмп призова иранците да сключат споразумение или да се предадат
Зеленски уволни посланичката на Украйна в САЩ
Огромно куче нападна и нахапа жестоко 6-годишно дете
Шефът на Формула 2 посочи Никола Цолов за фаворит за титлата