В Русия ще бъде възобновена програмата за изследване на Луната, прекъсната през 1976 година. През следващите няколко години към естествения спътник на Земята трябва да бъдат изстреляни три космически апарата, разказа за "Интерфакс" вицепрезидентът на Руската академия на науките /РАН/, директор на Института за космически изследвания към академията Лев Зельоний.
"Първият етап от нашата лунна програма вече се осъществява. Финансира се създаването на три космически апарата – "Луна-25", "Луна-26", "Луна-27" - разказа академикът.
Апаратите са предназначени за кацане на естествения спътник на Земята и за изследвания. "Луна-26" ще бъде изведена на лунна орбита за дистанционно сондиране и ретранслация.
Изстрелването на първия от трите космически апарата е предвидено за 2016 година, на втория - за 2018 година, а на третия - за 2019 година.
Предвидено е "Луна-25" да кацне на Луната и то в района на полюсите. Според Лев Зельоний полярните области са недостатъчно изучени, макар че притежават интересни за науката свойства.
Според генералния директор на НПО "Лавочкин" Виктор Хартов програмата "Луна-25" ще е демонстрационна. Предвидено е кацане в района на южния полюс на естествения спътник на Земята. Ще бъдат използвани ограничено количество научни прибори, облекчена конструкция, а главната задача на апарата ще е да върне увереността на Русия, че може да извърши кацане на Луната.
"Луна-26" ще е снабдена с ретранслатори, а сондата на "Луна-27" ще може да извършва сондажни работи, по време на които ще се търси вода на южния полюс на Луната.
Предвижда се грунтът с останки на вода да се търси на дълбочина от 2 метра. Ако всичко върви нормално, "Луна-28" ще достави на Земята реголит с примеси от лед.
(БТА)