"България е много красива, но внимание - тук трябва да правиш доста компромиси": България се превърна във втора родина за много германски изселници. Какво им харесва и какво им създава грижи? Бистра Узунова събра мнения и обобщи за Дойче веле.
"Днес опекох първата си Tikwa banitza", хвали се германски изселник в България. Друг съветва как най-бързо се вади "Litschna karte". А трети изброява предимствата, които го радват най-много: "В България почти няма данък върху земята, нe се плащат такси за обществените радио и телевизия, а данъците са само 10%: Наслаждавайте се на живота в по-добрата Германия!".
Изселници от Германия: защо са в България и какво им харесва
Какво кара германски изселници в България да мислят така? Във Фейсбук групи (с отчасти патетични названия като "Сбогом, Германия") те споделят впечатления от живота в новата си родина. В една от тези групи има над 10 800 членове, научавам от администратора на групата Уве Лийр. Той живее край Дюселдорф, женен е за румънка, а по професия е спедитор и редовно пътува с поръчки до различни места в България. Казва ми, че познава почти всички германци от групата. Какво ги е накарало да се заселят в България?
"Много от тях са на мнение, че политиката в Германия не се интересува от мнението им, че остават, така да се каже, нечути. Закарал съм в България и доста хора, които поради това симпатизират на "Алтернатива за Германия". Но най-основната причина несъмнено е, че голяма част от германците се надяват да живеят в България много изгодно", казва Лийр.
"Може ли в България да се живее прилично с пенсия от 800 евро?"
Доходите от Германия, Австрия или Швейцария позволяват един много приличен живот в България. Макар че високите цени на хранителните продукти редовно стават тема на оспорвани дискусии във Фейсбук: "Как може маслото в България да струва повече, отколкото в Германия?", недоумява един потребител.
А друг пита групата във Фейсбук дали в България може да се живее добре с пенсия от 800 евро. Този въпрос предизвиква разгорещени спорове: "Не, България не е страна на ниските цени, а и това не бива да е единствената причина човек да се пресели", гласи един от отговорите.
Друг потребител споделя лични впечатления: "Живеем отдавна в България, но на село. Ако имаш само 800 евро пенсия, прави сметка, че от тях трябва да плащаш наем, данъци и здравни осигуровки. Ако си здрав и имаш собствено жилище, сумата може и да ти стигне, но иначе си стой по-добре в Германия, защото там има сигурна социална система, която ти гарантира оцеляването - всичко това го няма в България, а за лекар, медикаменти и болници трябва да предплащаш всичко от собствения си джоб. Видели сме вече мнозина, които закъсаха само заради разходите по здравето. Ако счупиш крак и трябва да ти заковат един пирон, набързо ще трябва да сложиш на масата 1000 лева".
"България е много красива страна, но внимание - животът тук не прилича на този в Германия и човек трябва да прави доста компромиси, особено по отношение на болниците и социалните грижи", предупреждава друг германец, преселил се в България.
Друг потребител коментира въпроса от различен ъгъл: "Нима винаги ще става дума само за това да се търси най-евтината страна? Без всякакъв интерес към езика, културата, природата и хората? Ако действително ти е важно САМО това къде ще живееш най-евтино, е най-добре да се ориентираш към Тайланд или Панама".
"Ако дойде еврото, мнозина тук ще трябва да си търсят друга държава"
Има и такива, които се опасяват, че въвеждането на еврото може да доведе до скок в цените на имотите и на храните: "Живея от 2004 г. в региона на Варна. От времето преди България да влезе в ЕС досега се промениха много неща - и към по-добро, и към по-лошо. А ако дойде еврото, много от германските преселници тук ще трябва да си потърсят друга държава за живеене - обзалагам се на 1000 евро за това", пише един потребител, а друг го контрира: "Ей, навъдиха се много икономисти мъдреци и тук. Хърватия също не пропадна, когато прие еврото - даже тъкмо обратното. Аз се радвам на въвеждането на еврото, също както сферата на туризма и търговията в България".
"Не всичко в България е розово. Това е страна на противоречията: евтино и скъпо са здраво преплетени помежду си във всички области на живота", гласи друго мнение.
"Много от изселниците гледат на новата си родина през розови очила и хранят най-различни илюзии", коментира и Уве Лийр. Според него далеч не всички преселници са готови да се интегрират истински и да приемат факта, че в България те са имигранти, които трябва да се съобразяват с правилата и манталитета на новата си родина. И тъкмо този манталитет хем понякога им създава проблеми, хем много им харесва, защото намират в България нещо, което им е липсвало.
"Какво повече би могъл да иска човек? Тук имаме истинско качество на живота"
"В България търсим ново начало, далеч от стресовото и бюрократично ежедневие в Германия", споделя една германка, а швейцарски пенсионер с възторг отбелязва: "Животът тук е много по-малко стресов и се наслаждавам на свободата си, която така силно обичам. Слънцето грее почти всеки ден, хората са любезни и помагат с готовност, а наблизо има както планини, така и море. Какво повече би могъл да иска човек? Тук имаме истинско качество на живота."
Много от германските преселници се радват на мекия климат, многото слънчеви дни и, разбира се, на морето. Но повечето от тях са разбрали, че цените по морето и в София са доста по-високи, отколкото във вътрешността на страната. "Когато си пенсионер, не е най-добрият избор да живееш в София. Цените за апартамент или къща се движат от 190 000 до над 500 000 евро", споделя информиран член на една от групите във Фейсбук.
"Българите помагат във всяка ситуация"
Наемите и цените на имотите са сред най-обсъжданите теми. Както и съжителството с българските съседи. "Българите помагат във всяка ситуация, те са много мили и отзивчиви. Често ми се случва да се срамувам, че съм германец, защото моите сънародници често те оставят без помощ", споделя един от преселниците.
"В Германия често казват: Когато един чужденец иска да живее в Германия, е длъжен да научи немски. В България обаче има германски изселници, които изобщо нямат намерение да учат езика, защото знаят малко английски или пък защото казват, че са прекалено стари да учат. Българският е труден, но такъв е всеки нов език. Има обаче и германци, които полагат усилия", разказва преселничка. А друга се хвали, че вече е научила буквите и може да води разговор на български, поради което се надява това да ѝ осигури работа и бъдеще в България.
Страната междувременно е сред най-популярните европейски дестинации за хора, които искат да започнат нов живот в чужбина. Немскоезични медии редовно говорят за нарастващия интерес на германските преселници към България. Според данни на застрахователната компания "Уилям Ръсел" броят им в България се е увеличил от 21 000 през 1990 година на 184 000 през 2020 година. Дали България наистина е по-добрата Германия?
"Нека приемем България такава, каквато е"
Една германка, която се е преселила в България, предлага своя отговор: "Да оставим България да си бъде България. Не бива да се опитваме всичко да "погерманчваме". Независимо че живея в страната и плащам там данъци, аз си оставам гост в България. Нямам нужда от немска бира, нито от германски стоки в супермаркета. Нито пък очаквам хората да разбират немски или да имат същата точност и педантичност като в Германия. Това е България. Нека я приемем такава, каквато е".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.