Израелското правителство разреши да бъдат мобилизирани 40 хиляди резервисти на фона на смъртоносната ескалация на насилието с палестинското ислямистко движение Хамас в Ивицата Газа, предаде Франс прес, като се позова на местни медии.
Решението е било взето от израелския кабинет за сигурност под председателството на премиера Бенямин Нетаняху с цел евентуалното подготвяне на сухопътна операция в крайбрежния анклав.
В последните часове израелската армия нанесе поредица въздушни удари в Ивицата Газа, при които по данни на ДПА бяха убити най-малко 10 палестинци. Целта на операцията е да бъде прекратен ракетният обстрел от палестинската територия срещу Южен Израел.
Над 100 ракети са били изстреляни през последните 24 часа по Израел от палестински групировки, предаде ИТАР-ТАСС, като цитира пресслужбата на израелската армия. Пет от тях са били прехванати от израелската система за противовъздушна отбрана "Железен купол". Деветима израелци са потърсили медицинска помощ, пише БТА.
При въздушни удари на Израел в Ивицата Газа днес бяха убити девет палестинци, предаде Франс прес, като се позова на палестински източници. За един от тях, убит близо до бежанския лагер Нусейрат в централната част на Газа, се смята, че е бил член на военното крило на палестинското ислямистко движение "Хамас" – "Бригадите Изедин ал Касам". Други четирима са загиналите в град Газа. Според източник от палестинските служби за спешна помощ ударът е бил срещу цивилен автомобил в центъра на града.
Още четирима палестинци бяха убити и 15 - ранени при израелски въздушен удар в южната част на Ивицата Газа, съобщи медицински източник. Мишена на атаката била къща на семейство.
Въздушните удари са част от нова офанзива на Израел, която цели да сложи край на палестинските ракетни атаки от Ивицата Газа. По-рано висш представител на израелската армия заяви, че Израел подготвя серия от мерки, включително сухоземна офанзива, за да спре палестинския ракетен обстрел. Според армията през последните няколко седмици срещу Израел от Ивицата Газа са били изстреляни около 300 ракети, включително 80 в понеделник.

Спадът на петролните цени осигури възходящ завършек на сесията за щатските индекси
ЕС разширява достъпа до данни за ДДС, за да засили борбата с трансграничните измами
Макрон номинира Еманюел Мулен за ръководител на Френската централна банка
Belayer: Към момента има 2 дадени лиценза и около 20 отказа по MiCA
Кадър на деня за 5 май
Лъчезар Богданов: В краткосрочен план е неизбежна промяната на тавана на дълга
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с орехи
Най-добрите съпрузи според зодията
"Локо" (София) измъкна точка срещу "Ботев" (Враца) в голово шоу
Късна емисия
Пезешкиан: Иран е готов за преговори със САЩ и отхвърля обвиненията за атаки срещу ОЕА
Нов бой по Байерн? Лучо надъхва ПСЖ с... Рафаел Надал
Олимпиакос лесно се справи с Монако и отново е на Файнъл Фор
Байерн Мюнхен - ПСЖ
Арсенал е на финал в ШЛ след 20 години, артилеристите матираха Атлетико М
Бившата на Бартра пак мачка чаршафите с ръгбист + СНИМКИ
Локо София и Ботев Враца също врътнаха 2:2
Високопротеинов и диетичен десерт с котидж
Противовъзпалителни храни за хормонален баланс (+Рецепти)
Рецепти за Гергьовден
Театър „София“ обявява кастинг за актриса за предстояща постановка
Дневен хороскоп за 6 май, сряда
6 типа личности, които успяват
Бюджетът и съдебната реформа основни теми на консултациите при Йотова
Няма достатъчно военни лекари за мисии зад граница
Александър Бубиа: Ударът върху хората с цените е огромен
Проф. Михаил Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ на консултациите при президента
България привлича чужденци със сигурност и качество на живот
"Възраждане" потресени от думите на Гълъб Донев за нов дълг
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената