Сирийският президент Башар Асад е по-голям терорист от групировката "Ислямска държава". Това заяви вчера турският му колега Реджеп Тайип Ердоган, въпреки тежкото нападение срещу международното летище "Ататюрк" в Истанбул, за което турските власти обвиняват ИД, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
В град Килис близо до сирийската граница, Ердоган заяви, че сирийският лидер е отговорен за смъртта на около 600 000 от собствените си граждани и е в основата на войната в Сирия. "Той е по-голям терорист от "Ислямска държава" и по-голям терорист от кюрдските милиции на Партия Демократичен съюз (ПДС) и Силите за защита на народа (СЗН)", заяви Ердоган.
Анкара обвинява сирийски кюрдски милиции в терористична дейност поради връзките им с кюрдски бунтовници в Турция, припомня АП.
При нападението срещу летище "Ататюрк" на 28 юни загинаха най-малко 44 души. Никой не е поел отговорността за нападението, но турските власти заявиха, че според тях тя е дело на "Ислямска държава", припомня АП.
Турция задържа най-малко 24 души при свързани с атентата акции в няколко предградия на Истанбул.
Междувременно, както Dnes.bg писа, Ердоган и Путин заровиха томахавката. Миналия понеделник официалният уебсайт на Кремъл публикува откъси от писмо на Ердоган до Путин, в което турският лидер се извинява за свалянето на руски самолет през ноември и предлага компенсации на семейството на загиналия пилот.
Може да има икономически причини за неочакваното извинение, но идеологическата близост на двамата лидери - и техният интерес да правят сделки - вероятно също са спомогнали за прекратяване на конфликта.
След като руският самолет, изпълняващ мисия в Сирия, за кратко премина границата с Турция и бе свален от турските ВВС, Путин поиска извинение и предложение за компенсиране на Русия за нанесената вреда, но Ердоган настоя, че именно Путин трябва да се извини за нарушаване на въздушното пространство.
И двете страни се обвиняваха взаимно в подкрепяне на терористите в Сирия; в определени моменти реториката изглеждаше твърде разгорещена, за да бъде преодолян някога разривът.
За да накаже Турция, Москва спря продажбата на туристически пакети за Турция, забрани на турски строителни фирми да строят в Русия и наложи забрана за внос на турски плодове, зеленчуци и птиче месо.
Броят на руските посетители в Анталия, една от любимите морски дестинации на руснаците през последните години, спадна с 95 % тази година.
Точно когато Кремъл публикува извинението на Ердоган, Турция и Израел обявиха нормализиране на дипломатическите отношения, прекъснати преди шест години, след като осем турци загинаха при израелско нападение срещу флотилия, плаваща към Газа.
Това може да позволи на Турция да диверсифицира снабдяването си с енергия: сега Израел може да построи газопровод до Кипър, което би помогнало на Турция да стане по-малко зависима от руския газ. Руският държавен производител Газпром осигурява около 55% от нуждите на Турция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Стволови клетки и АI в стоматологията връщат усмивката
Кристин Лагард: Рисковете за цените в еврозоната вече са насочени към повишение
Д. Белелиев: Соларни централи се строят на всевъзможни места, а не където е нужно
Димитър Димитров: Климатичните промени са основен фактор при застраховането на ВЕИ проекти
Новината за отварянето на Ормузкия проток изтласква Dow с над 500 пункта нагоре*
Ормузкият проток отново е отворен, цената на петрола пое надолу
"Походът на книгите" вдъхновява учениците да мечтаят по-смело (ВИДЕО)
Централна прогноза
Избори на кораб в морето, на сушата - проблеми: Липсва обхват в Кюстендилско (ВИДЕО)
Дерби ЦСКА - "Левски" на старта на плейофите в Първа лига
БЛС иска 904 млн. евро за 25% ръст в цените на медицинските дейности
Акция "Купен вот": МВР с големи удари в навечерието на изборите (ВИДЕО)
Арне Слот не мисли за оставка, говори за бъдещето на Ливърпул
Треньорът на Рома се разплака на пресконференция (ВИДЕО)
Боримиров се закани за бой над ЦСКА
Шеф на ЦСКА с голяма разкритие за бъдещето на клуба
Ново шоу: ЦСКА срещу Левски още на старта на плейфите в Първа лига
Артета каза как Арсенал ще стане шампион
Ексклузивен разговор с министъра на енергетиката Трайчо Трайков открива Energy of Tomorrow 2026
Защо образователните играчки са ключови за развитието на детето?
Как да изберем мъжки часовник за подарък?
Дневен хороскоп за 18 април, събота
Актьорите Елеонора Иванова и Михаил Милчев с първа репетиция на спектакъла „Уроци“
Иран отваря напълно Ормузкия проток
Българските бойни звезди на SENSHI 31 Gladiators
Хороскоп за 18 април 2026
Станаха ясни първите победители в XXVI Варненска студентска универсиада
Спипаха за ден 31 шофьори с алкохол или наркотици
Миглена Георгиева от Bulgaria ON AIR запали интереса към книгите сред седмокласници в 120-о СУ
Магнитни бури ще връхлетят Земята до часове
Оказа се много по-ценен: В пирита са скрити истински съкровища
Пепел се разпростира по Марс: Mars Express засне планетата в движение (снимки)
Археолози откриха пълен със съкровища кораб на дъното на езеро
Парад на планетите: Кога можем да го наблюдаваме
За първи път измериха моментната мощност на струите от черна дупка