"Ислямска държава" създава елитни терористи - т.нар. ингимаси, и успехът на противниците й зависи от това дали ще могат да се справят с новата тактика на джихадистката групировка, пише в. "Комерсант", цитиран от БТА.
Иракските военни обявиха вчера, че са освободили три села в провинция Ниневия, югоизточно от Мосул - основната крепост на ИД в страната. Според експерти това е прелюдия към подготвяно мащабно настъпление срещу самия Мосул - най-големия град, контролиран от екстремистката групировка.
Но в предстоящия щурм успехът много ще зависи от това дали специалните сили - основната ударна мощ на иракската армия, ще могат да се справят с т. нар. ингимаси, атентатори с шахидски пояси, които се самовзривяват сред противниковите войници, изтъква изданието.
Ингимасите са отряди, за които се подбират не само най-фанатичните, но и най-добре подготвените терористи. Самата дума в превод от арабски означава "избухващи". Щом противникът наближи, те задействат взривни устройства с цел да причинят максимални загуби в жива сила. За разлика от обикновените шахиди обаче не търсят смъртта като самоцел, а се жертват само в безнадеждни случаи, пояснява изданието.
Ингимасите получават задачи да превземат особено важни обекти, да ликвидират командири на противника и да унищожават военна техника. Включват ги в прецизни операции, които се планират предварително, посочва "Комерсант".
"Тук става дума за еволюция на джихадизма", коментира московският експерт Алексей Малашенко.
"Той става по-прагматичен и трябва да виждаме в тези момчета не фанатици, а професионални терористи. Те не само се готвят да умрат, като с блясък се пожертват, но се изживяват като бойци, които съвсем не е задължително да загинат. Преди те бяха възприемани или като бандити, или като полусмахнати самоубийци - с една дума, като някакво отклонение. Напоследък обаче идеологията и професионалната им подготовка лека-полека получават признание. Това е глобална тенденция, тя ще се разпространява и се страхувам, че рано или късно може да засегне и нас", добавя руският политолог.
"Противодействие срещу ингимасите и срещу тази тактика няма и не се знае кога може да бъде открито. С танкове не можеш да ги спреш, нито да унищожиш местата, където се струпват, защото такива места няма", твърди Малашенко.
Засега никой противник на ИД не е успял да неутрализира тази нейна тактика - нито в Ирак, нито в Сирия, отбелязва "Комерсант".
"Ислямска държава" контролира 14% от територията на Ирак. Това са главно земи в северозападната част от страната, включително Мосул, също и редица селища недалеч от Багдад. В края на юни иракските войски отвоюваха от джихадистите град Фалуджа, разположен на 60 км от иракската столица.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Следващата цел на украинската индустрия с дронове са пазарите в НАТО
Украйна е в надпревара с времето да преработи плана на Уиткоф и Дмитриев
Прогнозата за ново намаление на лихвите в САЩ окрили Wall Street
Виктор Орбан се притеснява от финансова криза, а инвеститорите не разбират защо
Asos отчита спад в продажбите, но смята, че не промоциите са решението
Н. Стойков: Мултифондовете биха променили съществено резултатите за осигурените
Интензивен трафик на границата ни с Турция
"Олимпиакос" се справи с "Париж" в Евролигата
Дневен хороскоп: Няколко зодии трябва да внимават с решенията и финансите
Полицейските коне на СДВР: Дългогодишни служители или "бракуван инвентар"?
Веласкес готви промени в Левски
Пак страхотен обрат в НБА! 9:0 за 50 секунди носи победа
Гръм от Бразилия! Анчелоти следи звезда на Левски
ЦСКА напира за 24-годишно крило от чужбина
Трансферно разочарование прецаква ЦСКА
Ще щракне ли капанът? Херо готви неприятен сюрприз за ЦСКА
Лондон през декември – какво не бива да пропускаме при посещение преди Коледа
3 задължителни ястия за 24 ноември – Света Екатерина
Любовен хороскоп за 24 – 30 ноември
Нумерологична прогноза за 22 ноември
Мини шоколадови чашки с боровинки и кашу
5 храни за облекчаване на високо кръвно налягане
Виц на деня - 22 ноември
Варненското VII СУ „Найден Геров“ бе домакин на проява от кампанията „Не на агресията“
Времето във Варна на 22 ноември
Ключов съюзник на Тръмп подаде оставка заради скандала „Епстийн“
Честваме паметта на свети апостол Филимон и на свети Михаил воин българин
Ново изискване в ЕС паникьоса производителите на автомобили
Пилот на United Airlines: Самолетът бе ударен от космически отпадъци
Съществуването на НЛО „вече не е под въпрос“, твърди американски режисьор
Спорите на мъха оцеляват 9 месеца в космически вакуум
Морските костенурки притежават мистериозна суперсила
Алтернатива на SLS: Blue Origin ще създаде по-мощна версия на ракетата New Glenn
Ракетата на Илън Мъск постави рекорд по изстрелвания от космодрума във Флорида