В официално становище на турските въоръжени сили се казва, че са поели контрол над властта. Твърде възможно е да става въпрос за отделна група военни, а не цялостна организация, посочва Ройтерс.
В съобщението им, разпространено до медиите, турските военни посочват, че ще запазят всички дипломатически отношения. Изрично е посочено, че върховенството на закона ще остане висша ценност.
Турската държавна агенция твърди, че командващият турската армия е взет за заложник от висши офицери от армията.
Малко по-рано се появи информация за стрелба в турската столица Анкара. Над града прелитат бойни самолети и хеликоптери, съобщи Ройтерс, като се позовава на очевидец.
Турският премиер Бинали Йълдъръм заяви, че част от военните са направили опит за преврат. "Работим върху възможността за покушение. Няма да позволим това", заяви Бинали пред телевизия NTV, без да обясни подробности за групата хора, уточнявайки единствено, че са военни.
"Тези, които са в това незаконно действие ще платят най-високата цена", добави Йълдъръм, пояснявайки, че няма да е точно случващото се да бъде определено като "преврат".
"Някои хорa предприеха незаконни действия извън командната верига", заяви Йълдъръм, цитиран от RT.
"Правителството, избрано от народа, остава на власт. То ще си отиде, само когато хората го пожелаят", добави той.
Полицията затвори за движение и два моста през Босфора в Истанбул, съобщи телевизия "Хабертюрк", цитирана от ТАСС.
Затворени са Босфорският мост и мостът "Фатих Султан Мехмед", които свързват европейската с азиатската част на Истанбул.
Агенция Доган показа кадри на автомобили и автобуси, които са отклонявани от мостовете. Си Ен Ен Тюрк излъчи кадри на два военни автомобила и група войници, застанали на входа на единия от мостовете.
Турски официален представител, пожелал анонимност, съобщи, че войници са разположени в други градове на страната, без да уточнява къде.
Турските военни поеха контрола и върху международното летище "Ататюрк" в Истанбул и спряха полетите. Турската телевизия Ен Ти Ви показа танкове, разположени на входа на истанбулското летище.
Междувременно се появи информация, че президентът Реджеп Ердоган е бил сред заложниците. Информацията беше опровергана и той е в безопасност. Къде точно се намира турският премиер към момента, не е известно.
Достъпът до социалните мрежи Facebook и Twitter е спрян. Въпреки това потребителите продължават да публикуват, заобикаляйки държавната забрана.
Властите призоваха населението да запази спокойствие. Уплашени жителите на столицата Анкара съобщават, че изтребители продължават да летят ниско в небето.
*Информацията е актуална към 00:20
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Украйна е в надпревара с времето да преработи плана на Уиткоф и Дмитриев
Прогнозата за ново намаление на лихвите в САЩ окрили Wall Street
Виктор Орбан се притеснява от финансова криза, а инвеститорите не разбират защо
Asos отчита спад в продажбите, но смята, че не промоциите са решението
Н. Стойков: Мултифондовете биха променили съществено резултатите за осигурените
Потреблението и вносът на мебели в България са отбелязали рекорд през 2024 г.
Рецепта за пиле с лимон и пипер за 20 минути
Тригонът Меркурий - Юпитер носи късмет на три зодии
Рецепта за туршия от зеле, моркови и червено цвекло
Късна емисия
Пожар пламна в ресторант в Благоевград
Буря с проливен дъжд и градушка наводни Петрич (ВИДЕО)
Барселона - Атлетик Билбао
Байерн Мюнхен - Фрайбург
Истинска катастрофа! ЦСКА е кошмарът на Херо
Обрат! Ето какво се случва по делото за корупция срещу наш олимпийски шампион
Наша тенисистка гази и е на крачка от финал в Бока Ратон
ФИФА потвърди ключова новина на плейофите за Мондиал 2026
Дневен хороскоп за 22 ноември, събота
10 билки за понижаване на холестерола по естествен начин
Тенденции в офис пространствата: новата роля на ергономичния комфорт
Какви промени ви носи новата 2026 според датата на раждане
МЕГА Черен петък от VITAGOLD! Отстъпки, които не са за изпускане!
Бързи трикове за подреждане на дома
Ново изискване в ЕС паникьоса производителите на автомобили
Наказателен съдия и консултант по зависимости разговаряха с ученици от Аксаково
Шофьори продължават масово да отказват дръг тестовете на КАТ
Great Wall ще прави кросоувър в Баховица (СНИМКИ)
Европрокуратурата разследва далавери със селскостопански субсидии у нас
Спартак не можа да победи Берое с човек повече
Пилот на United Airlines: Самолетът бе ударен от космически отпадъци
Съществуването на НЛО „вече не е под въпрос“, твърди американски режисьор
Спорите на мъха оцеляват 9 месеца в космически вакуум
Морските костенурки притежават мистериозна суперсила
Алтернатива на SLS: Blue Origin ще създаде по-мощна версия на ракетата New Glenn
Ракетата на Илън Мъск постави рекорд по изстрелвания от космодрума във Флорида