Министърът на вътрешните работи на либийското правителство на националното съгласие Фатхи Башага разкритикува подкрепата, която според него оказва Париж на маршал Халифа Хафтар, водещ военна офанзива срещу Триполи, предаде Франс прес.
Войските на маршал Хафтар, които започнаха офанзивата на 4 април, се бият срещу проправителствените сили южно от Триполи. В боевете вече са загинали най-малко 278 души, над 1330 са ранени, а 38 900 бяха принудени да избягат от района на конфликта, по данни на ООН, предаде БТА.
"Франция е лидер в областта на демокрацията /.../ Тя изигра също важна роля в свалянето на бившия режим през 2011 г.", подчерта Башага на пресконференция в Тунис днес. "Всичко това обяснява нашата изненада от ролята на Франция в подкрепа на Хафтар и синовете му", добави той.
Маршал Хафтар: Обучен в СССР, живял в САЩ, проклятие за ислямистите
Министърът призова Франция "да остане вярна на френските ценности и на демократичното си минало".
Военновъздушни сили на чужди страни участват в боевете край Триполи, които продължават от началото на месеца. Това заяви още Башага.
"Имаме доказателства за участието на чуждестранни самолети", заяви Башага, добавяйки, че планира да привлече ООН към разследването на фактите.
По-рано беше съобщено, че снощи неизвестен безпилотен летателен апарат е нанесъл удари по Триполи.
Според вътрешният министър нито силите на командващия т.нар. Либийска национална армия фелдмаршал /ЛНА/ Халифа Хафтар, нито подкрепящите го арабски страни имат подобна техника. Безпилотният самолет е нанесъл високоточни удари, което могат да си позволят само две арабски страни.
"Ал Джазира" не съобщава дали Башага е посочил тези страни, но служители на ПНС вече са обвинявали Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия в подкрепа за силите на ЛНА.
Либия означава газ и петрол, приз или проблем ще е тя за Русия?
Фатхи Али Башага отправи критики и към позицията на международната общност, наричайки "срамно нейното мълчание за бомбардировките на Триполи".
Няколко хиляди либийци протестираха през последните дни в Триполи срещу френското правителство и президента Еманюел Макрон, които според тях мълчаливо подкрепят военната операция на маршал Хафтар, припомня агенцията.
Във вторник либийския премиер Файез Сарадж, признат от международната общност, в интервю за френския в. "Либерасион" обвини Франция в подкрепа за "диктатора" Хафтар.
Париж от своя страна отхвърли "напълно безпочвените" обвинения на Триполи и потвърди подкрепата си за "законното правителство на премиера Файед Сарадж и за посредничеството на ООН за политическо решаване на конфликта в Либия".
Според привържениците на правителството на националното съгласие маршал Хафтар, който открито е подкрепян от египетския президент Абдел Фатах ас Сиси и от саудитския крал Салман, иска да установи "военна диктатура" в Либия.

Партньорство с Westinghouse ще изгражда нови ядрени реактори за 80 млрд. долара в САЩ
„Неохим“ свива загубата за деветмесечието след 2,3 млн. лева печалба за третото тримесечие
INSAIT получава ново дарение от 1 млн. долара от Google
ЕС води преговори с инвеститори за нов технологичен фонд
Анализатор: Поскъпването на златото девет поредни седмици показа прегряване на пазара
Управляващите решиха заплатите на младите лекари да се уредят с бюджетните закони
Хасърджиев с белезници в съда, носят се легенди за гей партита в дома му (ВИДЕО)
ГДБОП с акция в Агенция "Митници" в Русе
Централна прогноза
Ливърпул, Реал Мадрид или Байерн? Ето кое е точното място за най-желания футболист
Не е за вярване: Легендарният „Маракана“ е обявен за продажба
Арда напред за Купата
Юнайтед отряза двама за трансфери
Барса дърпа ушите на Ямал, наложи му ограничения
Гуардиола: Трафорд ще бъде №1 в Англия
Меркурий преминава в Стрелец на 29 октомври – възможни са напрежения в общуването
Книга събира 30 практики, които помагат за изчистване и балансиране на енергийното поле
Психолог: Гневът е нормална емоция и показва, че детето преживява нещо важно за него
Бъди звездата на града с новата колекция NINE WEST!
В крак с модата: Палта за есен/зима 2025/2026 (+Снимки)
Живот без изтощение: Лесни навици за здраве всеки ден
Как да реагираме при среща с мечка?
Какво време ни очаква в сряда?
Спипаха млад мъж, 2 часа след полунощ, с дрога във Варна
Ясни се първите победители в Общинските ученически игри 2025/2026
605 евро става минималната работна заплата догодина
Хасърджиев и другите трима, обвинени за гей купона, остават в ареста (ВИДЕО)
За първи път заснеха изхвърляне на плазма от звезда – аналог на Слънцето
Изумително откритие: Живот под ледената шапка на Арктика
Вулкан в Космоса: За първи път е открит спътник на планета извън Слънчевата система
Откриха къде на Марс може да има канали с течна вода
Китай планира създаването на експериментално слънце до 2027 г.
Мистериозно: НАСА блокира достъпа до информация за астероид 2025 US6