Съдът и полицията останаха капсулирани през всичките години на промени. В тези системи промени няма и никой не ги иска.
Принципът на работа в НРБ беше прост – съдът отсъжда каквото трябва, милицията арестува когото трябва. Политическият диктат и липсата на разделение на властите е характерен за тоталитарните системи. Това неизбежно води до раздути щатове, неясни служебни задължения и ниско професионално ниво на по-голямата част от личния състав.
И тук се налага да си зададем въпроса – като няма тоталитарно управление какво стана правоприлагащите органи.
Отоговорът е прост – нищо!
До идването на Борисовото правителство промени не се правеха, защото пари нямаше, но и престъпността беше на ниско ниво. Тежките престъпления и сега са малко на брой и поради битовия им характер лесно разкриваеми. Оттук и съдът си върши работата доста по-бързо и ефективно.
В годините преди Борисов се оказа, че бившите разузнавачи и съпричастни на ДС хора успешно организираха престъпни групи, срещу които държавата нямаше механизъм на противодействие. Оказа се, че опитните „куки” са професионално подготвени и за съжаление приложиха целият си опит и знания срещу собствената си държава.
Борисов искаше да промени нещата, но затъна в блатото на собственото си ниско професионално ниво, което проектира социалистическата реалност в настоящето с опити полицията и съдът да са подчинени на политическата власт.
Съдът продължава да присъжда каквото трябва, но не по политически, а по финансови причини. А в страната основната част от капиталите се държат от професионално подготвените съпричастни с ДС кадри.
И така кръгът се затваря – пенсионирани служители от ДС (вкл. Контраразузнаване, РУМНО, Първо Главно Управление и т.н.), които са финансирани с червени пари, които имат капацитета да организират каквото пожелаят, подкупни държавни служители – полицаи, съдии , общинари, депутати и т.н. и слаба държава.
Тероризъм
Причините за липса на тероризъм на наша територия или към наши граждани беше обусловена от марксистката ориентация на терористите. Каквато беше и на държавата. И тъй като рядко се случва човек, макар и фанатичен терорист да реже клона, на който седи България не беше цел.
Имаше случай по време на възродителния процес, когато след вещото ръководство на МИТ (Турските тайни служби) бе извършен атентат с жертви, но това е продукт на вътрешна организация, преследваща цели на наша територия.
Остатъците от сектор сигурност на социалистическата държава – разузнаване, агентурна мрежа в чужбина, кадрови разузнавачи и т.н. бяха нарочно унищожени под натиска на САЩ, които считаха, че предполагаемите политически убеждения на хората в сектора влияят на преценката им. Считаха, че тези хора са лоялни на Русия и нейната политика и интереси.
И не се намери български политик, който да се застъпи за тези хора, работили преди всичко за интересите на Българската държава, по онова време, съвпадащи с тези на СССР, а сега с тези на ЕС и САЩ.
Доброволното разбиване на работещата система за сигурност, започнало в края на 90те с оповестяването на списъци с разузнавачи (разбирайте осветяването и на чуждестранните им агенти) и завършило с уволнението на посланиците ни свързани с разузнаването доведе до създаване на вакуум в системата ни за външна сигурност.
Финансовата немощ на държавата пречи за развиването на нови агентурни мрежи, пречи за създаване на
подобаваща организация на такава система и ресурсното й осигуряване.
И простият извод е - нямаме специални служби с професионалисти, тъй като те са пенсионери, защото са от старата школа свързана със соц структурите. Няма пари за обучението на млади кадри, които да ги заместят, а и пари за привлекателно заплащане също няма.
Изводът който се налага най-добре се илюстрира с народната поговорка- каквото сам си направиш никой друг не може да ти го направи!
НРБ финансира верните и можещите си хора. Те бяха изритани от новите управляващи и ръцете им бяха развързани. С един куршум – нито един заек! От една страна държавата остана без сектор сигурност – и вътрешна и външна от друга подготвените хора вече работеха срещу нея.
Трябва да сме доволни, че при повече от десетилетие без никаква сигурност терористите, не са ни идентифицирали.
Поне в това все още сме добри – да се скатаваме!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Енергийната карта на Западните Балкани придобива нови очертания с подкрепата на САЩ
Специалният пратеник на Белия дом отива в Гренландия "да завръзва приятелства"
Бюджет 2026: Край на автоматизмите в заплатите, съкращения в администрацията
Мелони призовава ЕС за гъвкавост в бюджета във връзка с енергийните разходи
Експерт: AI помага в анализа на корпоративни документи, но контролът е при човека
Jaguar и General Motors обмислят производство на военно оборудване за Великобритания
Благомир Коцев: Имаме силни аргументи Варна да е домакин на "Евровизия 2027"
12-годишно момче загина при челен сблъсък с кросов мотор край Провадия
Мечка уби човек на Витоша: Важни съвети за безопасност при среща с хищник
Старите български занаяти намират нов живот пред туристите в комплекса "Етър"
ВКС даде старт на делото за смъртта на 11-годишния Ангел от Лясковец
Жестока конкуренция! Левски напира за перла от Първа лига, желана от Лудогорец и ЦСКА
Чест! Босът на ПСЖ поздрави Левски и Наско Сираков за титла №27
Чистка в Реал: 6-кратен европейски шампион напуска Мадрид!
Гръм от Манчестър: Пеп Гуардиола зарязва Сити!
Сираков с ключов ход за лидер на Левски
Тотално отчаяние! Ето къде ЦСКА е пълна трагедия
Италианска торта Barozzi с ядки и шоколад
Пандишпанен кекс без захар
Марс преминава в Телец: от 19 май до 28 юни 6 зодии ще има за какво да са доволни
Неврологът акад. Лъчезар Трайков: Няма по-голям враг за мозъка от скролването
Круизната колекция на Gucci превзе Ню Йорк (+Снимки)
Хитри начини да носим черна рокля в офиса, на парти или през деня
Руски удари в Украйна: Поне един човек е загинал, ранените са над 30
Коцев внася предложението DARA да бъде удостоена със званието „Почетен гражданин на Варна“
„Beyond the Bell“ - Мост между легендите и бъдещето в бойните спортове
Нова трагедия за Иванчева: Загуби най-голямата си опора
Смениха шефа на митниците
Гълъб Донев: Увеличаваме пенсиите, запазваме размера на данъците
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия
Радиоактивен „поздрав“ от свръхнови е открит във вечните ледове на Антарктида
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?