Световната банка обяви, че 2014 година ще бъде година на икономически растеж. В доклад на банката се посочва, че за пръв път от последните 5 години развиващите се страни няма да бъдат единствената движеща сила на глобалната икономика. Според прогнозите на банката, през 2014г. световният БВП ще нарастне с 3,2%, а през 2015 и 2016г. – съответно с 3,4% и 3,5%. За сравнение банката отбелязва, че през 2013г. прирастът е бил само 2,4%. Разбира се, към подобни оптимистични прогнози трябва да се отнасяме внимателно и предпазливо.
Най-важното за икономическата конюнктура в света е прирастът на БВП в индустриалните държави от Европа и Северна Америка, се посочва в доклада “Глобалните икономически перспективи”. За състоянието на икономиките във водещите индустриални държави ще си каже благоприятно думата намаляването на икономическите заплахи и което е още по-важно – прекратяването на политиката на строги икономии.
Колкото се отнася до еврозоната, нейният БВП трябва отново да покаже растеж след 2-годишния застой. БВП на еврозоната – ядрото на ЕС, през текущата година ще нарастне с 1,1%, а през следващата година с 1,6%.
Особено важна е прогнозата за икономиката на САЩ, където се очаква прираст от 2,8%, на фона на прираста през изтеклата 2013г. от само 1,8%. Икономическият растеж на САЩ е крайно необходим за създаването на нови работни места, предвид нивото от 7% на безработицата в сегашния момент. Тук се намесва много важен фактор, който извежда САЩ пред ЕС и Япония, а това е бързото нарастване на населението, което е характерно за Америка на фона на демографсаката криза в Европа и Япония.
За разлика от Северна Америка, развиващите се страни ще трябва да се задоволят със скромен прираст на БВП, който през настоящата година ще бъде 5,3% което се разминава с предишните прогнози. Относително по-ниският прираст се откроява на фона на икономическия бум през периода 2003-2007 години. Но според Световната банка, по-скромният прираст в развиващите страни не трябва да предизвиква безпокойство. Неблагоприятното съотношение на икономиката през сегашния период и непосрествено през предстоящия, се дължи главно на това, че стремителният краткосрочен прираст през докризисния период сега очевидно се е забавил. Това обаче не означава, че икономиките са загубили своя потенциал за растеж.
Връщането на най-развитите икономики към до-кризисните темпове на растеж обаче, според Световната банка, може да доведе до такава ситуация, когато правителствата и централните банки се върнат към своята нормална политика. От една страна това се смята за положителен признак. Но от друга страна, с такава политика на централните банки са свързани значителни рискове за глобалната икономика и за най-вече развиващите се страни. Защото за централните банки, връщането към “нормалност”, би означавало покачване на лихвите за рефинансиране, както и свиване на програмите на Федералния резерв на САЩ и ЕЦБ. Такова втвърдяване на финансовата политика носи рискове особено за развиващите се страни, които зависят от притока на чуждестранен капитал под формата на важни инвестиции в икономиката.
Като пример, експертите на Световната банка дават бягството на капитали от Турция и Индия, резултатите от което и досега не са преодолени.
Във връзка с изтеглянето на капиталите, или нежеланието да се поемат инвестиционни рискове в някои от развиващите се страни, Световната банка се опасява от намаляване на чуждестранните инвестиции, включително до 50%, което би се отразило трайно неблагоприятно на икономическата конюнктура в такива страни като Сърбия, България, Унгария, Бразилия и Тайланд. Това са страни, които трябва да се подготвят за предстоящата “нормабизация на паричната политика”, за което те все още разполагат с достатъчно време.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Страхът около AI и напрежението с Иран разколебават трейдърите на Wall Street*
Новите договори за финансов лизинг се увеличават с близо 11% през второто тримесечие
Американската Groq постигна оценка от 3,5 млрд. долара след нов кръг от финансиране
Диана Иванова: „Слънчев бряг“ ще спаси Бургас от спекулата с наеми по време на „Евровизия“
Канадски доставчик на авточасти процъфтява на фона на американските мита
Какво може да изкара цената на петрола от диапазона от 80 до 90 долара?
Освободиха двама от тримата обвинени за неонацистката група "Кръв и чест" в Пловдив
Животни и стопанска постройка изгоряха при пожар в Белоградчик
В "България сутрин" на 18 август от 9:30 часа: Как се родиха българските неонацисти и какво изповядват?
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Механизмът за минималната работна заплата
На 3 зодии животът се преобръща към добро на 18 август 2026
Пристигнаха 2 от новите антидрон системи в България
Датчанин избрал „Богинята“ заради Сари
Задава се зрелище: Веско Топалов ще играе с Гари Каспаров
Защо триумфът вчера може и да не е много добра новина за Арсенал
Скадал в Бургас: Бивши национали на България се бият на плажа + ВИДЕО
Стана ясно, колко трябва да плати Тотнъм за Гакпо
Барса го направи: Ман Сити прие оферта от 65,4 млн. паунда
3 карти разкриват какво ви очаква през септември
Седмичен хороскоп за 17 - 23 август: Емоции за Лъва
10 рецепти за домашна лютеница и кьопоолу
11 красиви цветя за късмет и благополучие
„Варко“ от Емил Андреев
Лятна изненада – Къмпинг „Градина“ подарява още една нощувка през септември
Топ 5 летни процедури с минимално възстановяване
Jideytro (зидезамтиниб) на GSK получи одобрение от FDA за ROS1-позитивен рак на белия дроб
Нов учебник на ВМА съчетава военната и цивилната травма-хирургия
7 проверки на колата, преди да тръгнеш към морето
Детска книга събира средства за лечението на хора с кисти на Тарлов
Какво представлява атеросклерозата и защо храненето е толкова важно?
„Подкрепа“: Да върнем правилата, дисциплината и отговорността в българското училище
Пресвета Богородица – „Хавайска“ донесе утеха и надежда на децата в онкохематологията във Варна
Фотис Такианос е новият треньор на Черно море Тича
Варненка: Добре, че Евровизията я дадоха на Бургас!
Заради ремонта на ДГ „Чайка“: Обявяват места в ДГ „Петър Берон“ във Варна
Младежкият симфоничен оркестър на ЕС гостува във Варна на 18 август