Проф. д-р Донка Байкова, дм е специалист по хранене и диететика, с над 35-годишен стаж в областта. Завежда Катедра „Превантивна медицина“ във Факултета по обществено здраве към Медицински университет – София.
От много години работи в областта на пропагандиране препоръките за здравословно хранене.
От 1996 г. провежда индивидуални и групови консултации по здравословно, диетично и лечебно хранене в кабинет по хранене и диететика.
Специализира в редица европейски страни - Германия, Словакия, Белгия, Унгария, Русия и др.
Заместник-председател е на Българското научно дружество по хранене и диететика.
Има над 300 научни публикации и над 100 участия в национални и международни научни форуми.
Коледните и Новогодишни празници обикновено предразполагат към прекаляване с количеството консумирана храна и алкохол. Как се отразява това на организма и здравето ни?
Здравият човек минава през различни свои ограничения и изобилия на прием на храни и напитки и обикновено се справя безпроблемно. Но и двете крайности – както прекомерната рестрикция, така и свръхконсумацията и свръхкомбинацията на различни храни и напитки, особено по време на празници, са своеобразен стрес за организма. Той е поставен пред предизвикателството да се справи със ситуацията. А всеки орган и система в човешкия организъм при режим на стрес и/или свръхработа може да отключи съответен здравен проблем.
При дисбаланси в хранителния прием се очаква реакция на първо място от страна на стомашно-чревната система.
Какво се случва, когато пренатоварим храносмилателната система?
При свръхработа на храносмилателната система е налице риск от развитие на различни акутни (остри) възпалителни процеси, тъй като храносмилателните жлези са поставени пред задачата да разградят обилно количество и разнообразна по вид храна до различните й съставки (хранителни вещества). Започва отделяне на храносмилателни сокове с ензими, насочващи се конкурентно към своите прицелни субстанции, за да ги обработят и разградят. Ако този процес протича в условия на свръхнапрежение, рискът от възникване на здравен проблем е голям и най-често това е възпаление на лигавицата на съответното звено на храносмилателната система.
Мощният екзогенен фактор за човешкия организъм - храната - повлиява на първо място работата на храносмилателните органи - стомах, черва, панкреас и жлъчно-чернодробна система, а оттам и функциите на останалите органи и системи.
Известен факт в медицината е, че при възникване на какъвто и да е възпалителен процес в един от органите на храносмилателната система – стомах/черва, панкреас и жлъчно-чернодробната система, по рефлекторен път се очаква проблем и при останалите. Затова тройката органи метафорично са наричани “бермудски триъгълник”.

S&P 500 приключи търговията, отдръпвайки се от рекорда през предходната сесия
София Каломенидис: За успешно IPO – бъди подготвен, разкажи история, спечели доверие
Русия свива прогнозите си за добив на петрол, износът намалява от началото на май
Китай получава по 500 млн. долара на час от износ, подкрепен от АІ
Сенатът на САЩ утвърди Кевин Уорш за член на Управителния съвет на Фед
Кадър на деня за 12 май
Рецепта от тефтера на баба: Салата от зеле и моркови
Мощно слънчево изригване носи към земята магнитна буря на 13 май
Мързелива баница без кори със сирене и кисело мляко
Звезда от НБА си отиде едва на 29 години
Ранни признаци на рак на панкреаса, които често пропускаме
Късна емисия
Секси журналистка дари вратар с второ дете + СНИМКИ
Трагедия в НБА! Почина звезда на 29 години
Арда тресна Ботев на „Колежа“
ЦСКА 1948 се подигра с ЦСКА, но не остана незабелязано от БФС
УЕФА с тесла за украински гранд и кипърци
Левски с първи трансфер за лятото: Нападател се завръща на "Герена"
Дневен хороскоп за 13 май, сряда
Езикова школа Престиж: Лятото започва с английски, игри и нови приятелства
Sean Paul излиза на Vidas Art Arena с Rise Jamaica на 15 май 2026
5 зодии привличат пари и любов до 18 май 2026
Практикер стартира „Майсторска супер седмица“ с до -50% на хиляди продукти
Как да настроим удобен график на прахосмукачката робот
21 пияни или дрогирани водач спипа КАТ за ден
Шестима стажант-юристи встъпиха в длъжност в Окръжен съд - Варна
С 2 419 души е намаляло населението на Варненско за година
Черноморският регион трябва да стане реален приоритет на ЕС
Главно добричлии и шуменци са новите варненци
Черно море победи Локо Пловдив в директен сблъсък за място на баража за Европа
Космически сблъсък: Ракета на SpaceX ще се разбие в Луната
Гигантски калмар е забелязан край Австралия за първи път от 25 години
Сондите „Вояджър“ записаха зловещи звуци от космоса: Какво може да е това?
Вселената се разкрива: Разчетоха изгубена 2000-годишна звездна карта
Тектоничен разлом заплашва да разцепи Африка: Учени откриха първите признаци
Слънцето изпрати огнен „поздрав“ към Земята: Задава се магнитна буря