Красимира Костадинова е главен асистент по клинична детска психология в сектор „Детско здраве” към Националния център по обществено здраве и анализи. От 2012 г. е национален координатор на регионална Мрежа на Югоизточна Европа за аутизма. Тази година за първи път по нейна инициатива беше отбелязан Световния ден на информираност за аутизма (2-ри април) в здравно заведение (НЦОЗА).
Г-жо Костадинова, разкажете нещо повече за включването на България в Мрежата на Югоизточна Европа за аутизма?
Мрежата на Югоизточна Европа за аутизма е учредена по инициатива на албанска неправителствена организация за децата в партньорство с Autism speaks („Аутизмът говори”), САЩ и засега включва 8 страни от региона. В резултат на среща на министрите на здравеопазването на тези страни в Тирана през 2010 г. е подписана съвместна Декларация за аутизма, с което се поставя начало на активно международно сътрудничество в областта на аутизма и разстройствата от аутистичния спектър. От 2012 г. има определен от Министерство на здравеопазването експерт от България за национален координатор на мрежата, от който факт родителите и специалистите могат да се възползват, като участват активно с предложения, мнения, поставят своите въпроси и споделят трудности.
Според Вас, каква ще бъде ползата от това международно сътрудничество?
На този етап, при ограничено финансиране, е от изключителна важност за нашата страна включването в мрежата поради възможностите, които ще бъдат предоставени с набелязаните приоритети на сътрудничество - обучение на кадри за оказване помощ на децата с проблеми от аутистичния спектър и техните семейства от международни експерти с богат опит; обмяна на информация и опит; съвместни кампании за повишаване на информираността и насочване вниманието на обществото и специалистите към проблемите на хората с аутизъм и техните семейства; провеждане на проучвания за разпространението на аутизма; внедряване на добри практики и постижения с подкрепата на по-напреднали в тази област страни.
Включването в мрежата беше основание тази година за първи път да бъде отбелязан Световния ден на информираност за аутизма (2-ри април) от държавна институция (Националния център по обществено здраве и анализи), като един от ангажиментите на националните координатори. Към нас беше отправен и апел във всички страни от мрежата през целия месец април като световен месец на проява на отговорно отношение към хората с аутизъм да инициират провеждане на дейности в тяхна подкрепа и да се включат в световната инициатиа на Autism speaks „Light it up blue” за осветяване на сгради или други помещения (офиси, ресторанти, зали) в синьо, като символичен жест на съпричастност към хората с проблеми от аутистичния спектър.
Какви цели си поставихте с отбелязването на Световния ден на информираност за аутизма тази година в НЦОЗА като здравно заведение?
Основната цел беше да се изрази професионална подкрепа за деца и млади хора с проблеми от аутистичния спектър и техните семейства от специалистите по обществено и детско здраве, чрез реализиране на дейности в някои приоритетни направления - ранна диагностика; обучение на здравни специалисти от системата на здравеопазването за ранно разпознаване на симптомите, навременно насочване за диагностика и ранна интервенция; повишаване информиранстта на обществото и здравните специалисти чрез здравно-образователна и здравно-информационна дейност; скринингови проучвания. Сред целите са и насочване вниманието на здравните специалисти към проблемите на децата с аутизъм за оказване на адекватна, навременна и висококвалифицирана помощ; повишаване информираността на обществото за проблемите и правата на хората, засегнати от аутизма и приемането им като пълноправни и равностойни участници в обществения живот.
Има ли основания за тревога по отношение разпространението на аутизма в световен мащаб?
ООН изрази своята дълбока загриженост от високата степен на разпространение на аутизма във всички региони на света като обяви с резолюция на една от Генералните си асамблеи 2-ри април за Световен ден на информираност за аутизма с решение от 2008 г. да бъде отбелязван всяка година. През декемри 2012 г. ООН препотвърди ангажираността си към този проблем и прикани всички страни да реализират дейности в подкрепа на хората с проблеми от аутистичния спектър, за да се гарантира правото им на достоен и качествен живот, равнопоставеност, пълен достъп до здравни, образователни и социални услуги, активно участие в обществото и пълноценна реализация според възможностите. По данни на СЗО аутизмът се среща при 1 до 6 на 1000 случая. Данни от епидемиологични проучвания в Европа и САЩ за 2008 г. показват честота 1 на 150 деца, през 2010 г. - 1 на 110 деца. Броят им продължава да нараства. Центъра за контрол и превенция на болестите, САЩ, посочва честота на аутизма средно 1 на 88 случая по данни, базирани на проучване от 2008 г. Сравнение на данните за разпространение на аутизма за 2002, 2006 и 2008 г. показва нарастване на случаите от 23% до 78% в различните щати.
Останалата част от интервюто можете да прочетете в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.