1. Какво е миома?
Миома на матката е най-честият тумор на женската полова система. Това е доброкачествено и хормонално чувствително образувание. Среща се при по-млади жени - на възраст 25-30 години. Произхожда от миометриума на матката. В зависимост от това какви влакна превалират в състава му се нарича още: лейомиома (повече са мускулните влакна), фибром (повече е съединителната тъкан) или лейофибром (приблизително по равно и от двата компонента).
По-често миомата се среща в негроидната раса – при почти 80% от жените, докато при европеидната раса - едва 25%. Много жени са носителки на миомен възел, но поради малките му размери нямат оплаквания и образуванието остава недиагностицирано.
Етиологията на заболяването не е установена. Рискови фактори за поява на миома на матката са: наднорменото тегло, поликистозните яйчници, диабетът и артериалната хипертония. Установена е и генетична предразположеност – наличието на роднина по права линия с миома увеличава риска за появата й 3 пъти.
2. Колко вида миомни възли има?
Първоначално миомните възли се намират в миометриума, имат малки размери и протичат без оплаквания. В зависимост от посоката си на нарастване се различават следните видове:
• Интрамурален възел – най-честият вид. Развива се в стената на матката и, докато е малък, е асимптомен. С увеличаването на размерите си води до деформация на маточната кухина или притискане на вътрекоремен орган.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.