Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че според него "много страни" представляват заплаха за балтийския регион и че ако се наложи, САЩ "ще се справят с тях", макар че изрази надежда, че няма да се стигне до това, предаде Асошиейтед прес. "Но ако трябва, ние ще се справим", подчерта Тръмп.
След разговорите си в Белия дом с финландския президент Саули Ниистьо Тръмп каза на пресконференция, че САЩ смятат балтийския регион "за много важен" и му осигуряват "значителна защита". "Ние имаме много добри приятели там", посочи Тръмп, цитиран от БТА.
Ройтерс отбелязва, че е ставало дума за руската политика и че руско-китайски военноморски учения в Балтийско море са предизвикали напрежение в района. Затова Тръмп е изпратил там вицепрезидента Майк Пенс - за да успокои съюзниците от НАТО.
Руската руската агенция ТАСС посочва обаче, че американският президент е заявил това в отговор на журналистически въпрос и не е споменал Русия като заплаха, а е говорил за "много страни".
Финландският президент каза, че неотдавна руският президент Владимир Путин го е уверил, когато е бил на посещение във Финландия, че руско-китайските учения не бива да бъдат възприемани като заплаха. Ниистьо добави, че САЩ, Финландия и Швеция също са имали учения в балтийския район. Трябва да бъдем много внимателни тези големи учения, големи придвижвания на военни... да не предизвикат никакви инциденти или проблеми, защото знаем, че от случайни неща може да се стигне до какво ли не, заяви Ниистьо. "Затова мисля, че е важно да продължим да работим с НАТО за укрепване... на диалога между Русия и НАТО", каза той.
Тръмп отбеляза, че рано или късно отношенията между САЩ и Русия ще се нормализират, предаде ТАСС.
"Това е голяма страна, това е ядрена държава, страна, с която трябва да се разбираме. И аз мисля, че в крайна сметка ще се разберем с Русия", каза той.
"Русия дълбоко уважава Финландия и това е добре. Мисля, че и Финландия има добри отношения с Русия. Надявам се, че един прекрасен ден и САЩ ще успеят да установят много добри отношения с Русия. Това ще е добре за мира в цял свят", каза американският лидер.
На пресконференцията Тръмп отново повтори позицията си, че Мексико ще трябва да плати "по един или друг начин" за стената, която той обеща да построи по американско-мексиканската граница. Тръмп каза, че проектът може да бъде финансиран от американското правителство, но "в крайна сметка" Мексико ще го плати, предаде Асошиейтед прес.
Тръмп заяви също, че вероятно ще трябва да прекрати Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА), за да получи това, което според него е справедлива търговска сделка с икономическите партньори на САЩ - Мексико и Канада, съобщи Ройтерс.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Стратегическите богатства на България: мед, барит, волфрам, манган
В. Грозданов: Умна топка на Мондиал 2026 следи 500 движения в секунда, но пак има недоволни
Технологичните разпродажби повлякоха надолу европейските акции
Войните изместват фокуса от самолети към оръжия на авиоизложението във Фарнбъро
ЕС планира мерки, за да ограничи пречките пред сливанията на банки
SpaceX е напът да изтрие 1 трлн. долара от стойността си спрямо историческия си връх
Йотова: Младите хора трябва да останат близо до идеалите на Васил Левски
Осем висококалорични закуски за покачване на мускулна маса
Централна емисия
Шоу за старт на Първа лига! Шеметен обрат на "Коритото" между Спартак Вн и ЦСКА 1948 се размина
Рубльов не остави шансове на Баес и е на полуфинал в Бостад
НА ЖИВО: Левски – Дунав Русе - СЪСТАВИ
Мацката на Ямал вече мисли за сватба + СНИМКИ
УЕФА наказва ЦСКА като Левски?
Бивш на Левски със „странен“ трансфер
Дневен хороскоп за 18 юли, събота
Тест: Изберете цитат на Харуки Мураками и вижте какво да промените до края на 2026
3 лесни рецепти за лятна вечеря
Трапезата за Илинден на 20 юли
Не се срещаме случайно – 5 типа космически връзки
Малки житейски победи, за които да сте горди със себе си
Защо феноменът на Рейно може да се обостря и през лятото?
Експериментална ваксина забавя развитието на мозъчни тумори
Какво да сложим в аптечката и багажа, когато пътуваме надалече с бебе или дете?
Мъждрян – противовъзпалително, антиоксидантно и леко слабително растение
МЗ подкрепи централизираните покупки на скъпоструващи лекарства
За 7 дни": КАТ написа 31 456 фиша и 3009 акта
Спартак Варна и ЦСКА 1948 откриха сезона в Първа лига с зрелищен мач с 4 гола
Исторически момент: За първи път в България Airbus Beluga ST кацна на летище Бургас (СНИМКИ)
България отбелязва 189-ата годишнина от рождението на Левски. Вижте къде са тържествата
За ден: Спипаха трима пияни водачи във Варненско, сред тях има и рекордьор с 3,36 промила
БАБХ установи 132 „виртуални“ животни при проверки в Харманли