Марк Зукърбърг, изпълнителният директор на Facebook, бе изслушан от американските сенатори по повод злоупотребата с лични данни на близо 90 млн. потребители от Cambridge Analytica най-вече от САЩ, но и от Европа. Тази тема ще се дъвче още доста време – доста медии тайничко си чакаха удобен момент, в който да захапят социалната мрежа, която им промени бизнес модела и ще продължава да го променя.
Не искам да се спирам на самата тема за личните данни, тъй като съм от друго поколение, което гледа на нещата на малко по-друг начин. Facebook е социална мрежа. Регистрираш се доброволно. Използваш я доброволно. Има 2 милиарда потребители и повече. Не ти харесва да гледаш реклами, не ти харесва личното ти пространство в някаква степен да се използва от рекламодатели – ОК, изтрий профила си и приключи темата. Идва ми в повече нещо да се ползва безплатно, а да се надава такъв вой, след като решението е много лесно и става за по-малко от минута – нямаш Facebook профил, нямаш драма с личните данни. Толкова по тази тема.
Но това, което прави впечатление от цялото изслушване е, че всъщност "разтревожените" сенатори и тези, които могат да наложат регулации на всяка технологична компания, включително и Facebook, са всъщност в по-голямата си част ужасно технологично неграмотни.
Един сенатор си мисли, че през WhatsApp праща имейли, друг пита дали Facebook предлага интернет, трети се чуди как Facebook се издържа, след като регистрацията не е платена, а пък четвъртият бил възмутен, че виждал реклами на шоколад. Друго култово питане от сенатор е следното: "Ако една марка кола не ми харесва, ще си купя друга. Ако Facebook не ми харесва, каква алтернатива имам?". Пълен абсурд.
Страшно е, когато властта попада в ръцете на хора, които са некомпетентни (в конкретна област). Примери от миналото имаме достатъчно, та дори и днес в нашата мила родина. Още по-страшно е, когато тези хора си наумят, че нещо трябва да бъде "регулирано", т.е. да бъде поставено под контрол. И това е нещото, срещу което смятам, че трябва да се дава сериозен отпор, тъй като може да навреди много повече, отколкото това, че Cambridge Analytica може би знае с какви гащи сте били вчера.
Едни неадекватни регулации всъщност могат да "циментират" Facebook, тъй като те и в момента нямат адекватна конкуренция, а с вкарването на регулации в услуга, която не бива разбирана, просто ще спреш по-малките, които се опитват да предлагат подобни услуги. И в една такава ситуация потребителите биха имали още по-малко избор, спрямо сега.
Технологичният сектор е този, който ще дърпа всички останали сектори в бъдеще навсякъде – няма сектор и страна, които да останат незасегнати. Е, някое племе на забравен остров ще си остане с 1 век назад, но не това е важното. Този сектор, без значение дали говорим за социална мрежа, говорещ робот или домашна система, която изпълнява гласови команди, трябва да започне да бъде разбиран от властта, за да можем да обединим усилията си и да вървим напред. Защото това е бъдещето и не подлежи на коментар.
Ако това не се случи, просто ще ставаме свидетели на още такива абсурдни разговори. Няма значение дали говорим за сенатори, депутати, президенти и прочие – процесът по ограмотяването им трябва да е двустранен – и властимащите, и технологичните хора трябва да имат желание за постигане на тази цел. Към момента не изглежда това да се получава особено успешно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Съд в САЩ осъди Meta по дело за експлоатация на деца и нарушения на безопасността на потребителите
Съвместното предприятие на Honda и Sony спира разработването на електромобили
Прогноза: Без бърз край на войната в Иран петролът може да надскочи върха от 2008 г.
Перспективите за германския бизнес се влошават на фона на войната в Иран
Конкурсът за иновации INNOVISION AWARDS 2026 въвежда 4 нови категории, вече приема кандидатури
OpenAI спира видео генератора Sora
Арести и иззети хиляди евро при операции срещу купуването на гласове у нас
Бебета от застрашения вид планинска горила се родиха в ДР Конго
Кучета нападнаха жена в Момчилград и я вкараха в болница
Цените на горивата: Държавата активира помощта от 20 евро
Късмет за 6 зодии от китайския хороскоп на 26 март
Николай Младенов призова ООН за натиск за разоръжаване на "Хамас"
Рита паднал вратар в главата! Наказаха млад футболист за 2 години!
Голяма чест! Божидар Саръбоюков получава Почетния знак на Харманли
"Синята мамба" на Веласкес отново хапе лошо
Удар по ЦСКА! Керкез отмъква без пари ключов играч на „червените“
Остро! Божинов попиля от критика Левски и Веласкес
Йоги подкрепи Нагелсман: Кимих трябва да е десен бек на Бундестима
10-те най-добри маски за коса, които да приготвите още сега
5-те най-подходящи тренировки по време на менопаузата
Б.Т.Р. ще премине през най-големите сцени в страната с Tour 2026
Хитовият турски сериал „Игра на съдбата“ тръгва премиерно от 1 април
Любовен хороскоп за април 2026
Какво се прави на Благовещение
Ученици показаха умения за управление на автомобили във Варна
Малена Замфирова се прибира в България през април
Трети пореден ден цената на литър дизел е 1.60 евро, задейства се механизмът за компенсация
Заявленията за гласуване извън страната са двойно повече спрямо предишните избори
Все по-малко опасни отпадъци в контейнерите във Варна
Илияна Йотова: ИИ без нашите букви и без нашите думи е само мъртва машина
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар