Гражданите на четирите най-големи икономики в еврозоната (Франция, Германия, Испания и Италия) се съмняват в способността на Гърция да остане в единното валутно пространство, но са привързани към идеята за единна валута, сочат резултатите от допитване на института Ифоп-Фидюсиал, публикувано във вестниците "Журнал дю диманш", "Кориере дела сера", "А Бе Се" и "Билд ам зонтаг".
За голяма част от жителите на тези страни парите, отпуснати като заем на Гърция, са изгубени пари, защото Атина няма да може никога да ги върне. На подобно мнение са 85 процента от французите, 84 процента от германците, 72 процента от испанците и 65 процента от италианците.
Жителите на четирите големи икономики са песимисти и относно проблемите на еврозоната, идващи от хипотезата, че гръцкият дълг няма да бъде погасен. 84 процента от французите, 76 процента от германците, 90 процента от испанците и 88 процента от италианците смятат, че трудностите ще нараснат опасно много.
Малцина са онези, които са убедени, че Атина ще успее да намали дълга и дефицита си благодарение на ЕС и на собствените си усилия. Във Франция в това са убедени 39 процента, в Германия- 27 процента, а в Испания - 44 процента. Само в Италия процентът е по-висок /56/.
В случай на провал на гръцките усилия мнозина са за изключване на Гърция от еврозоната /Германия - 78 процента, Франция 65 процента, Испания - 51 процента, Италия - 49 процента/.
Въпреки това, мнението на германците и на французите е смекчено до известна степен по въпроса за гръцкото изключване. Вподобно допитване от ноември 2011 г. 81 процента от германцитеи 73 процента от французите искаха Гърция да бъде извадена от еврозоната.
Що се касае до собствените им страни, повечето от анкетираните не искат завръщане към националните валути. В допитването са участвали в периода 18-21 юни 1001 французи, 1003 германци, 976 испанци и 967 италианци.

Федералният резерв трябва да затегне паричната политика
Dow Jones нарасна с близо 400 пункта, S&P 500 прекъсна тридневната си серия от спадове
Надценените имоти трудно намират купувач, атрактивните се продават бързо
С промени за минималната заплата и трудовия стаж: ресорната комисия обсъжда Бюджет 2026 над 9 часа
Как се създава силен отбор по химия?
Тръмп: САЩ изобщо не са приключили с Иран
Трифонов: Иран ни предупреди, Радев превръща България в мишена
Комисията прие проектобюджета за 2026 г. на второ четене след 12-часови дебати
"Ботев" (Пд) и "Локо" (Сф) не се победиха в официалния дебют на Любо Пенев
Времето днес, 22 юли: Дъждовно с гръмотевици и условия за градушки
На вниманието на Левски: Сабах удари КуПС
Директор посетил играчите на ЦСКА след слабата игра
Любо Пенев е доволен от точката в Пловдив
Левски приема Университатя със сериозни кадрови проблеми
ЦСКА 1948 стартира европейското си участие срещу Спартак
Станислав Генчев обясни защо Ботев е изпуснал победата
Нумерологична прогноза за 22 юли
Италианска фокача барезе – вкусът на Бари
Таро карта за 22 юли, сряда – Императрицата
Дневен хороскоп за 22 юли, сряда
Какъв колега сте според зодията? Звездите разкриват силните и слабите страни на всеки знак
3 зодии с късмет в сезона на Лъва от 22 юли
JJ Уретерален стент – фиксация, показания, техники и клинични предизвикателства
Нов 3D атлас показва човешкия мозъчен ствол клетка по клетка
Кога акупунктурата има смисъл: лекарски поглед към болката, стреса и баланса в тялото
Проучване проверява дали лекарства за отслабване са съвместими с химиотерапия
Липодерматосклероза – кожни промени при хронична венозна недостатъчност
МУ-Варна обяви второ класиране за специалностите „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“
Виц на деня - 22 юли
Днес има опасност от гръмотевични бури
По-малко катастрофи? Пътищата са добри само в 1/3 от общините
111 г. отбеляза румънка - най-възрастният човек на Балканите
Ормузкият проток разкрива бавната смърт на глобалните общи пространства