Културата е по-силна от омразата, тя не е въпрос на камъни и сгради, а на самоличност; тя е това, което ни прави човеци; тя е път към помирение и ново мислене, двигател за развитие. Това заяви генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова пред комисията по култура и образование на Европейския парламент в Брюксел.
Бокова участва в семинар "Борба с нетърпимостта и радикализацията, засилване на междукултурния диалог и образованието". В своето слово тя призова за включването на културата в образователните програми, както и за по-решителни мерки за пресичането на трафика на културни ценности от Близкия изток, с чиято продажба се финансират терористите.
Генералният директор на ЮНЕСКО отбеляза, че днес паметниците на културата биват използвани като оръжия във война заради сцените на тяхното умишлено разрушаване. Културното наследство бива рушено, взривявано. Културата е взета на прицел, защото е символ на единство и търпимост, заяви Бокова, цитирана от БТА.
Тя поясни, че разрушаването на паметници на световната култура не е въпрос на заличена ценност, а касае паметта на човечеството. Разрушаването на културни паметници е отричане от част от човешката история. Културните различия са взети на прицел, защото са израз на свободата на мисълта, обобщи Бокова.
По нейните думи с разрушаването на културната памет се създават общества, лесни за манипулация, в които свободата няма място. Бокова изрази тревога от загубеното поколение в Близкия изток, което остава необразовано и така е лесна плячка за екстремистите и тяхната пропаганда на омразата. Трябва да инвестираме в образованието на децата, те са първите жертви на омразата. Трябва ни нова форма на културна грамотност, с уважение към различията. Това е ключът за отговор на всяка криза в Близкия изток, заяви Бокова.
Във всички стратегии за мир трябва да разширим мястото на културата в образованието. В Европа голямата заплаха е да се позволи омразата да вземе връх, посочи Ирина Бокова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Фонд на фондовете стана пионер в Европа с нов инструмент за стартъпи в отбраната
Над 4700 кандидати влизат в надпреварата за място в парламента
Кафето по пътя на какаото – предстои ли спад в цените?
Президентът на Build Europe: Фиксираните цени създават несигурност за строителния сектор в България
Българската индустрия е зависима от горивата и затова уязвима от ценови шокове
OpenAI придобива стартъпа Astral, разширявайки услугите си в програмирането
Румен Радев обяви програмата на "Прогресивна България" (СНИМКИ)
Централна прогноза
Неявяването на Христанов в НС скъса нервите на депутатите в последния им работен ден
Оставиха в ареста Иван Иванов, опитал да убие жена с нож в Бургас
Акция в "Столипиново": Арестуваха 10 души за разпространение на фентанил
Саръбоюков се закани: Отлична подготовка, готов съм!
Втори опит: Григор Димитров ще мачка в Маями след 20:00 часа
Нападател на Интер иска да играе за Кот д'Ивоар
Александър Димитров с важно разкритие за националния отбор
4 причини за разгрома на ЦСКА в Разград
Алекс Матева мачка в Тунис
Билки, полезни за сърцето: как действат
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
Какво време ни очаква в петък?
Коцев на спешна среща в МРРБ заради проблемите с водоснабдяването на Варна
Заради войната в Иран: Искат отпадане на мораториума за шистов газ у нас
36 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Гюров пред Рюте: България остава твърдо ангажирана с НАТО и колективната отбрана
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката