Малко по-малко свобода срещу повече сигурност. Това е посоката, в която трябва да вървим в Европа, настоя в ексклузивно интервю пред Bulgaria ON AIR еврокомисарят ни Кристалина Георгиева
"Светът се промени. Рисковете са по-големи, шоковете са по-чести", подчерта тя. "Това е в резултат на екстремизма, който последните години доведе до една много необичайна ситуация в света, където на много голяма територия има воюващи, за които това да станат правителство, да бъдат признати от света, въобще не е важно - Боко Харам, Ал Кайда, Ал Шабаб и през последните години „Ислямска държава“. Никой от тях не иска да дойде тук в Брюксел като официално правителство и да имат признание, а това създава територия за една необичайна жестокост", посочи Георгиева.
"Аз бях в САЩ, когато там през 2001 година изпитаха ужаса на терора и видях как в продължение на няколко месеца страната започна да се променя. Това на нас също ни предстои в Европа", категорична е тя.
"Американците построиха в обществото си способност да приемат, че има малко ограничаване на свободите срещу много по-голяма сигурност. И второ - да го приемат като отговорност на всички хора. Там постоянно се напомня да имат внимание към опасността. В Европа ние все още малко изоставаме в това отношение", допълни еврокомисарят ни.
Кристалина Георгиева посочи, че можем да имаме и свобода и сигурност, стига те добре да бъдат стиковани, да имаме яснота къде е територията на свободата и къде ние я пазим. Тя даде пример с Израел.
"Те не са продали ценностите си, не са ги зарязали, това е демократична страна, но с много по-обществена дисциплина, когато става въпрос за сигурност", смята тя.
По думите й американците много по-активно следят разговори, които могат да дадат индикация за терористични действия.
"В Европа имаме какво да се научим от тях в това отношение, но има много неща, които ние правим добре. Например използването на социалните мрежи, така че и от тях да се пресява информация. Проблемът е, че тя не винаги е достъпна до всички", каза Кристалина Георгиева.
Във връзка с атентатите в Брюксел, които отнеха отне живота на десетки души, еврокомисарят коментира:
"Това, което ние вече правим, е да приоретизираме бюджета, за да се справим с миграционната криза. Част от мерките, които вземаме са също и мерки за сигурност", настоя тя.
"Когато плащаме за повече техника за бърза регистрация на пристигащите в Европа, тя е и нашата защита. Трябва да знаем кой и откъде е дошъл. Трябва да се ориентираме бързо и за риска, този някой, който е дошъл с лоши намерения, да не бъдат забелязан", посочи еврокомисарката.
Георгиева поясни, че има възможност тази година да се направи оценка на бюджета за 7-те години и в рамките му да се помисли какво още може да се направи.
"Но засега успяхме да мобилизираме допълнително 6 млрд. евро. От 4 и половина млрд, ние сега сме на 10 млрд, и една част от тези пари са, за да се засили капацитета в областта на полицията, на мерките за сигурност", посочи Георгиева.
"Имаме едно ново предложение за агенция, която да засили контрола по границите ни. То идва със съответни разчети на необходимите средства“, пресметна еврокомисарката.
На въпрос защо общата евроагенция за сигурност не се случва, Кристалина Георгиева каза, че до сега, до атентатите в Париж и в Белгия, може би все пак е имало надежда най-лошото да не се случи.
"Не е имало толкова силно въздействие върху нашите агенции, които се занимават със сигурността. В тази сфера е много важно взаимното доверие. Ние имаме различни технологии, традиции, обучение, на тази основа е технологично и психологически трудно да се премине на обща система. И американците имаха трудности, въпреки че говореха на един и същи език", посочи тя.
"Но да не забравяме - ние сме още в началото на годината. Не знам какво ни очаква и какви изненади може да има. Затова е много важно да използваме преценката по изпълнението на бюджета в средата на 7-годишния период, за да го настроим по-добре към новите предизвикателства, приоритети", заключи еврокомисарят.
Според нея въпросът пред нас сега е да си кажем: Можем ли да продължаваме така и да сме сигурни дали можем да защитаваме нашите граждани?
"Отговорът е един: "Не можем". Трябва на политическо ниво да се намери куражът за действие", каза Георгиева.
В отговор на въпрос какво е мястото на България в тази общоевропейска защита, еврокомисарят заяви, че страната ни заслужава да бъде подкрепяна и тя е подкрепяна.
"Ние имаме на разположение 91 млн. евро за нашата миграционна защита. Към тях добавихме 10 млн. евро за спешна помощ, в момента обсъждаме втори спешен пакет, въпреки че бежанската вълна ни заобикаля", каза Георгиева.
"Сегашното ми мото е да сме заедно. Заедно ние сме силни. Ако допуснем страхът да ни разделя, ние създаваме много по-големи рискове за бъдещето си", заключи тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кризата в Porsche се задълбочава – компанията закрива някои буксуващи звена
Защо повишението на лихвените проценти от ЕЦБ през юни става все по-несигурно?
Украйна удари масирано по Москва и Крим, руските "фалшиви победи" продължават
Bangaranga, България! DARA спечели "Евровизия"!
Кадър на деня за 16 май
Мечтата на Унгария за еврозоната променя облика на пазарите на облигации в региона
Невролог: Само забравянето на имена е нормално, скролването е враг №1 на мозъка
Вкусна домашна закуска с кашкавал и царевичен грис (РЕЦЕПТА)
В "България сутрин" на 18 май от 09:30 часа: Ще може ли с един билет да пътуваме с всички влакове в ЕС?
Радев след победата на Дара: България очаква Европа и света на Евровизия 2027
Над 6,8 тона негодни храни са открити в месокомбинат в Костинброд
Разбраха се! Чаби Алонсо поема Челси
БФС обяви съдиите за мачовете в Първа лига утре
Доскорошен ас на Левски постави Кристиано Роналдо на колене! + ВИДЕО
Локо Пловдив поздрави Дара за размазващата победа на "Евровизия"
Гьозтепе остава извън Европа! Самсунспор размаза отбора на Мъри Стоилов
ЦСКА на Янев не става за големи мачове
DARA след успеха на "Евровизия": Това е за всички артисти в България, аз съм тук за вас!
Седмична таро прогноза за 18 – 24 май
Исторически триумф: DARA и България спечелиха „Евровизия 2026“!
Нумерологична прогноза за 17 май
15 модни трика, които всяка жена трябва да знае
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
Откриха над 6,8 тона негодни храни в месокомбинат
Учителка на Дара: Цяла нощ Варна беше будна, мечтите се сбъдват
Хороскоп за 18 май 2026
СЗО обяви извънредна ситуация
Спадат цените на основни хранителни стоки на борсите у нас през седмицата
Виц на деня - 17 май
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР